OuterWilds

Hry, které jsou nejvíce inovativní a přinášejí úplně nové zážitky paradoxně nejsou ani moc známé. V ruchu okolního hypu Zaklínače 3 jsem přemýšlel, na které tituly se těším nejvíce já. Pak jsem vyházel všechny, které nepřinášejí nic nového. Zbyly mi jen tři a uvědomil jsem si, že se vlastně o nich ani moc nepíše. Tady jsou.

Outer Wilds

Začnu hrou, která na první pohled připomíná obyčejný vesmírný simulátor a ne zrovna pěkně vypadající. Na první pohled poznáte použitý Unity engine. Textury jsou jako vyblité a modely by méně vertexů mít nemohly. Outer Wilds ovšem zprostředkovává fantastický pocit explorace. Nacházíte se na malé planetce a jakmile se seznámíte s ovládáním raketky, můžete vyletět do vesmíru, navštívit ostatní planetky domovské soustavy a zkoumat jejich tajemství.

To vše bez jediného loadingu. Na planetách se přirozeně střídá den a noc a když vyjdou hvězdy, uvidíte i ostatní planety. Stačí nasednout do lodi, plynule prolétnout atmosférou a přistát na nich. Podobný koncept nabízejí vesmírné simulátory, ale jak už název napovídá, jsou to pořád tituly simulující realitu. Outer Wilds pracuje se zjednodušeným, ale funkčním gravitačním modelem, takže se do vesmíru podívá každý na první pokus. Připravovaný No Man’s Sky zase planety generuje procedurálně. Pochybuji, že budou tak zajímavé, jako v Outer Wilds. V alpha verzi je jich několik, ale každá je unikátní. Třeba ta vodní, na které zuří tornáda, která vyhazují ostrovy na chvíli do vesmíru.

Kdybych měl titul k něčemu přirovnat, byl by to kříženec Kerbal Space Program, Grow Home a Malého prince. Když překousnete ošklivou grafiku, garantuji vám, že vás mini vesmír Outer Wilds nadchne. Alex Beachum momentálně pracuje na plné verzi a alpha je k dispozici zde zadarmo.

Miegakure

Jaké by to asi bylo, kdybychom žili ve čtyřrozměrném vesmíru? Miegakure je logická hra odehrávající se ve čtyřech dimenzích a tím rozhodně není myšlen čas, nýbrž další prostorový rozměr navíc. Je přirozené, že snaha představit si ho je obtížná, protože jsme třírozměrné bytosti. Matematice je to ale jedno. Prostě jen přibudou další čísla. V reálném světě by díky ní šly dělat zázraky. Třeba propojit dva celistvé kruhy nebo se teleportovat.

Marc Ten Bosch se pokusí koncept přiblížit pomocí svého titulu, na kterém pracuje už pět let. Nedávno byla oznámena verze pro PS4, takže se čas vydání konečně blíží. A až konečně Miegakure vyjde, nebál bych se jeho přínos puzzle žánru srovnat s Portalem nebo Braidem.

Gorogoa

Koncept Gorogoa se také nevysvětluje lehce. Na ploše máte jedno až čtyři okna do různých světů. Některé můžete přibližovat, některé oddalovat, některé mají vyříznuté části a jdou přes sebe překrýt, čímž lze přenášet objekty do jiného prostředí a řešit tak hádanky. A občas si všimnete, že některé části spolu souvisejí a když je složíte vedle sebe jako dílky puzzle, spojí se okna v jeden svět a jeho obsah na sebe začne působit.

Gorogoa je také ve vývoji po dlouhou dobu, ale vyjít by měla už tento rok. Přesto vám doporučuji teď hned vyzkoušet postarší demo. Nic originálnějšího tento rok možná nevyjde.