steam machine from alienware

Hraní na PC je věčné téma. Vládne mu Microsoft, který na něj i přes iniciativy typu Games for Windows Live, absolutně kašle. Jen ho tiše toleruje, protože ho nepovažuje za konkurenta pro Xbox. PC hraní na tom ale nikdy nebylo lépe a s lepšími vyhlídkami do budoucna. Valve se teď chystá pomalu PC hraní definitivně překlopit na svoji stranu. Monopol na prodej PC her mají, teď už zbývá “jen” vlastní operační systém, hardware a ovladač. Podaří se jim to?

Co myslíte, přichází konečně ta “revoluce” pro PC hraní?

Overwatch: Stručně řečeno ne. Ne hned teď. Dlouze řečeno možná, protože pokud se to Valve podaří, pokud tam bude dostatek her a pokud to bude úspěšné, tak ano, mohlo by to být to nejlepší, co hraní na PC potká. Konečně by totiž držitel platformy na hry nekašlal. Naopak, byly by pro něj hlavním středobodem všeho a už jen idea operačního sytému vystavěného kolem her, je pro hráče zajímavá. Zatím je kolem toho ale příliš mnoho “pokud”, takže nezbývá, než počkat. Dokážu si ale představit, že taková třetí generace Steam Machines s třetí generací Oculus Riftu bude pořádný nářez.

MickTheMage: Steam je jedna z mála výnimiek, kde nedodržujem svoje pravidlo – keď sa ti služba nepáči, tak ju nepoužívaj. Steam je evidentne kráľom PC scény a nič na to nespraví ani fakt, že je to neuveriteľne otravná a despotická služba. Ľahko zneužiteľná a vlastne jej obsah nie je ani váš. Kedykoľvek si niekto zmyslí, môže vás prirpaviť o zakúpené (zapožičané?!) hry. Steam je vlastne to najhoršie čo PC hranie postretlo. Tragédia, ktorá však pekne dokumentuje digitálnu dobu, v ktorej žijeme. Nič nemá cenu, nič nie je reálne, všetko je len akože. PC hranie nepotrebuje revolúciu, PC hranie tu bude kým budú PC a predaj komponetov pre výrobcov lukratívne. Ak sa na tom niečo v budúcnosti zmení, obávam sa, že PC hraniu nepmôže ani svätý Gabe.

Edie: Konec vymítání ďábla, pojďme trochu zvesela. Hrozně rád bych to Valve přál, hrozně moc. Ale i když zůstávám alespoň jednou nohou na zemi, vím, že to bude velice těžké. Revoluce samozřejmě nepřichází, lze přesto očekávat evoluci, kterou Gabe pořádně nakopne. Steam Machines vypadají krásně a určitě si je pár tisíc jedinců koupí, ale to není to, co Valve potřebuje. Valve potřebuje čas. Vidím to jako Greenlight, kdy se tu v jednu chvíli pro vývojáře objevilo něco nedokonalého, ale všichni věděli, že je to lepší než nic. Greenlight neustále prochází proměnou k lepšímu a stejně tomu bude i se SteamOS a Steam Machines. Chce to čas a prostředky, které si může Valve dovolit.

Zeal: Steam Machines zní natolik tajemně, že by se to tentokrát mohlo povést. Ale upřímně, tenhle (vcelku logický) krok s vlastními PC mělo Valve uskutečnit v jinou dobu, ne právě teď, kdy se zraky hráčů celého světa upínají na nové konzole PS4 a X-One. Snižuje se tak potenciální úspěšnost, která by teoreticky mohla nakopnout PC hraní a s ním i zvýšit šanci na návrat pro PCčko charakteristických žánrů, které se tak blbě hrají na konzolích. No ale jak jsme mohli vidět v den odtajnění, Steam přichází nejen s vlastním PC (vlastně je jich víc), ale i s konzolovým ovladačem a tady z mého pohledu přichází kámen úrazu, který by mohl celý nápad Steam Machines takzvaně upálit v páře. Dostat PCčko do obýváků je, obávám se, krok špatným směrem, jelikož konzolím se tenhleten úkol – přesunout hraní z kanceláře na pohovku – povedl na sto jedna procent. SM navíc nenabízí nic revolučního na úrovni Oculus Rift, co by přesvědčilo i toho nejzarytějšího konzolového fandu, aby svoji konzoli vyměnil za Steam Machine. Až přijde ona revoluce PC hraní, stane se tak dle mého názoru, až s příchodem nějakého značně odlišného zařízení – v podobě náramku na ruce, PC brýlí anebo dotykového stolu -, jež bude za dostupnou cenu.

