Předplatitelé pomalu klesají, free to play frčí a celý trh se mění. Postupně začíná klopýtat i WoWko, kterému za stejné situace předplatitelé už neporostou. Datadisky nebudou hráčskou základnu zvyšovat, díky nim bude jen stagnovat a pád se zpomalí. World of WarCraft je na tom pořád samozřejmě naprosto neuvěřitelně a pohádkově. Ještě dlouho bude. Jestli ale Blizzard nechce, aby jim to za pár let vyšumělo na nezajímavá čísla, měl by se na ty mikrotransakce opravu vážně podívat.

Což se teď, podle komunitního manažera, děje a je dost dobře možné, že v dohledné době přejde i největší MMO kolos na free to play model. Nebylo by to nic překvapivého a určitě by to nebyla porážka. Naopak. Říkejme tomu přizpůsobení se době. Blizzard a Activision nezajímá kolik lidí hraje jejich hru. Důležitější jsou ta čísla, která se pak objeví každý měsíc na účtě. A jestli si kluci ušatí spočítali, že s mikrotransakcemi by jim to mohlo sypat víc, tak není proč otálet.

Mikrotransakce přitom nejsou pro WoWko ničím novým. Sice si tam nemůžete kupovat předměty a skilly, ale Blizzard na svém shopu prodává různé pety a minimálně jednou vydělal několik milionů dolarů jen na blbém koníkovi. Tehdy jsem se hrozně podivoval, že se toho nechytli víc a nezačali prodávat celá stáda koní a jiné havěti.

Považte sami – když jim hromada hráčů stojí virtuální frontu na virtuálního koníka za reálných 20 euro, co by se stalo, kdyby si ti stejní hráči mohli kupovat buffy, skilly, předměty a fůru dalších herních věcí. Nejvtipnější na tom je, že na onom koníkovi za 20 euro nebylo nic extra. V podstatě se jednalo jen o reskin, čistě kosmetickou věc. Což je v pořádku, ostatně Valve do Doty 2 prodává jen kosmetické věci a jak to sype (vlastně nevím jak, ale prej dost).

Já proti WoWku nic nemám. Když vyšlo, hrál jsem ho jako blázen. Bylo to něco nového. Moje první MMORPG. Pak jsem ho už moc nehrál, pak vůbec. Pak jsem si koupil Burning Crusade a hrál jsem ho znova, ale už ne tolik. A pak jsem se na to definitivně vykašlal. Osobně nemám problém s placením tří stovek měsíčně. Je to málo a je to super hodnota. Za tři stovky si koupíte sotva dva lístky do kina, WoWko vás může bavit celý měsíc. Jen tak se do Azerothu ale nevrátím proto, že se mi nechce dokupovat všechny ty datadisky. Lich Kinga, Cataclysm ani Pandy už nemám.

Kdyby dal Blizzard zadarmo základní hru + všechny datadisky (dobře, tak Pandy třeba za 5 euro), zachoval by měsíční poplatky a přidal mikrotransakce, tak bych do toho klidně šel. Neměl bych s tím problém. Titan se jim nedávným restartem odložil minimálně na rok 2016, takže teď musí udržet prachy z WoWka ještě dalších pár let. A právě s mikrotransakcemi by se jim to mohlo moc pěkně podařit…