dolfiDas ist aber blby humor, Dolfi!

Ak sa nad tým tak trochu zamyslíte, zistíte, že tí naši českí bratia* sú tak trochu hipsteri. Mali #GamerGate už dávno pred tým, než to bolo v móde. Teda aspoň v určitej forme a z časti, ktorú pod týmto hashtagom dnes nachádzame. Iste, hovorím o príbehu, podľa ktorého nesie pomenovanie i tento náš blog. Stará – dobrá „Kultura kriplů“. Čo bol taký nenápadný pokus o útok na redaktorov herných časopisov a spôsob akým sa vo svojich článkoch vyjadrovali. Cez nich samozrejme aj útok na ich fanúšikov – teda hráčov. Kto vie akoby to celé dopadlo, keby bol internet u nás rozšírený tak ako dnes. Možno by pán autor dostal tiež nejakú tu nepeknú vyhrážku do e-mailu… :-)

Boli sme, videli sme… nič nové pod Slnkom. Všade sa nájdu indivíduá bez sociálnych zábran, ktoré sú schopné pomocou internetu likvidovať psychické zdravie svojich obetí. Vyhrážky, nadávky a iné „sympatické“ prejavy nesúhlasu tu snáď sú už niekoľko rokov. Čo ma zaráža je, že niektorí ľudia sú schopní činy niekoľkých jednotlivcov projektovať na celú skupinu. Vlastne, ani neviem či ma to zaráža, keďže v ľudskej spoločnosti to nie je nič nové.

Napriek tomu, že som celú túto kauzu sledoval zo zdravého odstupu, povedzme ľahkého vedeckého záujmu. Dnes mám tendenciu prikláňať sa názorovo k ľuďom ako je Dan Vávra (a spomínam ho tu preto, pretože je u nás najznámejšou figúrou, ktorá sa nebojí na túto tému vyjadrovať) a výrazne nesúhlasiť s rôznymi indivíduami skrývajúcimi sa za skratkou SJW.

Veru, ako nás učí odkaz „kultury kriplů“, hráči sú agresívni, neschopní idioti, ktorí na tomto svete nemajú žiadne miesto. Kult „zombiekultury“, ktorý vládol našej (teda vlastne vašej, bratia českí, keďže Slovensko to vtedy zasiahlo len sprostredkovane cez časopisy, ktoré sú tu pečené-varené, skrátka ako doma) „hernej žurnalistike“ vtedajšej doby. Bola to kritika autorov a vlastne celej tej tzv. „pseudo kultúry“, ktorá sa zdala byť autorovi natoľko katastrofálna až bola schopná vychovávať celú generáciu kriplov. V retrospektívnom pohľade je to trochu úsmevné – obzvlášť keď si človek prečíta nejaký ten rozhovor s bývalým čitateľom LEVELu (ktorý bol istý čas pravidelnou rubrikou, teraz myslím, že sa objavuje z času, na čas) a vidí, kde takýto „kripel“ úspešne skončil.

Ešte na chvíľu sa však vrátim k spomínaným SJW a ľuďom, ktorí si myslia, že by každá navonok urážlivá vec mala byť cenzurovaná a zakazovaná. Takí sú takmer všetci, skrývajúci sa za slová ako politická korektnosť, ktoré im slúžia len na presadzovanie jedného – zničiť všetko čo nevyhovuje ich agende! Občas mi to pripomína akoby sa snažili dosiahnuť stavu sveta á la budúcnosť vo filme Demolition Man. Vám nie? Takmer všetci dokážeme robiť blbé vtipy, dokážeme mať nemiestne poznámky, to však z nás automaticky nerobí zlých ľudí, či snáď mizogýnov. Myslím si snáď, že ženy nepatria za volant, keď poznamenám pri istej príležitosti „No jasné, ženská za volantom…“ Alebo, napriek tomu, že by som skutočne neublížil ani muche, tak podporujem násilie na ženách keď (pri určitej príležitosti) poviem „Ženu ani kvetinou neudrieš…, ale kvetináčom…“ Nie je to nič iné, ako nemiestny vtip. Jasné, že na svete existujú muži, ktorí si to plne vychutnajú. Pár krát som bol svedkom podobného reálneho správania. Ale to neznamená, že je taký každý jeden. Prípadne, ak niekde vytiahnete ten o rozdiele medzi čiernym a morbídnym humorom… „Čierny humor – sedem detí v jednom kontajneri. Morbídny humor – jedno dieťa v siedmych kontajneroch…“ Robí to z vás hneď masového vraha? A to zámerne vynechávam vtipy o Rómoch, židoch a iných menšinách.

