Iron Man byl velmi dobrý, dvojka ušla. Hulk s Ericem se mi líbil, s Edwardem už tak moc ne. Kapitán Amerika mě zklamal, Thor mírně nadchnul. Teď všichni kucí společně skáčou tak, jak Joss píská. Sice jim ten taneček většinou jde, ale sem tam někdo klopýtne.

Na Avengers jsem se docela těšil. Nejsem komiksový fanboj, od Marvelu jsem nečetl nic. Ale když je nějaký film dobrý, tak je mi jedno, jestli tam skotačí 300 polonahých modelů v kožených slipech, egoista v plechovém obleku, nebo vousatý hulič doutníků se špičatými pazoury. Avengers se bez debat mohou řadit k těm lepším komiksovým filmům, ale úplná První Třída to taky není.

Příběh je adekvátně stupidní – nějaký záporák přileze portem z jiného světa a přitáhne s sebou armádu. No a samozřejmě si chce zemi podmanit. O to tady ale vůbec nejde. Jako záminka pro to, aby Hulk dělal SMASH! to stačí.

Jakkoliv je příběh debilní, tak většina hlášek je na tom přesně naopak. Dobré hlášky, skvělý timing a výrazné postavy zachraňují jinak často standardní první polovinu, kde se toho zajímavého zase tolik neděje. Můžete koukat na zadek Scarlett, na tričko Downeymu, nebo na začínající Jacksonovo panděro z podhledu. To vás ale za chvilku přestane bavit. Teda až na ten zadek. Naštěstí když už slyšíte, jak nuda klepe na dveře, vytáhne Joss z rukávu nějakou pěknou hlášku, nebo stručnou, ale povedenou akci.

Kompenzuje to závěrečná třetina, která je akcí naditá skoro jako Hemsworth steroidama. Black Widow ani Hawkeye sice moc prostoru nedostanou, ale zato si užijeme dost Hulka. Ten je zdrojem jedněch z nejlepších akčních i komických momentů. Povedení jsou ale všichni. Každý má své hlášky a své chvíle. Dokonce i Agent Coulson. Jen je škoda, že vzhledem k velkému počtu postav nedostala víc prostoru Pepper Potts. Třeba příště. Zato se na plátně víc ohřeje pan ředitel Fury. A už jen blbě nekecá, ale dokonce zmáčkne spoušť. Několikrát.

The Avengers jsem viděl ve 2D a v originále. Sice jsem se tak vyhnul dabingu, ale nevyhnul jsem se hrozným titulkům. Nepřesnosti už ignoruju, ale občas byly fakt úplně mimo a špatně přeložené.

Kolem a kolem mě na The Avengers nic vyloženě nenadchlo, ale nemůžu říct, že bych byl zklamaný. Je to velmi dobrý blockbuster na který se vyplatí zajít, i když superhrdinům moc neholdujete. Pobaví, neurazí, nenudí, pěkně se na to kouká a uteče to jako voda.

Jo a Stan Lee má boží cameo.

4/5