ghostbusters2016

Opäť sa dostávame do témy, ktorá sa na internete zvrháva na obviňovanie kritikov z mizogýnie a iných nezmyslov. Úprimne povedané, to že sú hlavné predstaviteľky nového Ghostbusters filmu štyri ženy, nie je žiaden problém. Oba zverejnené trailery majú oveľa viac iných problémov, než je herecké obsadenie. I keď tu by sa tiež dalo polemizovať o jeho vhodnosti, ale trailer môže v tomto klamať. Problém je, že ten trailer atmosférou, humorom neobstojí ani v porovnaní so sedem rokov starou počítačovou hrou. Pravda, tu mali scenáristicky na svedomí pôvodní autori. Ale ak už herný zostrih na vás pôsobí lepšie ako filmové dielo… niečo je zle.

V konečnom dôsledku môže byť nový Ghostbusters pozerateľným filmom, ale v optike traileru je to skutočne nepodarený kus artefaktu, ktorý nemá v sérii svoje miesto. Nemal by mať. Pravdepodobne je to spôsobené dobou vzniku. Pozrite sa aké zlátaniny v kinách vznikajú? Nemá to esenciu, všetko je príliš umelé a akoby prázdne. Do kelu, veď keď latexové bábky z 80-tych rokov pôsobia vo filmoch reálnejšie a uveriteľnejšie ako špičkové počítačové triky, potom je niekde chyba. Možno je to práve oným digitálom. Digitalizované a digitálne – v zmysle tvorené a nachádzajúce sa v počítačoch – je primárne zlo našej doby. Hovorím to stále. Digitálnemu chýba esencia, aura skutočného, niečoho hmatateľného. Nie je to uveriteľné a vlastne to ani nedokáže existovať. Napriek tomu nám to pomáha a uľahčuje život. Uľahčuje život je asi kľúčové slovné spojenie. Nič iné to totiž okrem toho neprináša. Veci sú prázdnejšie a menej si ich vážime. Prestávajú byť zaujímavé. Mimochodom, nie je preto ťažké si domyslieť ako dopadne nedávno oznámený Beetlejuice 2…

Priznám sa, mám rád komiksové filmy. Marvel či DC, na tom príliš nezáleží, pokiaľ sa pri nich budem dobre baviť. A zatiaľ sa bavím, i keď ako mnohým, aj mne už začína byť táto téma trochu obohraná. Ale keď sa spätne pozriem na to desaťročie s filmovým komiksom, tak vlastne necítim nič zaujímavé. Nič čo by stálo nad všetkým. Na druhej strane ak si spomeniem na Batmana Tima Burtona, vyvstáva odkiaľsi úžasná temná atmosféra a špecifický vizuál, ktorý sa toľko nespoliehal na virtuálne kulisy. To isté by sa možno dalo povedať i o ďalších filmoch. Čím sa nenápadne dostávam i k posledným Hviezdnym vojnám. I keď veľká väčšina rovnako vznikala v počítačoch, pri sledovaní tak nejako cítite, že sa niektoré veci odohrávajú v reálnych kulisách s praktickými efektmi. A so zážitkom to urobí svoje.

Povedzme však, že je to len maličkosť. Taká je skrátka esencia filmového 21. Storočia. Digitálna a falošná. Čo však z traileru nevyplýva je súznenie hlavných protagonistiek. Nefunguje to. Nijako. A to neohovorím ešte o tej stereotypnej černoške. Jačí, vrieska a vyháňa diabla. Super! Vraj je to náprotivok Winstona Zeddmora z pôvodnej série. Ani vo sne. Winston bol inteligentný chlap, trvrdo pracujúci, ktorý mal na veci jasný názor, s ktorým sa mohol každý stotožniť. Bol tým, s ktorým sa mohol bežný divák stotožniť a rozhodne nebol kráčajúcim, do oči bijúcim stereotypom. Spôsob humoru, ktorý trailer prezentuje by sa skôr hodil do úplne iného filmu a je úplne vedľa. Áno, občas mal človek pocit, že sa pozerá na Slunce, seno, duchové, než na čokoľvek iné.

Trailer nerobí film. Ale nech sa na mňa Sony a ďalší nehnevajú, obviňovať ľudí kritizujúcich trailer z nenávisti k ženám a iným sprostostiam, je v každom prípade neuveriteľne krátkozraké a niečo to vypovedá o stave americkej spoločnosti. Je padnutá na hlavu. Nikto sa nepozastavil nad kritikou Fast and Furious Kirk…, teda Star Trek Beynod, všetci kritizovali „preslávený“ trailer na Batman v. Superman. Mimochodom, ten tiež dokazuje, že trailery môžu byť rôzne. Ten posledný na spomínaný film opäť trochu vytiahol reputáciu filmu nahor. Pretože bol skrátka perfektný. Ale hovorí to niečo o filme? Niečo naznačuje. Niekedy to naznačovanie môže byť skreslené a niekedy pravdivé. Často platí pravidlo, že v traileroch vyzerajú filmy lepšie akými sú v skutočnosti. Pokiaľ vás znechutí trailer, naskytuje sa otázka, aký bude teda nakoniec film samotný. V každom prípade pri spomínaných traileroch nikto pri ich kritike z ničoho neobviňoval. Prečo je to odrazu pri Ghostbusters iné? Ja by som vám povedal prečo, ale potom by ma niekto mohol obviniť z niečoho. :-)