playstation and xbox banners

Po dlouhých osmi letech tu konečně máme nové konzole. Posunou se díky tomu tříáčkové hry na PCčku i konzolích, menší a indie hry na tom budou ještě líp. Celý průmysl na to čekal jako na smilování a teď je tady máme. My nové konzole sice ještě nemáme, ale zato na ně máme názor!

Před a po: změna, nebo jsme konzistentní?

Overwatch: Tady asi nešlo moc jinak. PlayStation 4 měl navrch, i kdyby Sony držela ústa a vydávala jen obyčejné tiskovky. Microsoft si komunikaci před launchem tak strašně pokazil, že se z ní bude vyhrabávat ještě hodně dlouho. Sony skvěle cílila na tradiční hráče a dělala to tak dobře, že si získala i mé sympatie. Po zpackaném launchi a komunikaci PS3 byla tohle příjemná změna. Po vydání obou konzolí mě zatím dostupné materiály o opaku nepřesvědčily. Nic proti Xboxu One, vypadá fakt dobře, ale kdybyste mi dali pistoli k hlavě, tak bych sáhl po PlayStationu 4. Dostupné hry, reakce na systém a žádné jiné materiály můj názor zatím nezměnily.

minitroll: Po tom, co Microsoft předvedl ukázkově špatné PR a Sony toho dokázala mistrně využít, se zdála situace jasnou. PlayStation 4. Nevím, nakolik v tom hrál vliv, ze Don Mattrick už se nejspíše viděl jinde, ale na korporát s neomezenými finančními možnostmi, s PR teamem čítajícím stovky lidí, je to, co předvedli, něco neuvěřitelného. Neuvěřitelně špatného. Postupně a na nátlak veřejnosti i otřesně vypadajících předobjednávkách se ale naštěstí situace zlepšila a dnes se Xbox One posunul z kategorie “I don´t need this shit” do reálné a zajímavé konkurence pro PS4.

MickTheGloriousPCMasteRaceMage: Žiadna zmena na obzore. Áno, prvé ukážky sú zaujímavé, ale… V prvom rade treba povedať, že som nikdy ako PC hráč nevnímal nejaké extra skoky vo vývoji – všetko sa tak nejako rozvíjalo prirodzene – rýchlo, ale prirodzene. Konzola nikdy neznamenala lepšiu technickú kvalitu proti PC, ALE… občas sa na nich našlo niekoľko zaujímavých titulov, ale s koncom predchádzajúcej generácie sa začali diať veci. Dôvod prečo som si kúpil PS2 – nostalgia za Mortal Kombat hrami + niekoľko vynikajúcich ďalších hier. Prečo som prišiel k PS3? Viď. predchádzajúci dôvod. Ale teraz? Mortal Kombat mám na PC, tých exkluzivít zrejme toľko nebude… Hmm. A čo prezentácia? Sony ju zvládla výborne a Microsoft… povedzme si toľko, nemám ho rád už od čias prvých Windows :) Mrkvosoftu neprospela ani aféra NSA a ich všadeprítomný kintect. Áno, som paranoidný a som na to hrdý! ;) Na druhej strane, pozrime sa na Sony z pohľadu obyvateľa Slovenska – takmer žiadna oficiálna podpora. Shop horko ťažko, človek keď niečo kludné chce získať, musí mať profil registrovaný minimálne na adresu v Buckingham Palace. Ale čo tam po nejakých slovenských problémoch, tie sa v globálnom merítku úplne stratia. Princíp je však princíp. :)

Karoshi: Popravdě řečeno, nijak zvlášť jsem ty tanečky před oznámením na E3 neprožívala. Zatímco u minulé generace konzolí jsem to řešila hodně, tohle jsem spíš jen tak nezúčastněně pozorovala s úsměvem na tváři a popcornem v ruce. Nicméně, budu asi trochu za černou ovci, ale co se týče prezentace, je mi tentokrát sympatičtější Microsoft, který byl upřímný už od začátku, narozdíl od Sony a jejich slibů, se kterými to nakonec dopadlo tak trošku jinak.