Redsnake: Že slevy na Steamu jsou boží, s tím souhlasím. Jenže ve slevách jsou starší kousky, kdo hraje v day one, zaplatí za hry stejně jako na konzolích a k tomu aby investoval do dražšího hardware. Steam Machines a ovladač sice přibližují PC obrazu uživatelsky přítulné mašinky, ale furt je to to stejný starý PCčko s virama, updaty driverů grafiky a nutností investovat prachy do hardware časteji než u konzolí (co říkáte na ty HW nároky u novýho Thiefa ? Já si nezahraju …). Takže věřím, že důležitost PC jako herní platformy vzroste, ale ne ve smyslu nějaký revoluce a ohrožení konzolí.

Stephano: O hierarchii a demokracii, jak hlásá Gabe, si myslím své. Ani nechci do toho zatahovat třetí epizodu Half-Life. O tom se napsaly stohy. A navíc mám raději značku NOLF, která si podle mě zaslouží víc vavřínů, než Gordon a jeho brýle. A není to jen tím, že Cate je prostě kočka! Každopádně Steam vnímám pozitivně. Poprvé jsem ho použil při aktivaci MAFIA II. Nedávno vznikly uživatelské recenze, herní kartičky… Přesto má Valve zálusk, že zruší Greenlight. Nejsem vývojář, zda je to správné, to posoudí zřejmě až čas. Nicméně se nemohu zbavit pocitu, že dobré funkce lusknutím prstu postupně mizí, špatné zůstanou a Steam se utopí ve vlastní přehlcnosti. Teď se budu trochu rouhat, protože poslední dobou využívám GOG. Ty funkce jsou prostě bezva! A možnost platit v dolarech samozřejmě taky. A nezpůsobil mi tolik trápení jako Steam. Například při recenzování nebo objednávání nových her. Když má vyjít nová hra, dám vždy přednost té malé firmičce. Steam bude vždy ten druhý. Na jeho obranu mohu říct, že právě Steam zavedl digitální distribuci, jak je dnes zcela běžné. Akceptoval jsem ho i s jeho chybami. Což se o Originu nebo Uplay říct nedá! A kromě toho se může se měřit s dalšími velkými obchodními řetězci. Stačí se podívat na ty miliony přihlášených. Ale to jsem odbočil. Co se týče Steam machines – ať si ho klidně zájemci koupí. Z pozice člověka, který používá jen PC, nejsem si jistý, jestli je tahle krabička to pravé ořechové. A OS jakbysmet. Pokud by ji chtěl můj kamarád, jednoznačně doporučím PC nebo klasickou konzoli. Ale jak říkám, je to jen otázka vkusu a preferencí. Abychom si rozuměli, nejsem do dnešních dnů přesvědčen ani o funkčností Oculus Rift. Nepopírám, že by tyto brýle mohly prohloubit zážitek, ale neláká mě představa, že bych měl vypadat jako vytuněná masařka nebo Robocop. A pak jsou tady ty nevolnosti … Steam však změnil herní scénu jednou provždy.

