cropped version of onlive logo

Svět se pomalu přesunul z fyzických médií na digitál a teď tu máme (už pár let) první vlaštovky předplatného. Žádné placení za jednotlivé položky, prostě platíme měsíčně XYZ dolarů a létají nám pečení holubi do huby. Jako první je u toho zase hudební průmysl, následovaný filmovým. Budeme si muset na herní průmysl počkat až do příští generace konzolí? Aneb co my a předplatné…

Platíme si takhle něco teď?

Edie: Když jsem si před 3 lety předplatil last.fm, byl jsem samozřejmě mezi vrstevníky za blázna (to je ten co si kupuje hry a teď ještě hudbu). I když mám v počítači uloženou velkou knihovnu různorodé hudby, která je na 97% legální (nebo naopak?), tak jsem člověk líný, abych si tvořil playlisty dle hudebních žánrů či kapel a poslouchat celá alba či shufflovat celou knihovnu je nuda. Po měsících spokojenosti se last.fm na zaostalé země (všechny státy krom USA, UK a Německa) vy*ralo jejich rádio si od nás zkrátka nepustíte. Pak nastalo období temna, než u nás spustil Google svojí hudební službu, která mi navíc zálohuje celou hudební knihovnu. Za 130 Kč jsem naprosto spokojen. Pokud by Google nabídl podobnou službu i pro seriály, beru všemi deseti. Dnes je velmi těžké sehnat starší série seriálů v původním znění a těch 100 – 200 korun bych za to dal.

GlaDOSik: Asi patřím do skupiny konzervativních uživatelů internetu. Konzumuji jen specifický obsah a platit si za přístup k datům, ze kterých využiji velmi malou množinu, mne neláká. Tedy alespoň pokud se jedná o cokoliv kromě hudby. Rád experimentuji a můj hudební záběr se poslední dobou rozšiřuje. Nad přeplacení Spotify tak alespoň lehce začínám uvažovat. Už nějakou dobu ho používám místo Youtube, když hledám nové interprety. Mít hudbu v lepší kvalitě je lákavé.

minitroll: Hudbu si nepředplácím. Jsem už přes 10 let zvyklý si hudbu kupovat na specializovaných webech, na filmové soundtracky iTunes, nebo jako podkres poslouchat rádia, převážně nu-jazz a chillout. Co bych ale velice uvítal, by byla HD streamovaná půjčovna filmů, která tady pořád chybí. Zatím veškeré pokusy v naší zemi balancují mezi trapností a pozviženým obočím, jestli tohle skutečně někdo myslel vážně. Budoucnost bude patřit firmám, které nabídnou all in one, podobně jako dneska pirátská úložiště. Lidé jsou ochotni platit a ne málo.

Overwatch: Svého času jsem uvažoval o předplacení OnLive, ale co si budem povídat. Výběr titulů byl přeci jen malý a navíc to nebralo české kredtiky. Jsem docela cílovka na Netlifx, ale nechci kvůli tomu očůrávat podmínky služby a řešit nějakou zahraniční IP. Proto první věc, kterou jsem si předplatil a pořád ji předplacenou mám, je Google Play Music All Access. Což bych do sebe nikdy neřekl, žádný hudební nadšenec nejsem, ale budiž. Je to fajn. A až tady pan Google konečně spustí i subscription na filmy, budu první v řadě dobrovolníků. Takže ano, líbí se mi to velmi a dokážu si představit, že bych něco takového chtěl i pro hry. Nebo knížky. Vlastně pro spoustu věcí.

Karoshi: Neplatíme a ani o ničem podobném neuvažujeme. Hudbu si radši vybírám sama než abych si platila nějaké rádio (subscription na Last.fm nebo Spotify) a žádná rozumná služba na filmy ani knížky tu není. Ale až bude někdo poskytovat neomezený přístup ke spoustě ebooků za dvě tři stovky na měsíc, tak se hlásím!

Herní předplatné

Overwatch: Myslím, že Steam něco takového dříve či později udělá. Stejně jako GOG. No řekněte – neplatili byste třeba deset patnáct euro měsíčně za neomezený přístup ke kompletnímu katalogu Steamu? Já teda jo. PlayStation+ dokazuje, že něco podobného může mít úspěch. A navíc tam není žádný mega katalog, vždycky jen pár (skvělých) her, ale Sony k tomu přihazuje taky nějakou prémiovou funkcionalitu. Připlácet si za prémiový Steam(OS) s hrami navíc, nebo streamováním? Klidně. Nebo za funkcionalitu, kterou teď nabízí ve velmi omezené míře CloudLift na znovuzrozeném OnLive. Ale než něco takového bude, tak uběhne ještě několik let.

minitroll: Určitě má předplácení her velkou budoucnost. Už teď je Playstation+ nejlepší služba pro rodiny s dětmi. Prostě se jim předplatí hry za 1200 na rok a je klid, nikdo neotravuje. Ale je to specifické zacílení, dle mého názoru spíše na casual hráče, kterým je jedno kdy hru budou hrát, hlavně, že je něco ke hraní. Museli by zajistit očekáváné hry day 1, aby to fungovalo pro všechny a nemyslím si, že by se známé série chtěly zbavit svých obřích zisků.

GlaDOSik: Záleželo by na mnoha faktorech. Hned ze začátku zavrhuji placení si streamovacích služeb, jako je OnLive. Do problematiky komprese videa a přenosů dat po síti nahlížím trochu detailněji, než klasický hráč. Možná je to tedy jen moje deformace, ale prostě nemám chuť hrát streamované komprimované video. Pakety cestou ze serveru prostě nabírají zpoždění a s tím se nedá nic dělat, pokud nemáte serverovou farmu za humny. A když hraji, nechci se ničím nechat rušit. Chci ostrý obraz a tak vysokou vykreslovací frekvenci, jakou dovolí má grafika a můj monitor. Pokud by se jednalo o službu na způsob PlayStation+, musel bych znát odpovědi na spoustu otázek. Jaká bude cena? Dohraji za měsíc tolik her, aby se paušál vyplatil? Když zapomenu za měsíc zaplatit, ztratí se mé uložené pozice? Budou se hry moci modifikovat? Bude mít služba agresivní online ochranu? Jak velký bude katalog her? Obsáhne specifické žánry, které mám rád?