Zeal: Já novou generaci konzolí vnímám jako moment, kdy je potřeba upgradovat; tedy podobně jako tomu bylo dříve, když přišel čas na koupi nového PC, protože hry se začínaly trhat, potažmo v nejhorším možném scenáriu vyhodily nesrozumitelnou hlášku na příkazový řádek. A tedy po PS2 a PS3 je logický krok pořídit si konzoli se čtyřkou v názvu. Jde o upgrade po stránce hardwaru, ale také softwaru, který se na nové konzoli dřív nebo později objeví v podobě dalších dílů mých oblíbených sérií.

Redsnake: E3 a vývoj po ní byla docela velká legrace. Dost by mě zajímalo jakej mělo to divadlo opravdu vliv na ty lidi, co si už koupili PS4 nebo XBOX ONE, protože si myslím že těch co rituálně upalovali portréty vedení herní divize Microsoftu zas tolik nebylo a jako vždycky dělala povyk relativně malá skupinka hardcore hráčů a většina lidí by to MS spolkla. Ale každopádně je dobře, že se v MS chytli za nos, protože kdo by chtěl zákazy bazarovek a další vychytávky.

Hry

titanfall game from respawn enteratinment

MickTheMage: Tu nič nie je… Jedine, že by Capcom netroloval a vydal pokračovanie Dragons Dogma, to bola výborná vec, za ktorú som rád, že som bol predsa užívateľom konzol. Inak všetko tu už bolo, všetko sme videli a… Lepšie grafické spracovanie tomu nepomôže. Na obzore nie je nič zaujímavé. Ja neviem, skutočne ma nič nezaujalo – teda až na Deep Down, než som sa dozvedel, že by v tom malo hrať čosi pod škaredým “free2play”. Hrúza. Mikrotransakcie. Záhuba hier a tzv. next-gen zdá sa v tom chce lietať naplno.

minitroll: Z pohledu historie jde pravděpodobně o nejlepší launch co se výběru her day 1 týče, ale nějak zůstávám chladný. Když pominu multiformáty, neboli mírně lepší verze her, co si lze zahrát i na současných konzolích, tak co tam máme? Ryse vypadá nádherně a spolu s Killzone pro mě jediné dvě hry, které alespoň vypadají na next gen. Ale hratelnost soudě dle recenzí a videí žadna sláva není, Killzone to samé. Ze zombíků už jsou všichni unavení, takže Dead Rising 3 taky škrtám. Knack je evidentní sračka, navic jako bonus nový Ratcher & Clank: Into the Nexus vypadá na PS3 paradoxně lépe. Forza 5 možná, ale auta mě neberou, navíc je to téměř to samé co Forza 4 s pár vylepšeními, mínus 400 aut, plus sporný Drivatar. Killer Instinct je fajn věc pro pamětníky původní automatovky, navíc plná hra je za velmi dobrou cenu (20 dolarů), ale ruku na srdce, je tohle pro někoho důvod ke koupi nové konzole? Nemyslím. Na pořádné system sellery je zkrátka potřeba ještě počkat.

Overwatch: Ehm, jaké hry? Vždyť tam žádné nejsou. Až na pár výjimek to jsou všechno hry, které se dělaly na teď už minulou generaci konzolí. A zrovna třeba Ryse mě herně vůbec nezajímá, i když to technicky vypadá fakt pěkně. Co tak koukám na launchovou i polaunchovou nabídku, tak nemůžu říct, že bych umíral zvědavostí si některý titul vyzkoušet. Resogun vypadá hezky, ale kvůli tomu bych si konzoli nekupoval. Zatím tam jednoduše není hra, kterou bych si musel zahrát. A ještě dlouho nebude. Když se dívám na oznámené projekty, tak mě zatím nic nevzrušuje. Jsem zvědavý, kdy přijde vlna těch skutečných next gen her. Které nebudou jen vypadat pěkně, ale přinesou i něco nového po herní stránce. Něco jako bylo třeba Gears of War, nebo Assassin`s Creed. Takové hry na PS2 nebyly. A jestli mi něco neuniká, tak podobné next gen hry zatím nejsou ani oznámené.