SteamOS, aneb co z toho máme my?

steamos teaser picture

MickTheMage: Na čo je dobrý SteamOS? V prvom rade za ním stojí myšlienka oslobodenia sa od nadvlády Windows. Čo je rozhodne pekná myšlienka. Otázka je k čomu presne taký SteamOS bude. Má to byť prostredník medzi vašim veľkým PC a obývačkovým PC? Má teda hlavne sprostredkovať ono streamovanie hier z materského počítača, takpovediac, do obývačky alebo má vyššie ambície? Druhá otázka, ktorá sa nám tu naskytuje je ochota veľkých spoločnosti vytvárať linuxové verzie svojich hier. Pokiaľ sa niekde nepotvrdí, že sa im to nesmierne vyplatí, budeme sa tu stretávať najmä s malými, nezávislými titulmi. A nakoniec, má Steam takú silu, aby dokázal väčšinu svojich užívateľov presvedčiť, aby prešli na používanie jeho systému? Nezabudnite, že pre väčšinu musí byť používanie počítača čo najjednoduchšie. Tých, čo si niečo vedia spraviť s PC je i medzi tou majoritou hráčou (ktorých peniaze sa počítajú) málo. Dual boot? Príliš komplikované. Spoľahlivé bežné programy pre linux? Príliš komplikované hľadať. Atď. Nič nie je stabilné, všetko sa pomaly mení – i návyky používateľov, otázka je, či bude SteamOS práve tým, ktorý tými návykmi pohne.

Edie: Pokud porovnám Steam Machines a SteamOS, tak ty malé krabičky mají před sebou v podstatě krásnou cestu. Steam patří k nejpoužívanějším a zároveň nejpomalejším programům v mém počítači. Obávám se toho samého u SteamOS. První rok svého života, bych pro konzoli od Valve nenašel nejspíše mnoho využití. Pokud bude systém později srovnatelný s konkurencí, bude na něj dostatek titulů (tituly které chci hrát já) a budu si z něho udělat multimediální centrum, tak bych určitě o koupi přemýšlel, nebo bych si sestrojil svojí krabičku. To je samozřejmě kdyby Valve, kdyby peníze a kdyby ostatní. Přál bych si počítač před pohovkou se SteamOS, vždyť proto jsem se naučil střílet i s gamepadem, ale zatím je jen sen. Ale hezký sen!

Overwatch: Minimálně za začátku to bude mít SteamOS hodně těžké. Nepůjde na něm spousta softwaru, což by ani tak nevadilo, ale hlavně tam nebudou hry. Pár set her na launch je málo. Ale ono to vlastně nevadí. Myslím, že Valve si tam nažene dostatek early adopterů, kteří na to nebudou nadávat a bude se to postupně rozšiřovat. A jak bude přibývat her a funkcí, bude přibývat i uživatelů. Ale obávám se, že pro relativně běžného PC hráče to bude dávat smysl až za několik let. A bůh ví, jestli třeba takový Activision bude vynakládat prostředky na portování svých velkých her na Linux. Zatím to ale vypadá, že v prvních měsících a letech pro nás bude SteamOS spíš nevýhodný – bude to trvat, než se vyťuká k “dokonalosti”.

Redsnake: Nic. Kolik na tom jede her ? Proč bych měl mít systém kde mi nejede všechno co chci ? Tady podle mě platí všechno nebo nic. A i když budu mít v kompu dual boot, pokud mi Steam OS nenabídne něco zásadního (lepší běh her ?), budu ho používat asi jako PS Home na PS3. Tzn. jednou po koupi zařízení a pak 2x ročně abych viděl že tam není nic, co by mě zajímalo.

Stephano: Myšlenka je krásná, ale to je tak vše. Kde je jistota, že vše poběží, jak má? Každý operační systém má své mouchy prakticky neustále. Co by mělo uživatele jiných zařízení přesvědčit o tom, že tohle je TO PRAVÉ? Opravdu netuším.

