V EA sú idioti a ľutujem všetkých čo na hre pracovali a teraz sa im to zle vracia. Možno je nové SimCity dobrá hra, možno nie je. Nikto nevie. Teda, pár šťastných sa zrejme nájde, ale to je tak všetko. Toho koňa, čo napadlo, že sa bude nové SimCity plne spoliehať na servery ako nejaká trápna MMO hra, by som okamžite zavesil za gule nad lávové pole. Nie, slabota – stiahol mu kožu na rukách a sypal do rany soľ. Aj tak neviem, či by to bol adekvátny trest.

Je úžasné vymyslieť si kopec funkcií, ktoré pracovne nazvime somariny, a tvrdiť, že vďaka ním musí byť hra neustále online. I keď v konečnom dôsledku nie sú dôležité a hra by mohla bežať bez problémov – tak ako všetky predchádzajúce hry zo série. Nie, nejaké nepredstaviteľné hovado napadlo, že keď kontrola nad obsahom a hrou, tak totálna. Už to však malinko nedomyslel s tým hraním a záťažou na servery. Ostatne, čo ja vám celé tie roky hovorím – všetkým zástancom digitálna, internetového pripojenia a nefyzických kópii hier. Jedného dňa budete všetci ľutovať, že ste tento diablov nástroj adorovali! ;-) A ak sa ma teraz niekto spýta na nejaký príklad… kopnem ho niekam a ukážem mu nápis SimCity.
SimCity je žiarivý príklad toho, čo je zle z digitálnou existenciou vecí – nie sú trvácne a plne závislé od vôle tretej osoby. Nie vašej, nie životnosti média, na ktorom sú uložené, ani na funkčnosti vášho počítača, na ktorom by mali behať. Nebežia. A jedného dňa prestanú existovať. Čo si myslíte, že sa stane s vaším digitálnym DLC obsahom, keď Sony ukončí podporu PS3? Opľuje vás a vysmeje sa vám do tváre.
Predo mnou leží krabička zo špeciálnou edíciou SimCity 2000, takmer 20 ročná hra. Vedľa nej leží krabička novej SimCity, takzvanej limited edition – pár dní stará hra. Čo myslíte, ktorú hru spustím a zahrám si ľahšie? Presne tak, tú takmer 20 rokov starú. A čo myslíte, budem si môcť zahrať novú SimCity za 20 rokov? Obzvlášť, keď poriadne nefunguje v moment svojho vydania? No samozrejme, že nie. Ak si tu niekto myslí opak, tak je strašne naivný a mal by sa ísť liečiť. Niekam. SimCity 2000 je výborná hra – trochu stará, ale stále výborne funguje a hlavne, veľmi dobre sa hrá. Rád sa k nej z času, na čas vraciam. Je to pamätník lepších čias, kedy sa hry robili trochu inak. SimCity je tiež možno dobrá hra, aspoň tak tvrdia recenzenti, ktorí mali tú možnosť hru si odskúšať. Niekde tam v jadre, za tým všetkým leží zaujímavá hra, simulácia mesta v takej podobe, aká tu ešte nebola. Možno. Asi. Zatiaľ to nie je žiadna hra. Pre mňa. Čakám a skúšam. Chcel by som si zahrať, poznať tie možnosti a vystavať si nejaké to mesto. Nemôžem. Nejde to. Za 20 rokov to nepôjde…čo 20, za 5 rokov! Vieme ako EA vypína svoje servery. Single-player hra, ktorá sa tvári (a funguje) ako MMO. Prepáčte mi, ale ja nutne nepotrebujem nejakého ďalšieho hráča pri budovaní svojho mesta. A inú funkciu ten ich online systém nemá. Aj tak si nemôžem hru zahrať.
EA rieši, ospravedlňuje sa…tak trochu, ale peniaze vám nevráti. Pýtam sa sám seba, prečo ešte podporovať spoločnosť, ktorá si neváži svojich zákazníkov? Robí všetko preto, aby im znepríjemňovala život a zábavu. Po takmer štyroch hodinách pokusu o nalogovanie a do hry ma už aj prešla na hranie chuť.
Pre všetkých bohov rohatých, ak si chcem zahrať nejakú hru, tak vtedy keď mám čas. Hneď v ten moment, pretože potom ma čakajú iné povinnosti a iné zábavky. Nie aby som sa musel prispôsobovať zle vymyslenému spôsobu dostávania sa do hry. Aby som s hrou musel bojovať a nezmyselne čakať, keď čas na čakanie vlastne nemám. Kým uplynie čas, kedy môžem hru hrať, už vlastne na hranie žiaden nemám. Prípadne vás prejde chuť. Ako dnes mňa.
Okrem toho, všetky servery sú plné, tak sa zapoj na server niekde v Oceánií. Veď prečo nie… Ale ja chcem z princípu hrať na európskych serveroch. Prečo nemôžem? Ak sa mi aj do toho oceánskeho podarí zalogovať, tak ma opäť v hlavnom menu hry vyhodí ďalšia hláška. A z hrania nie je nič.
Ako to včera na twitteri napísal kolega minitroll?
Nefunkčná maketa hry!