Karoshi: Budu souhlasit s ostatními – kde nic, tu nic. Ryse se mi sice líbí docela hodně, líbil se mi i trailer na Halo a těším se na nový Metal Gear, ale hry launchové vlny určitě důvod ke koupi nebudou, neobjevilo se tam nic, o čem bych si řekla “omgomgomg to si potřebuju zahrát!”… Většina představení nových her se u mě nesla spíš v duchu “omgomgomg to je ale nuda.” Ano, Titanfaile, na tebe koukám, ty jsi byl nuda úplně největší.

montana: Mrtvo. Ani trochu nechápu prodejní šílenství ohledně nové generace. Co z toho ti lidi mají, když si konzoli domů přinesou mezi prvníma? Zahrají si ty tři průměrné věcí, které už hráli stokrát a nebo si pustí v naleštěnější grafice to, co už mohli hrát před dvěma měsíci? Tady jde podle mě čistě o setrvačnost a pocit mít doma “next-gen” nehledě na to, že s ním nebudu mít co dělat. Zoufalejší launch tady myslím ještě nebyl.

Zeal: Jedna věc jsou hry, co se dají sehnat právě teď a těch na next-gen moc není. Taky si ho teď nekupuju, ale v blízké budoucnosti ano, a to už nejspíš na trhu budou kousky, které byly zatím jen oznámené, popř. byly v nehotovém stavu několikrát ukázané veřejnosti. A co nějak pohnulo mým obličejovým svalstvem? Deep Down vypadá bombově, a jestli jde o Free 2 Play mi zase tak žíly netrhá, protože věřím, že tvůrci této skvostně vypadající dungeonní rubačky to s námi myslí dobře, čili nebudou okolo toho žádné podvody, díky kterým by vyhrávala jen vyšší společenská kasta. Těším se, samozřejmě, na novinku od Quantic Dream, která ale ještě oznámena nebyla, nebo se to alespoň domnívám (ano, z Dark Sorcerer se může stát videohra, v což bych osobně rád doufal). Rád si pořídím nový Killzone, protože se u téhle série dokážu nadchnout, oproti např. takovému Call of Duty. Destiny taky nevypadá nejhůř, jen co mě trochu znervózňuje je ten MMORPG prvek, na který se dívám podobně, jako kolega Mick na mikrotransakce, tedy skrz podrážku. Z videí na E3 mě velice zaujal The Witness, jenž spadá do mého oblíbeného žánru puzzleadventur. Z těch, o nichž nevíme ani to zbla, bych tu rád zmínil chystané herní projekty od Naughty Dog a docela mě zajímá i to, jestli nějaké studio využije onu silnou processing power nových konzolí (ať už poháněnou mraky, či tu klasickou) jinak než navýšením počtu polygonů a představí nám podobný shock moment, jaký doprovázel např. úžasně zábavný LittleBigPlanet nebo Mirror’s Edge, který jistě šokoval mnohé minimálně tím, že šlo o first peson hru, kde v první řadě nešlo o to, zabít co nejvíc virtuálních postaviček.

Redsnake: Kdybych si teď koupil konzoli, budu si zoufat. Forza 5 na Xko dobrý, ale system seller to není. Dead rising nezajímavý, RYSE jen na efekt a dobrou hratelnosti tomu nevěřím. Zbytek jde mimo mě. Na PS4 by mě lákala Killzone, ale hlavně kvůli grafice, jinak je to taková obyčejná generická střílečka. Nevím proč SONY tak moc všem cpe Knack, ten má opravdu hezkou jen tu grafiku a jinak nic. Na zbytek her nepotřebuju nový konzole a vystačím si se svou PS3.

Služby, aneb koupili bychom si next gen nejen kvůli hrám?

close up shot of new kinect for xbox one

Zeal: Pokud by herní konzole měla nějakou úžasnou vychytávku, tak proč ne?! Obávám se ale, že to bude až u další generace. Televizní funkce jsou asi hezká věc, ovšem jen pro ty, kdo tráví volný čas u televize.

minitroll: Kdybych byl Američan, tak nejpíš zajásám, HD přenosy sportů brát! Plus další příjemné bonusy. Ale v ČR realitě? Absolutní nezájem. Od konzole očekávám rychlé a přehledné menu, savy do cloudu, aniž bych se o to musel starat a ryhlé spouštění systému i her. Jsme přece ve třetím tisíciletí a chystáme se na Mars, sakra. Blbosti, jako nahrávání průběhu her s možností okamžitého umístění na Youtube, případně jiné kanály, jsou skvělé leda tak na zahlcení “uměleckými díly” od desetiletých dětí, které budou mít radost, že udělaly taky film, ale to je tak vše. Naprostá zbytečnost, která bude značně ubírat výkon celého systému. Zpracování HD videa v realtime něco stojí.

