screenshot from blizzard game hearthstone heroes of warcraft

Beta Hearthstone: Heroes of WarCraft frčí už nějaký ten měsíc a buď ještě teď v prosinci, nejpozději v lednu, se z uzavřené bety stane beta otevřená. Já jsem betu hrál docela dost a zkoušela ji i Karoshi. Tak jsem si řekli, že když se blíží to otevření bran pro všechny, sepíšeme nějaké stručné dojmy. Neudělali jsme z toho klasický Mashup ani preview, které si můžete přečíst na velkých webech. Spíš jsme jen nevážným dialogem probrali, co se nám na hře líbí a nelíbí:

Overwatch: Pro začátek snad jen stručně, pro kontext. Já kartičkárny nikdy nehrál, jen jsem chvilku šašil s českou Coraabií, ale ta mě moc nevzala. Co ty?

Karoshi: Já jsem na tom s kartičkama ještě hůř, nehrála jsem nikdy nic… Jo, teda kdysi jsem sbírala Pokémon TGC :D. To je tak všechno, nikdy mě tenhle koncept ani moc nelákal.

Overwatch: A co tě teda přilákalo k Hearthstone? Byla to značku WarCraftu, nebo prostě kartičky ve správný čas na správném místě?

Karoshi: U mě to byl Blizzard, samozřejmě :) Předpokládám že u tebe to bude stejně, vím že tu firmu máš rád. Člověk co hraje WoW nemůže říct ne jakékoliv hře z tohohle světa přeci :)

Overwatch: Jo, u mě taky Blizzard. WoWko právě moc nemusím, už se mi přejedlo (i když teď ho zase zkouším… :) ), ale lákala mě představa přístupných a srozumitelných kartiček. Coraabia user friendly teda moc není a já s tím nechci bojovat.

Karoshi: A v tomhle tě Hearthstone uspokojil?

Overwatch: Naprosto. Ostatně do každé hry od Blizzardu jde lehce proniknout, začátek WoWka zvládne každý vůl, ale na max levelech to už je asi dost hardcore. Stejně tak Hearthstone začíná velmi pomalu. Líbil se ti alespoň ten začátek? :)

Karoshi: Kupodivu líbil :). Můj vztah k Hearthstone se vyvíjel následovně – když jsem o něm poprvé slyšela, tak mě to absolutně nadchlo, potom jsem zase zaslechla, že to bude můj neoblíbený free-to-play model + mikrotransakce a to mě znechutilo, ale potom jsem ho viděla v akci a zase jsem se nadchla :). Ta hra má hrozně pěknou, příjemnou prezentaci, je to takový “smooth” hrozně, tohle hodnotím na jedničku.

Overwatch: Mikrotransakcí jsem se taky trochu bál a i když jsem tam pár euro už utopil, rozhodně to nebylo potřeba, byla to jen moje lenost :). Mně se to právě ze začátku líbilo až moc, pak to trochu opadlo, ale hrál jsem to pořád. A kdy u tebe vlastně nastal ten zlom?

Karoshi: Když jsem začala prohrávat, samozřejmě :). To si člověk uvědomí, že je to vlastně hra vyloženě jenom o náhodě. Tobě to tak nepřijde?

Overwatch: Ale prd, musíš mít miniony :). Já ze začátku prohrával skoro furt, pak jsem se zeptal pana Šafrana z Wowfanu a následně jsem se už dostatečně zazásobil miniony. Najednou to šlo. Sestavila sis vlastní balíček, nebo jsi to nechala na hře?

Karoshi: Myslíš Snake Pliskena? Tímto ho zdravím :D. Zkoušela jsem i vlastní balíčky, samozřejmě, ale ne že by to mělo moc efekt. Osobně si myslím, že sestavování vlastních balíčků ti jenom minimalizuje šanci dostat špatný karty, která je u těch přednastavenejch balíčků hrozně velká. Hrál jsi i to “PvP”, nebo jsi to zkoušel jenom proti AI?