Iste, to všetko vychádza z existujúcich stereotypov, ktoré si všetci v sebe nosíme, vďaka našej kultúre. Podporujem tieto stereotypy keď podobné veci rozprávam? Do istej miery určite, ale to neznamená, že sa človek podľa tých stereotypov aj správa. Prečo by som sa mal hneď urážať a požadovať zákaz podobného správania sa? Mám byť zhrozený a urazený za to, že niektorí z obyvateľov Česka spraví blbý vtip na Slovensko ako súčasť Maďarska (hej, na teba sa pozerám Fuka! ;-))? Mám požadovať zákaz takýchto prejavov ako nevhodného správania, ktoré uráža moju národnú hrdosť (nech už je to čokoľvek)? Ale prosím vás, veď už nebuďte smiešny. Menej vtipné by to samozrejme bolo z úst maďarského premiéra. A práve o to ide – o kontext!

Politická korektnosť je najväčšie zlo, ktoré túto planétu ovládlo. Akoby sme zabúdali, že všetko má svoje miesto, všetko má svoj priestor a čas, kedy to môžeme povedať. Sú veci, ktoré by sme v istom kontexte (v slušnej spoločnosti) hovoriť nemali, ale keď nám ujde blbý vtip… no nevídali. Dovolím si tvrdiť, že ich robí každý, dokonca, že má každý (i v súkromí) debilné poznámky na adresu *doplňte svoju minoritu*. I pápež ma predsudky a…, kto vie, možno aj dalajláma.

Hry sú postavené na zábave. To, že v Mortal Kombate useknem jednou postavou druhej hlavu a rozporciujem ju na malé kúsky…, to je súčasťou trochu zvrátenej zábavy „kultury kriplů“. Keby som videl niečo podobné v reálnom svete, zrejme hodím šabľu a mesiace potom poriadne nespím. Neviem. Len odhadujem. A teda úprimne, ani to nechcem vedieť.

Tak mi napadá, predstavte si, že si v spomínanej hre jeden hráč vyberie mužskú postavu a druhý hráč postavu ženskú. Dokážem si predstaviť (vlastne viem, že sa to už nejedenkrát stalo), že isté SJW jelitá, by začali bliakať niečo o násilí páchanom na ženách. Pri podobných reakciách si často kladiem otázku, na akej planéte to vlastne vôbec žijem. Ideálne by bolo keby rodičia vychovávali svoje deti s otvorenou mysľou (a úprimne je mi ukradnuté v akej rodine, či už ju bude tvoriť muž-žena, žena-žena, muž-muž alebo muž-žena-transosoba a iné možné kombinácie :-)) a schopnosťou dokázať si vytvoriť svoj vlastný názor bez ohľadu na kamarátov, politikov, či náboženských predstaviteľov.

Ja viem, že napísať neriaďte sa názormi iných, ale svojím vlastným, znie v dnešnej dobre trochu zvláštne. Ale príliš často vidím ľudí, ktorí sa nechávajú strhnúť názormi svojich vlastných priateľov, rodinných príslušníkov, bez toho, aby sa sami dokázali nad problémom zamyslieť a preskúmať čo za ním skutočne je. Nedávno som narazil na starší, slovensky písaný, článok na tému Gamergate, aby sme sa na koniec vrátili k téme, ktorý bol presne taký. Neinformovaný a vytrhnutý z kontextu. Nemalo by ma to prekvapovať, keďže sa nachádzal na feministických stránkach. Avšak stále naivne predpokladám, že ľudia sú schopní sa povzniesť nad svoju vlastnú agendu a vidieť problém v širších súvislostiach.


 

* Niečo čo som si všimol po napísaní a znovu prečítaní tohto textu. Áno, ja viem, že to niekedy vyzerá akoby som to po sebe nečítal, ale opak je pravdou. :-) Slovný obrat, ktorý v bežnej reči referuje k naším západným susedom, teda obyvateľom Českej republiky, s ktorou sme kedysi tvorili spoločný štát. Teraz sa však pozrieme na tento termín z pohľadu takého typického SJW: Je to termín sexistický, vyčleňujúci ženy zo spoločnosti ako obyvateľky Českej republiky, je k nim urážlivý a vôbec nerešpektuje LGBT komunitu a jej potreby! Rovnako je to označenie rasistické, resp. čechocentrické, pretože sa ním tvrdí, že na území Českej republiky nežije iná národnosť ako česká. Je to protimoravské a vôbec…

;-)