Nevím, kdy byla poprvé v multiplayerové střílečce Horda, nebo její ekvivalent. Mód, kdy se na vás valí hromada nebo vlny nepřátel a vy musíte proti přesile obstát, je populární až posledních pár let. Tuším to bylo Gears of War 2, které tenhle mód pořádně rozjelo a od té doby je ekvivalent Hordy skoro ve všem. Jestli byl v něčem i před rokem 2001 nevím, ale já měl hordu už tehdy. Náhodou jsme si ji vymysleli při LAN párty.

Na základce a ještě občas na střední jsme často síťovali. Skromné LAN párty o několika málo lidech, občas jen o dvou. Hrálo se všechno možné i nemožné a často se hrál Counter-Strike. Protože nás nebylo dvacet nebo deset a neměli jsme takový skill abychom mohli hrát pořádně po internetech, hráli jsme taky občas s botama.

Jenže klasické zápasy proti botům nás přestaly brzy bavit – bylo to moc podobné tomu, jako když jsme hráli proti sobě. Jen nás tam bylo víc. Tak jsme si s tím z nudy hráli, nastavovali různé podmínky, pravidla a tak dále. Long story short, jednou nás napadlo nastavit do druhého týmu 18 botů.

18 AI nepřátel versus my dva. A “Horda” byla na světě.

Zjistili jsme, že to je vlastně hrozná zábava. Byli jsme docela dobří, ale dva proti osmnácti už bylo jiné kafe. Teď jsme opravdu museli spolupracovat. Opravdu jsme museli chodit opatrně a takticky. Jakože opravdu opravdu.

Často se hodně rádoby taktických her bije do prsou se stealth/taktickými mechanikami a nutností spolupráce. Bullshit. Když jste dobří, tak si to často vysólujete. Jenže 18 botů na hard jen tak nedáte.

I ve dvou to bylo hardcore a dali jsme to jen někdy. Byla to ale super změna, bylo to fakt intenzivní, náročné a hlavně dost jiné. Třeba vůbec neexistovalo, abychom oba vystříleli zásobník v jeden moment. I na takové věci jsme dávali pozor a vždycky jsme hlásili že už dochází náboje, nebo že “nabíjím!”.

Nešlo jen o klasické střílení. V téhle vlastní verzi Hordy jsme hráli většinou de_ mapy a jistě si dokážete představit ten fičák, když položíte bombu, nebo je naopak bomba položena druhým týmem…

A tak jsme v roce 2001 vymysleli Hordu. V roce 2008 ji Cliff Bleszinski prodal masám.