Zeal: SteamOS má údajně nabídnout pro hry optimalizovaný systém. Mám trošku obavy, že bude třeba mít i Steam Machine, aby hráč rozpoznal ten slibovaný rozdíl v rychlosti mezi Windows a SteamOS. Je fakt, že PCčko jsem už dlouho neupgradoval, SM tedy prozatím úplně neškrtám. Takže buďto upgraduju (čili koupím úplně nové PC) anebo koupím PS4. Nakonec rozhodne to, které zařízení mi nabídne lepší hry.

Hardware, cena a vůbec obývák…

ilustration of steam machines inliving room

MickTheMage: Opäť sa nám tu vynára otázka – pre koho je to vlastne určené? Ak by som chcel hrať svoje hry v obývačke, robím to na konzole. Ale PC hry hrám na PC, ktoré okrem hrania slúži i na prácu. Sedím pri ňom inak a hrám sa na ňom inak, ako keď hrám veci v obývačke. Je to úplne iný štýl hrania. Myš a klávesnica sú esenciálne – pre mňa. I PC hráčska demografia sa však mení. Stále viac ľudí prechádza na ovládanie, ktoré je natívne konzoliam. Prečo? Možno je to pohodlnejšie, ale pravda je skôr taká, že je to lenivosťou vývojárov prispôsobiť ovládanie multiplatformných hier natívnemu PC ovládaniu. Veď predsa ten xbox gamepad na PC funguje, tak prečo niečo meniť. A skutočne, pri neoptimalizovanom ovládaní je lepšie a pohodlnejšie siahnuť po gamepade. Oditaľ už je len krôčik do obývačky.

Čo môže Steam mašinkám pomôcť je samozrejme výhodná cena. V najlbižších mesiacoch určite budem chceiť vymeniť svoje PC. Odhad ceny nového sa pohybuje vo výške okolo 1500 euro. Za túto sumu by som mal pokojne aj tri PS4 a možno by mi niečo ostalo aj na hry. Cena pohybujúca sa okolo 500 euro je rozhodne zaujímavá. Ale opäť, pre koho je to určené? Nedávno predstavené PC mašiny majú rôzne konfigurácie i rôzne cenové hladiny. Ktorá z nich je tá určená výhradne na streamovanie hier z materského PC do obývačky – ako sa o tom pred časom hovorilo? Všetky sú na tento účel zbytočne výkonné a zbytočne drahé. Pretože väčšina hráčov už má svoje herné PC, prečo k tomu kupovať ďalšie? Áno, v prípade upgradu je to opäť zaujímavý nápad, ale… Slúžia naše PC skutočne len na hranie? Často nie. Cena okolo 500 je dobrá, ale sám neviem, či by som chcel také PC! Lenže v tom prípade môžem pokojne povedať, že ja nie som cieľová skupina. Kto teda? Tí čo majú herné notebooky pravidelne pripojené k svojej TV? Možno. Ale ak má Steam mašina konkurovať konzoliam, musí byť jej ovládanie a spúšťanie hier absolútne jednoduché a bezproblémové. Kombinácia Steam, SteamOS a počítač by to mala podporovať, ale… skôr to celé komplikuje. Už len samotným výberom. Každá konfigurácia Steam mašiny je iná, rozdielna a stavia potencionálneho zákazníka pred problém – výber. PC hráč a užívateľ sa vie podľa konfigurácie rozhodnúť, ale čo takzvaný “bežný užívateľ” alebo konzolový hráč, ktorý o PC vie len to, že slúži na písanie textov? Problém.

Overwatch: Zatím oznámená první vlna Steam Machines je většinou podstatně dražší, než herní konzole. Což je v pořádku, protože tady se bavíme o herních PC, ne o často dotovaných neměnných konzolích. Zřejmě nebude problém koupit levnější Steam Machine a časem mu upgradovat třeba grafickou kartu, nebo paměti. Srování s konzolemi tedy moc nechápu. Za nějakých 500+ dolarů bych do toho tedy klidně šel, kdybych zrovna v tu chvíli sháněl herní PC. Akorát je problém že nemám obývák, takže úplně přesná cílovka zatím nejsem. Ale vzhledem k tomu, že nejsem zase ten typ hráče, který by musel hrát všechno a spíš si poslední roky hrozně nimravě vybírám a spíše indie hry, tak bych si mohl vlastně Steam Machine koupit klidně příští rok.

