ben affleck in david fincher movie gone girl

Finchera mám rád už hodně dlouhou dobu. S The Girl With The Dragon Tattoo nešlápl vedle a aktuální Gone Girl si svoji pozici v mém filmovém srdci jen utvrdil. Přesto je pro mě Gone Girl nejméně překvapivý a nejobyčejnější Fincherův film. Ne kvůli příběhu, který třeba překvapivý a zajímavý je, ale čistě filmařšky. Viděli jste alespoň jeho dva předchozí filmy? Pak přesně víte, co tady dostanete. Včetně dua Trent Reznor + Atticus Ros. Překvapení se nedostaví ani u herců. Affleck do velmi dobrého herce dorostl už před pár lety a Pike je taky adekvátně dobrá, byť nijak vyčnívající. Stejně tak zbytek. A i když mi Gone Girl přijde jako nejstandardnější Fincherův film, je výborný a stojí za to ho vidět.

Knihu Gone Girl od Gillian Flynn neznám, nečetl jsem a jediné co jsem o filmu před shlédnutím věděl byly informace z trailerů. A trailery toho zrovna moc nevykecaly. TA hlavní dějová věc se dá zhruba ve třetině filmu odtušit, což výsledný dojem lehce nabourává, ale první třetinu pracuje Fincher s postavami jako Fincher. Čti: špičkově. Jednou byste Affleckovu postavu nejradši zabili, pak byste ho objali a nechali aby se vám vyplakala na rameni, pak něco mezi. Budoucí Batman umí svého Nicka Dunna prodat velmi dobře a prakticky všechny stavy mu bez problémů žerete.

Obě hlavní postavy je zajímavé sledovat především v druhé polovině filmu, kterak se pokouší vyrovnat se s novými nečekanými příhodami. O filmu je vlastně docela těžké psát bez spoilerů a tak mi věřte (a nejen mně), že Gone Girl za to stojí. Kdybyste jen čirou náhodou nevěděli vůbec nic, tak Nicku Dunnovi se ztratí žena, ale nic a nikdo není černobílý. Víc už napoví trailer, ale popravdě čím míň toho víte, tím líp.

Gone Girl mě nebavilo jako The Girl With The Dragon Tattoo nebo The Social Network, ale i přesto že to byl velmi dlouhý film, uteklo to jako voda. Nenudil jsem se ani vteřinu a na konci mi bylo líto že už jedou titulky. Chtěl jsem v tom světě pobýt alespoň další hodinu, koukat na další vývoj všech postav a užívat si precizní kamerovou a režijní práci společně s divnou, ale vhodnou hudbou. Peter Jackson by se měl nechat od Finchera doučovat. Tady nejsou trpaslíci, draci, nejsou tady žádné nádherné lokace, žádné bitvy a přesto film „hned“ skončí. Zatímco první i druhý Hobit se táááááhne a tááááhne jak sopel.

Fincher tady rozhodně nezklamal, ale ani mi nijak zásadně ústa neotevřel. Což není ani tak výtka, jako spíše důkaz toho, co v mých očích točil předtím. Už jsem si u něj zvykl na tak vysoký standard, že když se ho jen drží, není to vlastně nic nového. Popravdě si tu zase ani nemám moc chuť přečíst knihu, i když by to za to možná stálo. Zpětně se mi kniha The Girl With The Dragon Tattoo líbila výrazně víc než film a možná by to bylo tady stejné, ale film v tomto případě tak nějak stačil.

Už ho nechci vidět znova a to jsem se třeba na The Social Network podíval s chutí ještě jednou. Na druhou stranu kdo by se chtěl na film podívat podruhé, určitě by se mohl s chutí rýpat v detailech kdy se stalo co, kdo udělal v kterém dni co a jak to souvisí s tím a tím. Zapomeňte na to, že na první podívání chytíte úplně všechny detaily. Nechytíte. I přesto se nebudete cítit ztraceni a užijete si film bez takového toho pocitu „o čem to sakra bylo“ pocitu. Jděte na to, Gone Girl by bylo škoda nevidět. A já si tajně přeju, aby se Fincher pustil zase po čase do něčeho trochu odvážnějšího. Odvázanějšího. Divnějšího. Ale do kina mě stejně zase dostane i na další obyčejnou konverzační „detektivku“.

poster for movie gone girl