Clipboard01

Neviem čo si mám o tejto téme myslieť. Je možné, že za nejaký čas zmením úplne názor, ale momentálne sa skôr prikláňam k tomu, že je to veľmi zlý nápad. Nie preto, že by si moder nezaslúžil nejakú odmenu za svoju prácu, ale preto, že to rozhodí celý ekosystém fungovania modov, resp. moderských subkultúr.

Vytvoriť nejaký jednoduchý mod – či už len model alebo niečo menej zložité – nie je žiadna sranda. Všetko stojí čas, a to vám môžem povedať i ja, čo som v tomto ohľade úplný amatér. Nedávno som sa hral s Blenderom a modeloval som veľmi jednoduché hokejové ihrisko pre Cities Skylines, počas toho som dostal jednu otázku: A čo z toho máš? Eh, čo z čoho mám? Nič, predsa – dobrý pocit a možno nejakú zbytočnú skúsenosť. A nové ihrisko do môjho mesta v Cities Skylines. S týmto jednoduchým modelom som strávil asi týždeň – ak nie viac. O tvorbe dobrodružstva pre Shadowrun, zatiaľ taktne pomlčím, pretože sa to ukázalo časovo náročnejšie, než som si kedy myslel. Nie je to jednoduché, a pritom si treba uvedomiť, že to čo tu popisujem je také modovanie „light“. Čo potom oveľa komplikovanejšie mody, ktoré menia zásadné herné prvky v hrách? Často sú to mesiace i roky práce.

Mno a na tejto práci chce Valve zarábať. Ešte stále sa vám zdá byť táto spoločnosť svätá a jej Steam tak úžasný? 75% z celkovej sumy si vezme Valve (a v prípade Skyrimu o tú sumu šábne s Bethesdou, v prípade inej hry s iným vydavateľom), samotnému moderovi ostane pár drobných. Zavedením ceny sa vlastne z modov stanú nespoľahlivé DLC, ktorých funkčnosť bude závislá na ochote autora ich upravovať keď náhodou nejaký oficiálny patch rozhodí jeho funkčnosť. A autorovi modu sa nemusí chcieť. Vy ste pritom už zaplatili za produkt, a tak akosi očakávate istý servis. Kým veci skúšate zadarmo a prestanú fungovať – no tak sa nič nedeje. Jednoducho to viac nejde, autor umrel alebo je zavalený povinnosťami reálneho života… škoda, ale nič som neinvestoval, príliš ma to netlačí. Valve (a spoločnosti, ktoré ponúkajú podobné služby) vlastne naučili jednu generáciu devalovať hodnotu tovaru. Kúpim túto hlúposť za 50 centov, tam tú hovadinu za 1 euro, však nevadí – sú to „drobné“. Veci sa kopia, ceny narastajú a odrazu si človek ani neuvedomuje, že platí za nič. Pretože funkčnosť nie je nijako garantovaná. Všetko je na hlavách autorov modov. Valve chce samozrejme zarobiť na cudzej práci čo najviac – na distribúciu PC hier už má takmer monopol, proti ktorému sa nikto nebráni, tak prečo to celé neposunúť ďalej?

To radšej nebudem začínať ani odsek o tom, ako niekto ukradne cudzí mod zo stránky kde je zadarmo dostupný, sám ho umiestni na Steam a začne za neho vyberať peniaze. Pretože Valve dáva od toho ruky preč – všetko je na dôveryhodnosti užívateľov. Nech si to odsledujú, my len zoberieme podiely zo zisku. Trh rozhodne, hovorí sa. Bohužiaľ, trh je závislý na rozhodnutí zákazníkov a teda ľudí. A o čom nás zatiaľ trh presviedča? Že ľudia sú ochotní platiť za kdejakú hovadinu, čomu sa prispôsobujú hry samotné a celé herné systémy. Ak by zákazník mal len trochu rozumu, nič z týchto šialeností by sa dnes nedialo. Ruka trhu. Potom sa mi čudujte, keď občas nazvem ľudí kreténmi. Alebo niekde napíšem, že len blbec by kupoval hry na Steame, keď má takú alternatívu akou je GOG. Nedôverujem skrátka mase ľudí, ani jednotlivcom, ktorí sa tejto masy zastávajú. Ale to je vedľajšie.

Problém je, že celá táto šaráda polarizuje používateľov i tvorcov modov. Na jednej strane máme ľudí, ktorí naozaj robia mody ako hobby, bez nároku na honorár, z dobrej vôle alebo lásky k hre. A potom sú tu ľudia, ktorí na tom budú ryžovať. Ako všade. Ako náhle do niečoho vstupujú peniaze, vzťah k produktu sa mení, rovnako ako očakávania. Bojím sa, že tento systém bude plný sklamaní. Pýtate sa či by som ja monetizoval svoje mody? Neviem. Netuším. Myslím, že by som skôr bol za riešenie nejakého „donate“ systému. Nech sa k môjmu modu môže dostať každý a ak sa mu bude páčiť a bude mať pocit, že by mi za to chcel finančne poďakovať, mal by tam takúto možnosť. Resp. ani nie tak za konkrétny mod, ale moderovi všeobecne. Ale ťažko povedať, keďže celá problematika je ešte príliš čerstvá a sám ju vnímam celkom rozporuplne. Sakra, veď ja sa už asi tri roky chystám, že pridám na svoj blog donate tlačítko…a stále nič. :-) Ako mi ktosi kedysi dávno povedal: Ty s tvojim prístupom k veci, asi fakt ostaneš navždy chudobný… Nerád to hovorím, ale zdá sa, že mal pravdu.

Ak je Valve niekoho obľúbená spoločnosť, tak potom mi je ho len ľúto. Pretože čo Valve vyvádza so Steamom posledné roky, to už ani pekné nie je. Ale…, zas prechádza jej to, takže… čo? Dáme si Deli? :-) V každom prípade bude zaujímavé sledovať ako sa celá situácia okolo platených užívateľských modov vyvinie.