Za časov dávnych mohol byť každý pilot vesmírneho stíhača. Fakt, nekecám. Mohol si vyskúšať aké by to bolo byť Skywalkerom v X-Wingu, B-Wingu, Y-Wingu, A-Wingu a neviem ešte akom Wingu. Prípadne si mohol zahrať niečo priamočiarejšie, ako Inferno. Ale verní Hviezdnym vojnám to neskôr skúsili ako piloti Impéria. A to vám bol len zážitok. Verte, či nie – bohužiaľ – neopakovateľný. Napokon tu bol (okrem iných, samozrejme) ešte Wing Commander. Vlastný, hutný svet, v ktorom hráč v úlohe pilota menom Christopher „Maverick“ Blair, Kilrathimi prezývaný Srdce tigra.
Výborná séria, ktorá dokázala vesmírny „simulátor“ ozvláštniť zaujímavým a bohatým príbehom. Resp. v posledných dieloch ho dokázala zabaliť do veľmi znesiteľného interaktívneho filmu. Patrí tak k jednej z mála hier, ktorým sa podarilo týmto žánrom nepokaziť hru (i keď vesmírna akcia býva považovaná za slabšiu, hlavne v priamom porovnaní so sériou X-WING). Päť regulárnych dielov, niekoľko odbočiek v sérii (vrátane výborného Privateera), animovaný seriál, knižnéspracovania a film (o ktorom taktne pomlčíme) – to je skrátka krásny služobný záznam. Lenže viete čo sa hovorí o EA. Borgov nezastavíš a začlenením do svojich štruktúr ostala i značka „Wing Commander“ niekde na okraji záujmu. Škoda, pretože hier podobného typu nie je nikdy dosť. Vlastne, v dnešnej dobe ani žiadne, poriadne nevychádzajú. Aby sa tak stalo, musia na scénu opäť vstúpiť fanúšikovia.
Zopakujem to zas a znova – je neuveriteľné, čo dokáže stvoriť nadšenie a um ľudí, ktorí sú zapálení (a zaľúbení) do nejakého sveta, témy. Je pritom úplne ľahostajné, či je to hra, film, či televízny seriál. Nikdy nekončiace nadšenie dokáže divy. Občas je výsledok úsmevný, niekedy – v istom pohľade – skutočne nepodarený a niekedy človek nestačí žasnúť. Ostatne stačí sa rozhliadnuť i v archíve KK po rôznych fan filmoch. Wing Commander Saga: The Darkest Dawn patrí podľa všetkého práve do kategórie veľmi vydarených projektov.
Hra bola vyvíjaná neuveriteľných desať rokov, čisto nadšencami do série a sveta Wing Commandera. Hlavná kampaň hry sa odohráva nejaký čas pred začiatkom tretieho Wing Commandera a mala by vrcholiť v závere Terransko-Kilrathskej vojny. Zvolený paralelný systém tak dovoľuje autorom trochu sa v rámci fikcie sveta odviazať a priblížiť nám iné časti bojov. Hráč sa tak ujme postavy poručíka Davida “Sandman” Markhama, ktorý je čerstvo prevelený na loď TCS Hermes. Blair má skrátka svoju prácu na iných miestach galaxie. Že to nebude prechádzka ružovým vesmírom, je snáď každému fanúšikovi série jasné. Konfederácia totiž v tomto čase dostávala od Kilrathiov pekne na prdel.
Z hry mám zatiaľ za sebou prvú kapitolu. Nestačil som si ju však plne užiť, keďže z objektívnych dôvodov som sa musel pri hraní držať myšacieho ovládania. Medzi nami – dá sa to, ale nie je to úplne ono. Na plné vychutnanie je skrátka potreba klasický joystick a celá vaša klávesnica. V tomto je hra jednoducho nádherne retro, resp. pripomína časy, kedy sa skutočne v prvom rade myslelo na komplexnosť ovládania a možnosti, ktoré vám v tomto dáva len PC ;-). Od hry vystavanej na Freespace engine ako fanúšikovský projekt nemôžeme čakať filmové orgie á la posledné diely série. Na druhej strane však neostáva svojim predobrazom hra nič dlžná. Čo hra stráca na filmovej výpravnosti, to dopĺňa množstvom rozhovorov, ktoré medzi sebou vedú piloti v akcii. Každý z nich má zmysel, svoje miesto a perfektne vykresľujú charaktery jednotlivých postáv – aspoň zatiaľ. Dabing je na amatérsky projekt na veľmi vysokej úrovni. Jednoducho, celá hra zvučí a znie na výbornú.
Hrateľnostne sa tiež nemusí za nič hanbiť. Zatiaľ som narazil na zaujímavé a pestro stavané misie. Od klasického prieskumu a jednoduchých dogfightov až po bránenie konvoja, či ničenie nepriateľských materských lodí. Dokonca i fanúšikovia série môžu byť uistený, že autori pristupovali k látke z láskou a porozumením pre Wing Commanderovský vesmír. Engine, na ktorom je hra postavená, je patrí možno hre Freespace (a preto i pocit z boja je trochu blízky práve tejto hre), avšak celková atmosféra na vás už od začiatku kričí „Ja som Wing Commander“ a keby existovala spravodlivosť, môže sa smelo postaviť bok po boku oficiálnym dielom série. Ako ste už snáď pochopili, prvé dojmy sú viac než dobré – sú výborné. Pritom na vás čaká viac ako 50 misií – áno, skrátka budete mať čo robiť!
Skrátka v tomto prípade nie je čo riešiť – fanúšik vesmírnych akcií, Freespace, či Wing Commander…neviem na čo ešte čaká. Nuž a ostatní? Je to sakra zadarmo, čo iné by ste mohli chcieť?! Sťahujte a hrajte! :-)
Čo sa klasického Wing Commandera týka. Nuž, tu si dovolím tvrdiť, že nezostarol veľmi dobre – na rozdiel od X-Wingu. V tomto ohľade by som určite odporučil skôr posledný diel série Wing Commander: Prophecy, kde už síce nehráte za Blaira, ale inak je to výborná hra. Staršie diely tiež nie sú (i na dnešné pomery) zlé, avšak ich vek je na nich poznať viac, ako na iných. Ale ak by ste predsa len mali chuť, tak neváhajte Wing Commander 1+2Wing Commander 3, rovnako ako čerstvo pridaný Wing Commander 4, sú vám plne k dispozícii na GOG.com.
Komu hovoríš Furless freak?!!
Hah, chlpatá potvora!
Presne tak končia mačky, čo ma nazývajú Furless freak! :-)