Ták je to tady! Všichni věděli, co očekávat. Half-Life 3 na bílém koni nepřijel, ani druhé pokračování Left 4 Dead. Sám jedu v hypu a Valve budu fandit i kdyby jejich jediná hra byla Dota 2. Teď představili svojí vlastní „konzoli“ spolu s OS. Mnozí jsou skeptičtí, jiní jásají. Ačkoli přeji Steam Machines jen to nejlepší (a aby dali next-gen konzolím na budku), je tu pár věcí, kterých by se měl Gabe obávat.

A nechci teď moc psát o tuzemsku či o Evropě. U nás a v celé východní Evropě se stále ještě nosí, že pravý hardcore hráč by si měl PCčko postavit sám, vyměnit pevný disk nebo RAM musí umět levou zadní a dokáže nabootovat Windows z flashky i kdyby ho vzbudili o půlnoci. Ačkoli jsou hráči ze západní Evropy spíše konzolisti a český trh se mění stejným směrem, tak stále se můžeme shodnout, že Evropa je na PC odkojená.

V USA je situace opačná. Xbox a Playstation zde dominují. PC hraní je zde v minoritě. Představme si důvody, proč by si měl průměrný Američan tahat do obýváku počítač se SteamOS. Zde je pár věcí, proč budu situace na kontinentu za Atlantikem těžší než u nás.

  • Pokud bychom našli Amíka co hraje na PC, tak s největší pravděpodobností má v obýváku už jinou konzoli.
  • Většina Američanů se bojí PC otevřít, natož se v něm vrtat. Moc kabelů, moc dírek, moc prachu.
  • Ačkoli se situace na PC trhu za posledních 10 let razantně změnila, mnozí ji stále vidí jako v 90. letech.
  • To, že Steam Machines bude víc, a ne jen jedna od Valve, může nakonec pro mnohé potíž než výhoda. „Xbox 360 je jen jeden a všechno si na něm zahraju přece!
  • Bude si Američan instalovat SteamOS na svůj MacBook?

Jsou to samozřejmě nejčernější podmínky jaké by mohl Steam Machine v americkém obýváku potkat. Mohli bychom z fleku napsat článek „Proč to bude mít Steam Machine lehké“ a ani by to nebylo moc těžké. Přesto si myslím, že na tom něco je. Než se se však krabičky dostanou do našich domácností, může se hodně změnit a i když mám jisté obavy, Valve věřím.