Edie: Jelikož o koupi nepřemýšlím, tak jde tato otázka mimo mě. To radši upgraduju primární PC. Když se podívám na to současné, které si několik lidí už spletlo s externím diskem, tak bych si ho klidně strčil pod televizi. Zahrál jsem několik větších her (Spec Ops: The Line), indie věci to vzládá s přehledem (Brothers: The Tale of Two Sons, Gone Home) a pravidelně ho zatěžuje Dota 2. Vše za 8000,-, a to se v něm třese slabá i3 a HD 3000. Na večerní relax s Audiosurf, na párty při LANce či na výkyd do rána u Crusader Kings 2 náramné. Lze to brát jako to nejlevnější, co můžeš koupit či jako lowend Steam Machines. Pro mě momentálně nejlepší varianta (cena/výkon).

Stephano: Jak už jsem podotkl. Nejsem cílovka, která hraje v obýváku. To samé ovladač. Nemám dostatečný cit, abych jej mohl používat, takže zůstávám u myšky a klávesnice. Je asi naivní utopií, že bude někdy existovat univerzální ovladač. Bájné Perpetuum mobile? Víc ale mohu říct k ceně. Tady mi smysl uniká. Během svého života jsem utratil za osobní počítače velké sumy. Nicméně jsem každý z nich používal zhruba pět až šest let, bez změny HW. Cena komponentů šla vždy rapidně dolů. Letos uvažuji o koupi nového “mazlíčka”, kvůli Zaklínači 3. Zbytek zábavy obstará nezávislá scéna. Zbytek je mi fuk. Proč byste měli ale utrácet za stroj, který toho tolik neposkytne, ale bude stát jako tři dobré sestavy? A i kdyby se časem dostavila sleva, tvrdím, že většina stejně sáhne po PC, konzolích nebo po čemkoliv jiném. Případné exluzivity? Beru to s nadhledem. Nemusím hrát vše. A někdy stačí alternativa. Třeba po Forze se mi už nestýská, když má vyjít Project CARS a Asseto Corsa.

Zeal: Pro SteamOS se momentálně nechystají žádné exkluzivity, tak v podstatě není pořádný důvod si to pořizovat. Ve Valve vědí, že nákup first party studií by je vyšlo poměrně draho a jejich často zmiňovaný Half-Lajf 3 sám o sobě by možná nějakou tu Steam Machine prodal, ale, řekněme si pravdu, žádné prodejní zázraky by se nekonaly. V případě jedné nadějné exkluzivity by si stejně každý nainstaloval ten SteamOS na vlastní PC, protože investice do herních mašinek se obecně dělají na základě bohaté herní nabídky osázené větším než malým počtem exkluzivit, a i značka jako Playstation, či Nintendo, určitě dělá svoje.

Půjdou ty Steam Machines vůbec upgradovat? Alienware už přiznal, že jejich Valve stroj nebude možno osázet ničím novým: http://kotaku.com/one-steam-machine-cant-be-upgraded-basically-an-expen-1506058964

Jestli budou následovat i další prodejci, tak myslím nemá cenu vůbec o Steam Machine přemýšlet: kupte si konzoli, vyjde to (víceméně) nastejno.

Ke koupi Steam Machine mě přesvědčí několik faktorů: možnost upgradovat, exkluzivity, nižší cena hardwaru než hardwaru poskládaného svépomocí, možnost ponechání Steam Machine v kanceláři a podpora klávesnice a myšidla. Bodne i to, pokud bude možnost pracovat na Steam Machine v offline režimu.