Kde se v těch vydavatelích bere? Oznamovat hry příliš brzy je rozšířený nešvar herního průmyslu. Líbilo by se mi, kdyby někdo zkusil velkou hru oznámit s tím, že bude příští týden na pultech. Pak by se vidělo, jestli je opravdu ta dlouhá masáž nezbytná, nebo se to prodá tak jako tak. Tahle předčasná oznámení občas skončí failem, jak nám ostatně dokázaly dva aktuální případy.

Aliens a další

Prvním je Aliens: Colonial Marines. Sega to s velkou parádou oznámila ve chvíli kdy byly podepsané smlouvy, ale na hře se ještě pracovat nezačalo. Výsledek pak sice dopadl jak dopadl, ale i kdyby to byla špičková hra, bylo to zbytečné oznámení příliš brzy. Kvalita hry je v tomto případě vedlejší – jaký význam mělo oznámení ve chvíli, kdy se podepsaly smlouvy?

Podobných předčasných oznámení bychom v historii našli plno. The Last Guardian, Gran Turismo 6, Beyond Good and Evil 2, Doom 4, Alan Wake, L.A. Noire, Draon Age: Origins a hromada dalších. Nemluvě o specifických případech jako je Agent od Rockstaru (byla tam vůbec nějaká smlouva?), Dark Sector nebo Too Human.

Bioshock

Trochu divný byl i Bioshock Infinite, který se oznámil také brzy, ukázal relativně hodně a pak se tvůrci na dlouhou dobu odmlčeli. Chápu, že vývoj je náročný, komplikovaný a často se hra musí odložit. Je pak nutné oznamovat rozpracovaný projekt v momentě, kdy je ještě všechno nejisté?

S Bioshockem je také spojený nedávný oznamovací fail. Vzpomeňte si na tiskovku Sony před dvěma lety. V roce 2011 na pódium Sony na E3 hrdě napochodoval Ken Levine a oznámil, že udělá Bioshock pro PS Vita. Vita tehdy ještě nebyla v tak polomrtvém stavu jako dnes, ale i přesto se uznale pokyvovalo hlavou.

Rok a půl pryč, Infinite hotov a Bioshock pro Vitu nikde. Ani ta smlouva tam není. Levine před pár dny prozradil, že zatím je to pořád ve fázi vyjednávání a že se kravaťáci ještě nedohodli. Po roce a půl od prvního oznámení, že Bioshock bude na Vitu, tu máme zprávu že se zatím ani nedohodly podmínky smlouvy? A pak některým herním firmám věřte nos mezi očima, když se dějí takové věci.

Žádoucí a nežádoucí?

Za docela povedený příklad oznámení bychom mohli považovat třeba Skyrim. Oznámil se v listopadu a dávkování informací bylo tak akorát. Poměrně brzy jsme se dočkali prvních pořádných informací a pak se to postupně sázelo přiměřeně do doby pár měsíců před vydáním. To začala velká masáž a pak hra vyšla. Tak akorát. Přitom se na hře dělalo hrozně dlouho a mohli to oznámit klidně o dva roky dříve.

Jsou ale případy, kdy je brzké oznámení žádoucí. Například Blizzard, kterému to od oznámení k vydání trvá často i tři a více let. Jenže za tu dobu se hra několikrát ukáže komunitě, ta si ji zahraje, všechno se ladí, upravuje a vylepšuje na základě feedbacku. Takové čekání je sice nelidsky dlouhé, ale ku prospěchu věci.

Nemám vůbec nic proti tomu, aby si vydavatelé oznamovali hry s velkým předstihem. Klidně. Ale byl bych rád, kdyby to dělali normálně, dávalo by to smysl a nedocházelo by k takovým failům a divným situacím. Ono vůbec to tajnůstkářství v herním průmyslu přesahuje často určitou míru zdravého rozumu. Proč se třeba oznámí hra a tají se, které studio na ní pracuje?