Vikingové ve videohrách mě zpočátku velice zajímali. Hrál jsem The Lost Vikings, kteří mě bavili a pak jsem taky hrál Vikings, strategii pro více hráčů, vlastně hráli. Ještě teď mám originálku, pěknou velkou krabici s malou disketou uvnitř. Pokračování The Lost Vikings mě taktéž bavilo. Ještě tu byla Valhalla 1, 2 a 3 na Amigu, ty jsem nehrál, protože jsem neměl Amigu, ale z obrázků v časopisech mě zaujala. Pak dlouho žádná hra s Vikingy nevyšla. A nakonec se začali vikingové do her vracet skrze zadní vrátka na PS2. Pak na PS3 vyšel Viking, který mě moc nezaujal. Včera jsem kouknul na televizi a tam Vikings, seriál!

Po prvních dvou dílech musím konstatovat, že se tu rýsuje velmi povedený seriál, kvalitně vyprávěný v uvěřitelném prostředí a s docela hustými vikingy a jednou parádní vikingkou (nahoře). Seriál sleduje příběh vikinga Ragnara Lodbroka, který je podle wikipedie skutečnou historickou postavou. Ten se s několika dalšími vikingskými tvrďáky vydal loďkou směrem Albion, čemuž nebyl nakloněný vůdce osady zvaný Earl. Zatímco vikingové s Ragnarem v čele páchají krvavý masakr neozbrojeného mnišského řádu na území Albionu, Earl nechá zaříznout kováře, který vybouchal Ragnarovi kotvu. Se zlatem na teď už dvou lodičkách plném zlata a otroků, se vracejí, nevědě, co je zpátky ve vikingské vesničce čeká. Od třetího dílu si slibuji, co vlastně, hlavně, aby to bylo stejně tak dobré, ač historická přesnost ve mně zanechala hořkou pachuť. Přece jen, fandit nelítostným hrdlořezům, kteří si pro sebe chtějí urafnout co nejvíc zlata, není moje káva.

Nový seriál od History Channel ve mně probudil touhu vzdělat se v historii. Jakmile druhý díl skončil, okamžitě jsem utíkal k internetu začíst se do historie Vikingů, ale i vůbec všech okolních národů v téže době. Zajímavé, že hry ve mně takové nutkání nikdy nevzbudily…