GoodAI

Možná víte, že Marek Rosa z Keen Software House pracuje nejen na hrách, ale také má v plánu vytvořit pravou umělou inteligenci a rád by na ní postavil byznys. Nedávno vyšel článek na Polygonu a z jeho vyznění jsem spíše skeptický (to stejné platí pro oznámení společnosti GoodAI). Nechci, aby můj komentář vyzněl negativně. Fandím každému, kdo se snaží o něco tak ambiciózního. Nejsem zrovna studentem kybernetiky, ale z jednoho semestru umělé inteligence jsem leccos pochytil a proto mám o projektu nemalé pochybnosti.

GoodAI zatím prezentuje své dva výsledky ve formě umělých inteligencí, které se naučily sami od sebe hrát pong a prolézt bludištěm. To se na první pohled může hráčům zdát jako závan budoucnosti. Nikdo nenaskriptoval chování protivníka. Nebyl použit žádný algoritmus pro hledání východu z bludiště. Umělá inteligence prostě analyzovala prostředí a podle podnětů (vyhrávat je správné) se naučila hrát tak, aby vyhrávala.

Nejsem si jistý, jestli je zrovna tohle milník hodný prezentace. Je docela jednoduché si naimplementovat v Matlabu malou neuronovou síť a pak ji třeba naučit rozeznávat čísla. A výsledky jsou za předpokladu použití správných parametrů velmi dobré. Pár řádků kódu co stihnete nabouchat za necelé dvě hodiny rozezná i velmi zarušená vstupní data. Implementace učící se AI do jednoduché hry už by tak rychlá nebyla, ale také to není žádná atomová věda. Mohla by to být docela pěkná bakalářská práce.

Vlastně tu už několik takových prací je. Na YouTube naleznete spoustu zajímavých videí. Co třeba Mario, co se naučil hrát… Maria? Jedná se sice o video z tohoto roku, ale k nalezení jsou i mnohem straší příklady. Nejedná se tedy o žádnou novinku a GoodAI je opravdu zatím jen batole. Například Google je dnes přeci jen trochu jinde.

Abych ale nebyl pořád negativní, GoodAI vypustilo Brain Simulator, což je nástroj pro navrhnutí vlastní umělé inteligence. A ten by mohl být díky open source licenci pro herní vývojáře velmi lákavý. Samozřejmě je otázkou, do jaké míry bude dál rozvíjen a zda ze společnosti nakonec nevypadne pokročilejší drahý middleware, který Brain Simulator i přes licenci zastíní. To už by mohlo vývojáře odradit. Umělá inteligence v aktuálních titulech je i přes svoji jednoduchost (vzhledem k dynamické AI využívající neuronové sítě a genetické algoritmy) celkem dostačující. Studia se raději budou držet známých a levných postupů, případně naskočí na vlnu multiplayeru a co-opu (mnohá to už udělala).

GoodAI se ale nechce držet jen her. Marek ve článku mluví o umělé inteligenci, která bude sama vynalézat či hledat léky na nemoci. Abych byl upřímný, nemyslím si, že se to za dobu mého života stane. Technologický růst civilizace je sice exponenciální, ale ve vizích budoucnosti pořád trochu podceňujeme složitost našeho mozku. Dokud jeho funkci opravdu na 100 % nepochopíme, nebudeme schopni vyrobit robotického Einsteina. A pokud se to nakonec někomu povede, vážně si myslíte, že to bude GoodAI? To bude pravděpodobně odkoupeno nějakým gigantem. Vývojem umělé inteligence se už desítky let zabývají mnohem větší mozky s mnohem větším kapitálem. Markově nové společnosti tedy moc nevěřím, ale přesto mu držím palce. Přeci jen se občas ve vědě stane, že nějaký průlom vzejde z těch, do kterých byste to nikdy neřekli.