Fotbalisté mají Ligu mistrů, hokejisté Stanley Cup, hipísáci Trutnov Open Air, jeleni  říjen a houbaři podzim. A my máme International. Svátek všech hráčů. Hardcore i těch co hrají casual. Před dvěma roky Valve Dotu poprvé ukázalo a nám padla huba dolů. Rok zpátky nám ukázalo, jak se to dělá se vší parádou. A teď to vypadá, že uvidíme ještě větší mejdan. Welcome to the International!

//Hoj holky a kluci, tohle je první a snad ne poslední část deníčku hráče Doty. Rád bych zde přiblížil život, rituály a zvyky hráče Doty, co hraje skoro každý den. Uvědomuji si, jak těžké je do hry vstoupit, když víte jen jen to, že Dota 2 vznikla podle módu pro třetí Warcraft (nebo ani to). I tak ale nechci psát žádné návody, tipy & triky jak hrát, jak vyhrát a který hrdina je nejlepší. Toho je na internetech až moc. Dokonce i v češtině. Spíše očekávejte návyky a popis cyklu běžného (jo snad jsem ještě běžný) hráče, který si za několik let utvořil svůj vlastní kolorit. Obecně panuje okolo MOBA (Dota, LoL, HoN) her jistá nedůvěra od hráčů, kteří nepřišli s žánrem do kontaktu. Doufám proto, že vám nejen budu moci obecně přiblížit hru samotnou, ale třeba se v ní někdy potkáme.//

Nejdříve jasně a stručně základní fakta. The International je turnaj nejlepších 16 teamů s mezinárodní účastí. Ale to jste podle názvu asi poznali. První ročník se konal v Kolíně na Gamesconu, kde se hra poprvé představila veřejnosti. Druhý ročník už se přesunul do Seattle, kde sídlí Valve. Gabe i teamy překonaly všechna očekávání. O tom jsem psal před pár měsíci tady na KK. A za pár měsíců nás to čeká znovu. Důvod, proč je International tak významný, je prize pool 1,6 miliónu dolarů, který se je oproti ostatním turnajům až 100x vyšší.

A teď už k samotné přípravě, která je v nadpisu. Má to dvě poznávací znamení Valve. Je to neskutečně dobré a je to za peníze. Vysvětlím princip. 13 teamů dostalo již pozvánku na turnaj. V příštím týdnu nám začne západní a východní kvalifikace (2×6 teamů) a vítězové doplní šestnáctku. Vím, že to nevychází, ale nebudeme zacházet do detailů. Pro tuto příležitost (ale samozřejmě i pro celý turnaj v srpnu) borci z Valve pro hráče vytvořili tzv. compendium. Co to je? No, stojí to 8 éček. „Fuj to je drahý!“ slyšel jsem zezadu.

Každý nějak vydělává a Valve to dělá skvěle. Compendium je jakýsi virtuální pas pro diváky Internationalu. Dovolí vám predikovat výsledky zápasů i celkovou statistiku za celou kvalifikaci. Pár příkladů: Jaký hrdina se bude hrát nejvíce? Jaký bude nejvíce umírat? Kolik uvidíme zápasů delších než hodinu? atd. Každý hráč dostane kurýra (hráči milují kosmetické předměty), který se vám bude měnit podle toho jak budete dívat na zápasy. Při nich vám budou samozřejmě také padat oblečky na hrdiny. Už jsem vám říkal jak rádi oblékáme hrdiny? A jako vrchol všeho je vytvoření svého All Star Teamu, který si zahraje na turnaji showmatch.

A na konec asi to nejlepší. Aby Valve nevypadaly jako korporátní hajzli z EA, tak po zakoupení compendia (8€) jde čtvrtina  přímo do prize poolu. Tudíž přímo hráčům. Tedy těm osmi nejlepším. Takže z počáteční částky 1,6 miliónu dolarů bylo za den 1,7. Po necelém týdnu se díváme na částku 1,9. Pokládám si otázku, jaké číslo tam uvidím v srpnu.

Západní kvalifikace začíná právě dnes a již při prvním zápasu se dívalo přes 100 000 lidí. Uvidíme jak dál. Zápasy můžete sledovat na twitch kanálu profesiálních studií joinDota či GDstudio nebo přímo ve hře, kde je vše samozřejmě více interaktivní. Nesmí chybět předzápasové ani pozápasové anylýzy. A komentátoři? Ti se vyrovnají těm které znáte z mexického fotbalu. Jen místo minutového „Góóóóóóóóól!“ slyšíte „Blaaaack hoooole!“.

//Ještě technická závěr. I když předpokládám, že pozvánek do hry má každý doslova 3 prdele, tak pokud nemáte, napište do komentářů pod článek a zařídíme to.//