bilbo from the hobbit the desolation of smaug

Jsme v polovině a já se už nemůžu dočkat, až to budeme mít za sebou. Až si Peter Jackson zase ukáže prstem na libovolný projekt a Hollywood mu ho bez mrknutí oka povolí. King Kong i Lovely Bones byly super. The Hobbit: The Desolation of Smaug super není. Potvrzuje jen, že Jackson tady odvádí pouze adekvátní AAA blockbusterovou práci, ale nadšení nebo husí kůži ve mě vzbudit zatím nedokázal. I přesto si myslím, že druhý Hobit je přeci o fous lepší, než jednička z minulého roku.

První díl Hobita se neuvěřitelně táhnul. Skončil divně, ve filmu nebyla prakticky žádná záporná postava nebo hrozba a hrozně se tam rozumovalo. Hardcore fanoušek knihy se asi tetelil blahem, já jsem usínal. Potřeba si dát v IMAXu dvacet na mě tentokrát nepřišla. Šmakova dračí poušť je sice prakticky stejně dlouhá jako Neočekávaná Cesta, ale ani jednou jsem neměl potřebu podívat se na hodinky.

Pravda, některé pasáže jsou pomalejší a kdyby byli tvůrci při stříhání důslednější a film by pokrátili o takových dvacet třicet minut, byl bych spokojenější. Dvojka má švih, má šťávu, všechno to tak nějak odsýpá a furt se něco děje. Vyloženě nudné okamžiky tady, na rozdíl od jedničky, nejsou. V jednom videoblogu z natáčení se jen tak mezi řeší prohodilo, že dvojka bude o tom, že “the race is on”. A fakt že jo. V jedničce se chodilo, tady se utíká. Před něčím, za něčím, kvůli něčemu, pořád se to hýbe.

Většinou si trpaslíci/elfové naběhnou do nějaké bitky, nebo se z ní snaží dostat. Zrovna parkour tady není, ale lehounce za vlasy přitažená akrobacie tu určitě je. Digitální elfové střídají digitální trpaslíci, všechno poskakuje jak Gumídci Méďové a aspoň je na co koukat. Ve filmu je překvapivě i dost akce – Jackson se po mírné jedničce smiloval a seslal nám z nebes tři velké akční scény. Všechny tři jsou povedené. Mají šmrnc.

main characters from the hobbit the desolation of smaug

Nejdřív se dočkáme pavouků. Pro arachnofoby jako já to nebylo nic příjemného, ale kouká se na to pěkně a jsou tam dobré nápady. Finále je samozřejmě věnováno Šmakovi, který se honí s trpaslíky a Bilbem, plive oheň a vůbec dělá tyhle dračí věci. Za nejlepší akční scénu ale považuju útěk na sudech. Kdo jste viděli trailer, tak víte, jak to asi vypadá. Trpaslíci nalezou do sudů a sjíždí s nimi řeku. Utíkají ze zajetí elfů, kteří se za nimi vydají a jdou po nich.

To by ale nestačilo a tak to přikoření ještě banda skřetů a the race is truly on. Vodní slalom v sudech mě fakt bavil. Nešermovalo se pár cosplayerů někde na poli, ale třináct trpaslíků jelo divokou řekou v sudech, na obou březích na ně stříleli šípy skřeti, někteří jim skákali do sudů, kolem běhali elfové a hodně efektivně rubali skřety. Highligtem byl určitě Bombur a Legolas. Vyžraný Bombur se dostal docela vtipně a nechtěně v sudu na břeh, po kterém se kutálel, bral s sebou skřety, až se dokutálel.

V tu chvíli měl sud napůl rozbitý a plný děr. Jak jsou trpaslíci malí a sudy velké, tak mu ani nevyčuhovala hlava – jen se v tom sudu postavil, vystrčil dírama ruce, popadl meč nebo co to bylo a začal se točit kolem dokola. Sud používal jako brnění a metal skřety hlava nehlava. Bylo to nápadité, zajímavé, dobře zpracované a hlavně vtipné. Mezitím se do sudové akce připojil Legolas, který poskakoval po hlavách trpaslíků v sudech a tomhle divokém poskakování střílel skřety na březích. Opět to mělo nápad, vtipné a zajímavé zpracování a vypadalo to prostě cool.

Mimochodem, když jsme u toho Legolase… Určitě si vzpomente jak Orlando Bloom ve Dvou Věžích stylově surfoval na skřetím štítu ze schodů. Mezi fanoušky to vzbudilo trochu rozruch, ale zase – mělo to nápad a vypadalo to zajímavě a cool. Tady Legolas surfuje zase a rovnou dvakrát. Jednou na mrtvém pavoukovi a podruhé jsem už zapomněl na čem. Pěkné pomrknutí na minulé díly. Stejně jako úplně první postava, jejíž obličej se mihne na začátku filmu před kamerou. Peter Jackson si zase střihnul cameo a zase se svou oblíbenou mrkvičkou, stejně jako v prvním díle.

Ale už k tomu, proč jsem se na dvojku těšil nejvíc. Šmak. Konečně dojde na akci s drakem. Toho filmaři v trailerech prakticky neukázali. Viděli jsme jen kus hlavy a pak nějaké neurčité záběry. Ve filmu je Šmaka až až ze všech možných úhlů. Vypadá skvěle a animátoři a vůbec digitální artisté stvořili fakt hrozivou obludu. Ze Šmaka jde strach, je fakt obrovský, je rychlý, plive oheň a mluví ho Benedict Cumberbatch. Co víc si přát?

Nejdřív se s ním jen tak lehce honí Bilbo, ale netrvá to dlouho a do jeho síně naběhnou i trpaslíci. A pak je zase race on. Šmak se s tím nepáře a je super, jak prokládá strašnou touhu po likvidaci nezvaných hostů s dialogem s nimi. Jak byl Šmak výborný, majestátní a hrozivý, je zároveň i jedním z největších problémů, které jsem s filmem měl. O Šmaka jako takového nejde, ale když je to všechno parádně rozjeté a akce frčí, tak se najednou vyhlásí stopka a je konec.

Černá obrazovka, písnička a titulky. Prostě nic, žádné ukončení, žádný závěr, najednou se to sekne a hotovo. Navíc v tom nejlepším. Nechci a nebudu spojlovat, ale tohle mě fakt vytočilo. Není to důvod proč na film do kina nejít. Určitě si na to zajděte. Druhý Hobit je lepší než ten první, ale pořád je v mých očích horší, než kterýkoliv díl Pána Prstenů. Rozředit jednu knížku do tří filmů byla fakt z tohoto pohledu chyba. Dva filmy by byly ideální. Uvidíme, jak za rok dopadne třetí díl. Snad bude stoupající kvalita pokračovat…