Sú remaky, ktoré majú zmysel. A potom sú také, ktoré… prekypujú zbytočnosťou na sto kilometrov. Ako napríklad takzvaná vylepšená edícia Baldurs Gate. Načo vylepšovať niečo, čo v dnešnej dobe funguje bez problémov, tak ako má? Ja viem, aby sme na tom zarobili. Malé náklady, slušné výnosy.
Problémom vylepšenej verzie nie je ani jej vlastná existencia, ako cena, za ktorú sa predáva. Prečo si kupovať niečo, čo si za oveľa menej peňazí môžem zakúpiť na inom mieste? A možno na tom budem ešte lepšie. Jediná výhoda, ktorá mi napadá, je užívateľská pohodlnosť – nemusím (relatívne) zložito modifikovať originálnu hru, aby som ju pustil v rozlíšení, ktoré sú dnes in. A to je tak všetko.
Rozšírená verzia ponúkne niekoľko nových prostredí, pár nových postáv, ktoré možno ani mnoho ľudí nezaujímajú a to všetko za cenu 20 dolárov. Pritom obe pôvodné hry môžem získať za menej, plus k tomu množstvo modifikácií, ktoré sú často veľmi kvalitné a hlavne, hlavne rozširujú základnú hru zadarmo.

Vidím ešte jeden dôvod prečo si – možno – novú verziu zahrať. Avšak i na tento dôvod sa viaže všetko čo bolo už napísané v predchádzajúcich riadkoch. Pôvodný Baldurs Gate som na konci minulého storočia snáď desať krát. Jeden by si povedal, že ho dnes už musím poznať naspamäť. Nie je to pravda. Rýchlo zabúdam, a okrem toho, minulé storočie bolo naozaj dobou kedy som túto hru naposledy prešiel. Nová verzia tak dáva dôvod vrátiť sa k tejto sérii. Ale či je to dôvod vyplatiť 20 dolárov za mierne obnovenú verziu hry – stále si nie som istý. Skôr by som sledoval a čakal až a nejakú zľavu. Baldurs Gate je vynikajúca hra, ktorá si zaslúži pozornosť i dnešných hráčov, o tom nikto nepochybuje. Avšak stále sa nemôžem zbaviť pocitu, že toto je trochu nevýhodný kšeft pre hráča.
V každom prípade, záleží od vašich užívateľských schopností a vrodenej lenivosti. Ak sa vám nechce babrať s nastaveniami a modifikovaním pôvodných hier, priplatíte si takmer dvojnásobok. Naopak, ak viete čo s tým a viete si svoju Baldurovu bránu ošetriť, myslím si, že je absolútne zbytočné v tento moment do rozšírenej edície vkladať nejaké peniaze. Rozhodne sa oplatí počkať na nejakú tú zľavu a potom sa určite kúpa rozšírenej edície vyplatí.