Overwatch: Jo jo, toho Snejka Pliskena :). Jen proti AI ne – to jen těch prvních 10 levelů, dokud jsem neměl alespoň ty základní karty. Pak už jsem zkoušel jak klasický Play, Arénu, tak duely. Ty defaultní balíčky mi přišly dost slabé, ale pak mě časem zase štvalo, že jsem si můj balíček musel s každou novou kartou furt ladit. Škoda že se to neupravuje nějak automaticky…

Karoshi: Ono to vůbec postrádá pár featur, který by se mi tam líbily, ale s tím se dá počítat, je to beta přece :) Já teda zkoušela jenom proti AI a to mi přišlo hrozně nefér. Za jakou class jsi hrál nejvíc? To mě přijde největší slabina asi, je to hrozně unbalanced.

Overwatch: Jo, “chybí” tam dost věcí, ale tak za prvé beta, za druhé maličký tým 15 lidí. Všechno bude časem. Class čoveče nevím, zkoušel jsem všechny. Hodně se mi líbil Hunter, Priest měl nějaké pěkné kouzla a s konstantním taháním karet může být dost prasáký i Warlock. Za koho jsi hrála ty?

Karoshi: Ten Mage, kterej je zezačátku do tutoriálu, je celkem fajn, toho vybrali dobře, je to jeden z těch silnějších postav :) Pak jsem samozřejmě zkoušela Huntera, protože na ty já jsem úchyl, hraju je všude kde to jde, ale ten se mi nelíbil vůbec. Nakonec jsem skončila u Rogue, protože ten mi přišel asi nejvíc OP. A naopak největší noob byl Druid :) Ten mi zase přišel že je skoro nehratelnej. Doufám že s tím balancem class něco udělají, ale s tím se dá počítat, Blizzard se o svoje hry stará pěkně.

Overwatch: Jo, balancovat se to bude furt a další classy časem určitě přibudou. Pořád jsme se teda ale ještě nedostali k jádru věci. Co přesně se ti na té hře nelíbí natolik, že ji nehraješ? Je to čistě jen ten balanc proti AIčku, nebo je tam nějaký hlubší problém?

Karoshi: Jak říkáš, je to balance class (a ne jen proti AI) a hlavně ten princip, ta hra je prostě založená na náhodě. To samozřejmě není jen problém Hearthstonu a v komentářích mě bude určitě někdo buzerovat, že tohle jsou prostě kartičkový hry a deal with it, ale mě tohle vždycky rozčilovalo. Samozřejmě že do určité míry to člověk ovlivní i svým skillem, ale konečné slovo bude mít vždycky náhoda, a to je podle mě špatně. Tobě to nepřišlo jako vyloženě hra o štěstí?

Overwatch: Úplně vyloženě ne, ale hraje to tam velkou roli, to máš pravdu. Pamatuju si jak jsem hrál jednu hru proti nějakému random hráči a dostal jsem totálně na prdel. Pak jsem hrál se stejným balíčkem proti někomu jinému (proti stejné classe ale) a zase si ani neškrtl ani on. Možná to mi vadí proč to nehraju tak často, jak bych asi chtěl. Štěstí a fakt dobré karty, ke kterým se ale dostaneš jen dlouhým hraním, nebo přes reálné prachy…

Karoshi: Mikrotransakce jsou další věc, co mi vadí. Je to tam tak, že si můžeš akorát urychlit cestu k tomu, co bys normálně získal i běžným hraním, nebo tak můžeš získat úplně extra věci?

Overwatch: No jako nemůžeš Blizzardu poslat třeba 50 euro a dostat za to jen ty nejlepší karty. V každém balíčku je aspoň jedna lepší karta, ale je to všecko random. Peníze nejsou jasnou cestou k dokonalému balíčku, ale trochu ti samozřejmě pomůžou. I tak tě ale může někdo vydrtit, záleží na tom štěstí, no… Mnohem zajímavější koncept mikrotransakcí mi ale přijde ta Aréna, tu jsi asi nehrála?

