Hodnocení Beyond: Two Souls má po zprůměrování všech profesionálních recenzí momentálně 75 procent na Gamerankings.com. To je možná lepší výsledek, než jaký se dal očekávat. Jednak proto, že jde o silně filmovou hru – obecně silně filmové hry nejsou přijímány moc dobře, jak u hráčů, tak kritiků. Druhak, je to výtvor Davida Cage, toho člověka, který si nedávno dovolil tvrdit, že jeho hra jako jediná přináší emoce a někteří, tj. vývojáři, hráči, klauni a ti další, si to přeložili tak, že ostatní hry emoce neprobouzejí („A to je přece kravina, no ne?“), takže tu vznikla jakási příležitost to tomu Davidu Cageovi vrátit. No, a dost možná za oním číslem 75 nevězí žádná konspirace, jen prostě nejde o hru, která zabaví všechny, tedy od nejmladšího Ondry až po dědu, který ještě pamatuje pořádné adventury.

Mám takový, ač jen opravdu slaboučký, pocit, že za některými nižšími hodnoceními (a že nejnižší známku, 5, dal jednodolarový herní web Destructoid) může stát fakt, že už delší dobu recenzenti neměli příležitost potopit očekávanou hru. Naposledy této příležitosti využili při vydání Duke Nukem Forever, kde ale létaly nejen dvojky, trojky, ale i nuly (jak známky, tak recenzenti), takže si asi dokážete představit, jaké tóčo to je, když se objeví takzvaný herní titul na odstřel. A že to s Dukem tehdy přehnali, to si recenzenti uvědomili, ale to už bylo pozdě. Hodnocení bylo uděleno. Už jen kvůli přehnanému (a těžce neuvěřitelnému) hodnocení jinak velmi milé a zábavné hry DNF se na hodnocení Beyond šlo opatrněji. 5 z deseti zní docela tak, že recenzent není zaujatý a právě takové hodnocení létalo z vícero stran, namátko z Edge Online, které dalo stejnou známku i Mirror’s Edge (btw, o Edge Online je známo, že na hodnocení se předem shodne celá redakce). Situaci nepomáhá ani to, že Beyond se nepodbízí davu, jde si svojí vlastní, nekonvenční, cestou. Tím pádem se dá ze strany recenzentů lehčeji sestřelit. Také má kontroverznějšího tvůrce, a nemá se oč opřít, protože ani Ellen Page, ani Willem Dafoe, natož David Cage, nejsou zrovna na vrcholu popularity. Oproti Naughty Dogu nemá Quantic Dream jediný všemi nadšeně přijatý titul. Do takových tvůrců se střílí skoro stejně lehce, jako do Duke Nukem Forever. Jen o chloupek hůře (Heavy Rain přece jen vydělal Sony 100 milionů dolarů).

Co jsem tak vyčetl, ani ne z recenzí, jako z článků na herních webech, tak Beyond má mít velmi blízko k Heavy Rain. Jen je trochu jiný, píše se všude. Už jsem narazil, párkrát, na text, v němž stálo, že Beyond je dokonce i v jistých ohledech lepší. To, samozřejmě, moje očekávání ještě posílilo. Heavy Rain osobně považuji za opravdový herní skvost, které se na herní scéně moc často neobjevují.

Za další, musím se přiznat, že mě velice lákají, a také vždy lákaly, filmové hry. Dokonce i Maddog McCree mě na Invexu donutil zastavit se a chvíli pozorovat, o co v těch filmečcích jde, ač samotná hra mě už tolik neoslovila. Mnohem lepší příklady ale jsou Under the Killing Moon, Phantasmagoria, Gabriel Knight 2, Zork: Nemesis, Toonstruck nebo Fahrenheit. A nadále můžu pokračovat výčtem her, které mají těch filmečků už méně, avšak tím hlavním je stále filmová atmosféra, filmovost vytlačující vyloženě herní prvky kamsi do pozadí, jako Another World, Dark Seed, Dark Seed 2, Silent Hill 2, Mirror’s Edge, Metal Gear Solid, Demon’s Souls a tak dále. Všem těmto hrám šlo, jde, o to, aby se hráči dostalo podobného zážitku, jako při sledování filmu. Tlačítka ovšem mačkáte pořád, a ne na televizním ovladači.

Ať už Beyond dostává pětky nebo devítky, nic to nezmění na tom, že si Beyond pořídím. Nejen kvůli tomu, že jde o další hru od tvůrců Heavy Rain, ale i proto, že se mi velmi zamlouvá, co jsem zatím měl možnost zhlédnout v trailerech i gameplay videích. Za další, teď jak proběhla ta vlna recenzí, vypadá to, že Beyond rozhodně nenechá hráče chladným, o čemž se dá plně přesvědčit např. v komentářích pod devítkovou recenzí na Gamespotu (komentářů je v tomto momentě 3 tisíce). V nich už fanoušci videoher stihli autora recenze rozprášit na všech 360 světových stran.

Senzační dovětek si dovolím ukrást ze zmiňované sekce komentářů, který mě téměř přesvědčil, abych Beyond nakonec nekoupil.

Beyond: Two souls? More like Beyond: Too Slow!!!!! If any of you want to play a REAL video game……don’t waste your money on this garbage. This game is just a big ol‘ „Boohoo sob story“ where you get to move the analog stick and some buttons from time to time. No actual gameplay.