Free To Play

Turnaj v počítačové hře, kde vítěz bere milión dolarů, dokáže měnit životy. Ve Valve si toho byli velice dobře vědomi, když v roce 2011 během kolínského gamescomu pořádali první The International. Tak proč o tom nenatočit dokument a zároveň tím nepropagovat svoji hru? Valve time je neúprosný a tak jsme se dočkali filmu téměř po 3 letech od událostí v dokumentu. Vyplatilo se čekání a je film o hráčích, Dotě nebo o turnaji? O tom na několika řádcích níže.

Netřeba vysvětlovat co je Dota 2, kdo je pán Valve nebo kde je Čína, tak se pusťme do toho. Free To Play je dokument o třech hráčích ze třech kontinentů, jejichž život není zrovna procházka růžovým sadem. Ti jsou pozváni na turnaj The International ve staronové hře od Valve Dota 2, s pohádkovým prize poolem 1,6 miliónu dolarů. Tehdejší senzaci na esport scéně dokazuje to, že některé teamy z Asie odmítly účast, protože nevěřily, že je celá akce skutečná. Dendi, Fear a Hyhy jsou kluci, kteří chtějí své rodině a svým blízkým dokázat, že tisíce hodin hraní Doty se může vyplatit. Jejich osobní problémy s rodinou, školou či přítelkyní si jistě dokážete představit a lehko bychom našli podobné jedince i u nás.

Free To Play byl (jak už název napovídá) vydán zdarma, tak aby se něj mohli podívat všichni. Tomu pomohla cena a hlavně zpracování, které počítá i s tím, že víte jen to, že Dota 2 je MOBA. Při jednotlivých okamžicích turnaje jsou jednoduše vysvětleny problémy teamu jako např. Ancient měl 20% hp (budova kterou je potřeba zničit pro vítězství, byla skoro zničená) nebo team EHOME měl lepší late (EHOME si vybral hrdiny pro pozdní fázi hry).

Věc, na které je vidět Valve time, je technické zpracování Free To Play, které se dá srovnávat s dokumenty BBC. Plynulý záběr, při kterém se pomalu přesunete z dětského pokoje skrz monitor do hry a běžíte vedle hrdinů je dechberoucí a ingame záběry při teamfightech ukazují plný potenciál Source Film Makeru. To vše spolu s laděním barev a soundtrackem ukazuje na AAA produkci. Valve si zkrátka nechtěli utrhnout ostudu.

Free To Play není nijak revoluční film, ale spíše povinnost pro aktivní Dota hráče a možnost pro ty, kteří se o esport či hry alespoň zajímají. Zkušení tam uvidí známé osobnosti Doty, ostatní se dozví mnohé o esportu. Film beru jako první sondu do tohoto prostředí a doufám, že na další nebude muset veřejnost čekat skoro 3 roky (navíc když byl promítán loni v létě účastníkům 3. Internationalu).

Free To Play můžete stáhnout zdarma přímo jako Steam aplikaci, kde si navíc můžete zapnout komentář Dendiho nebo Feara a ještě shlédnout extras nebo se můžete podívat na YouTube. V obou verzích najde i české titulky. (…a Steam verze má 5 achievementů, juchů!)