Karoshi: Nehrála, ta funguje jak?

screenshot of deck of cards form blizzard game hearthstone heroes of warcraft

Overwatch: Ta je jenom za herní gold, nebo za prachy. Dvanáct zápasů s random kartama a můžeš prohrát 2x. Jakmile prohraješ potřetí, končíš. Čím dál se v sérii těch dvanácti zápasů dostaneš, tím větší odměnu získáš. Jde vidět, jak to v Aréně všichni hrají pomalej a víc na jistotu, jde o prachy :). Takový trošku gambling no, ale dobře zpracovaný.

Karoshi: To zní fajn, Hearthstone si o takovej kompetitivní mód přímo říká. V tom vidím docela budoucnost, zvlášť když je to free to play a i na tablety, hodně se to rozšíří. Co myslíš, jakou má Hearthstone budoucnost? Já mu prorokuju úspěch, je to vážně noob-friendly a hodně chytlavý (pokud tě to nenaštve tak jako mě).

Overwatch: Jen v betě měli tuším přes milion lidí, takže bych se nebál nějakého zavření hry po pár měsících. Když je to tak noob friendly a chytlavé, co by tě přitáhlo ke hře zpátky? Nějaký singleplayerový “příběhový” mód (něco takového naznačovali na BlizzConu tuším), nebo jen pořešit balanc? Nebo si myslíš, že tohle prostě není tvůj šálek čaje?

Karoshi: Přesně jak říkáš, myslím že to prostě není pro mě. Je to hezká hra, hezky provedená, svoje publikum si rozhodně najde, Blizzard měl s tímhle dobrej nápad a věřím, že to bude slušnej úspěch, ale ať si ji spíš užijou jiní :). Když mluvíš o tom singleplayer story módu, zní to zajímavě, představuju si nějakej příběh, vyprávěnej třeba artworkama s popiskama, kterej tě vede po různejch bitvách s různejma protivníkama, to by mohlo být pěkný :).

Overwatch: Jo, to by bylo pěkné, ale tady zase narážím na to, že to budou high fantasy barvičky z WarCraftu. Já bych radši Hearthstone: Heroes of StarCraft :). Brala bys taky nějakou jinou značku v tomhle kartičkovém provedení, nebo radši nee?

Karoshi: To je zajímavá otázka :). Starcraft pořádně neznám, a málokterá hra má podle mě takovou “databázi” postav, aby se na tom dala postavit slušná, různorodá karetní hra. Samozřejmě pokud nemluvíme o těch, co už svoji “real-life” TCG hru mají a takhle by se převedla jenom do videoherní podoby, a to proč by ne, klidně bych to i vyzkoušela :) Napadla mě jenom Dota, ale to je taky v podstatě Warcraft, že :). Já teď spíš svoje naděje upírám k Heroes of the Storm, na to se hrozně těším a myslím, že je to hra pro mě vhodnější než Hearthstone :).

Overwatch: Jo, na Heroes of the Storm jsem hodně zvědavý, ale o tom třeba někdy příště. Mně se Hearthstone líbí moc a nevidím v tom žádný problém, tobě nevyhovuje balanc. Ale ani jeden to už nehrajeme, zvláštní. :).

Karoshi: Protože jsme oba zaměstnaní lidé a existují i lepší a nervy méně drásající hry než Hearthstone :D. Ale až na ten balanc a náhodu proti tomu nemůžu říct křivého slova, ta hra je krásná, pěkně provedená, a ti, co se jim líbí, ať si ji v klidu a pohodě užívají. Co myslíš, bude flame v komentářích? :)

Overwatch: Myslím, že komentáře k World of Tanks to jen tak nepřekoná :).