Přiznám se, že se nijak nepohoršuju nad tím, že to na Kickstarteru zkouší lidé, kteří peníze buď mají, nebo by je sehnat mohli. Je mi celkem jedno kolik peněz má Fargo, Molyneux nebo Braben a jestli tam jsou pánové “oprávněně”. Zaplétat se do toho, kdo tam tedy může a kdo ne, je zapeklité. Byl tam oprávněně ten, který to všechno nastartoval?

Tim Schafer. Na hru chtěl jen 300 000 dolarů. Z toho by si ukrojil kus Amazon, Kickstarter a podstatná část by šla na odměny. Opravdu by bylo pro Schafera tak těžké sehnat 200 – 250 tisíc dolarů na adventuru? Ale co já vím, možná jo.

Do jeho účtů nevidím, ale jestli má někdo prachy nebo minimálně solidní kontakty, tak to bude nejspíš Molyneux. Jeho Godus mi nevadí a podle frekvence příspěvků od lidí to vypadá, že svoji metu překoná levou zadní.

Proč se tím znepokojovat? Ať si na Kickstarter vleze klidně Bobby Kotick. Hráči rozhodnou.

Co mě už trochu znepkojuje, jsou prázdné ruce, se kterýma tam většina z nich leze. Kickstarter je úžasný nástroj jak dostat na trh prakticky cokoliv. Vesmírné simulátory, 2D adventury, old school RPGčka. You name it.

Netrvalo dlouho a krátce po Schaferovi se tam nahrnula banda herních důchodců. Chtějí po nás statisíce dolarů a pomalu ani neřeknou na co.

Takhle teda ne vážení. Přes čáru byl už Shaker a udělali dobře, že ho zrušili. Na hraně je ale většina Kickstarterů od podobných herních veteránů.

Pár hezkých artworků, vzpomínky na staré dobré časy, trochu hejtu na publishery a je to. Tisícům pamětníků to bohužel stačí. Herní důchodci to ví. Své Kickstartery na tom staví a jsou úspěšní.

Vemte si, že vlastně nejdrzejší z nich byl Schafer. Neukázal ani ty blbé artworky, slíbil jen adventuru tradičního střihu. Nic víc. Jenže byl první.

Stejně tak neukázali nic sympatická dvojčata, která chtějí oživit Dizzyho. Artworky vypadají hezky, sliby se pěkně poslouchají a při vzpomínce na starého Dizzyho zaplesá srdíčko. A tak zatímco Godus je na dobré cestě, s Dizzym to zatím nevypadá moc slavně. Dobře vám tak, dvojačata! Nikdo vás nezná, Dizzyho si tolik lidí nepamatuje a vy ukážete jen artworky?

Osobně jsem přispěl jen na Double Fine Adventure a Broken Sword: The Serpent’s Curse. Rád si pak Dizzyho/Godus/Eternity/whatever koupím, když z toho vylezou dobré hry. Zajíce v pytli chci ale kupovat jen málokdy.

Show, don’t tell!