e3-2014-sudo-51-reveals-let-it-die-as-playstation-4-exclusive

Ty nejdivnější hry pochází vždy z Japonska, ať už se tam stalo cokoli. A jako správný konzolový hráč se ani já neštítím trochy té herní divnosti. Nainstaloval jsem si Let it Die, hru made in Godzilla a nechal se vtáhnout do světa, jehož pravidla jsou zcela jasná: nesmíš umřít. A stane-li se tak, že umřeš, ke tvé mrtvole přijede kostra na skateboardu a hra končí… Končí, nevhodíš-li do automatu čtvrťák.

Ne, Let it Die skutečně není na automaty, které běžně uvidíte v arkádách (česky řečeno v maringotkách). Hra jede na Playstation 4 a opravdu není nutné házet do konzole čtvrťáky. Tak jak to tedy je? Let it Die si bere z automatů onu základní myšlenku, na které byly původně postaveny: pokud zemřete, pro pokračování musíte vhodit čtvrťák – či podobnou částku. A ta je tu zosobněna moderní měnou, penězmi z vaší kreditní karty.

Cílem hry je dostat se až nahoru. Ne… počkejte. Na horu, na Horu hrotů. A teď se profesionálním překladatelům udělalo nevolno. Vaše postavička je po cestě na vrchol této podivné hory přepadena, a to ne jednou, ale tolikrát, dokud vaše postavička nezemře. A tady přichází „do hry“ dukáty, jež se dají opatřit penězmi z vaší elektronické peněženky. Za každé oživení si zaplatíte. První je zadarmo – aby hráč „ochutnal“. Ale to je naprosto v pořádku. „Jak to“, říkáte? Let it Die je totiž hra, která je ouplně zdarma. „Zdarma? Ale říkals…“ Její pořízení je zdarma. A když postavičku zabije jiná postavička? Tak holt zase hrajete od začátku s jinou postavičkou.

Je jen na schopnostech hráče, aby se zkusil probojovat až na samotný vrchol Hory hrotů bez vhození jediného čtvrťáku, beze ztráty jednoho virtuálního života. Dá-li se to vůbec zvládnout. A pokud nedá? I tak je to výhodná investice. Vhazovat čtvrťáky vás nikdo nenutí. Nenutí. Ale ten pocit, když ho tam vhodíte! K nezaplacení.

Divnost hry nekončí u smrťáka na skateboardu. Ten je stejně jen takovým zpestřením, když vaše postavička zemře. Totiž, v každé chvíli jaksi víte, že jde o japonskou hru. Postavička je na začátku oděná jen do spodního prádla a… každou minutu dostává emaily. Pro získání energie musíte spolknout žábu nebo si pochutnat na houbě. Hra je přitom VELKÝ masakr a věřte nebo ne, jsou tu takové gore fatality, až z toho japončíci udělali největší chyták na předváděčce letošní PS Experience.

Hraje se to bezvadně a atmosféra je natolik originální, že hru Let it Die musím prostě doporučit.