Overwatch: Kdybych byl Američan milující sporty a TV, tak bych si asi dokázal představit, že si koupím Xbox One, hry nehry. Ovládání televize přes Kinect je prý fakt dobré. Ona je vůbec celá integrace a rozpoznávání řeči Kinectem prý fakt hodně povedená. Ale coby Čech, kterému jsou sporty buřt a TV nemá, určitě ne. Ovšem stejně jako v případě her a minulých konzolí, i tady platí, že se budou obě konzole vyvíjet a za pár let budou bez pochyby zajímavé samy o sobě, ne jen jako pouhé krabičky pro spouštění her. Zatím ale ne. Ale až bude nějaký první price drop a další služby přibudou, budou to určitě lákavé krabičky i pro nehráče, nebo casual hráče. Minimálně do doby, než uskuteční útok na obývák Google a Amazon.

MickTheMage: Nuž, vlastne som to už načal na konci prvej témy – služby sú mi väčšinou v našich zemepisných šírkach na dve veci a ani jedna nie je pekná. Ak by boli plne funkčné… to by bola možno iná pesnička. Thanks for All the Fish. A Skype? Ten už má aj moja chytrá televízia…a ešte k tomu mi aj rozumie. Kto potrebuje konzolu na také veci? No one.

Karoshi: Ale ano, určitě by to byl velký rozhodovací faktor. TV a sporty ať mi vlezou na záda, ale strašně se mi líbí Xboxový multitasking (přepínání mezi televizí, filmem, hrou, browserem, whatever) a integrace Skypu, to je paráda. Kinect je suprová věc, které nesahá PS Move ani po kotníky, a po tom, co jsem viděla pár videí, kde předváděli, jak podle vás Kinect vymodeluje avatara, se mi líbí ještě víc. Jediné co se mi nelíbí je hlasové ovládání… mám pořád psychický blok z toho mluvit na přístroje :D

montana: Vzhledem k tomu, že všechny moderní služby jsou buď v Evropě (a obzvlášt v ČR) nefunkční nebo se tykají protivného streamování a podobných otravných hovadin, tak rozhodně ne. Jediná opravdu parádní a funkční vlastnost nových konzolí je multitasking. I když funčkní… to se ještě uvidí. Po zkušenostech s Vitou, která jakožto jediná aktuální konzole multitasking výtečně zvládá, však v tomhle Sony docela věřím.

Redsnake: Až tu bude fungovat to, co ve Státech nebo někde v UK, ano. V dnešních podmínkách ? Ne. Ale věřím že to příde. Koneckonců už máme Google Play Music a Spotify, třeba si nás všimne i Hulu a Netflix.

Tak kdy teda?

art shot from bungie game destiny

MickTheMage: Keď konzola, tak určite PS4. Ale kedy? Myslím, že minimálne rok sa oplatí počkať. Prípadne, uvažujem, že by som počkal až do obligátnej prvej “slim reedície” – ak i v tejto generácii dodržia spoločnosti svoj obvyklý postup.

minitroll: Reálně to vidím na podzim 2014, uvidíme co oznámí na E3 a jak dopadne Titanfall a Destiny, pro mě momentálně nejzajímavější projekty. Plus dejme tomu Project Spark. Ale nijak nespěchám. Mezitím se vylepší dev kity, rozjedou se naplno first party studia, Epic konečně oznámí co kutí, protože kromě finalizovaní nového Unreal Engine 4 a Fortnite na 100% dělají ještě na něčem velkém. Na to se těším. Možná se dočkáme i nové revize konzolí, s vychytanými mouchami. A zatím ať nám geeci a nadšenci udělají placený betatest.

montana: Co já vím? Do PS3 mě dokopal až bundle s Uncharted 2 a otrava s upgradováním PC. A dokud mi PS3 slouží (ťuk, ťuk), tak nemám potřebu přecházet. Navíc aktuálně k tomu opravdu není důvod, když jedinou aktuální next-gen hrou zůstává GTA 5.

Karoshi: Až zbohatnu. Takže nikdy! Ale až vyhraju ve Sportce, tak půjdu do toho Xboxe. Už jenom proto, že po letech sympatií k PlayStationu mi teď na polici leží X360 a nemůžu si na něho postěžovat jediným slovem. Jasně, na Xbox nikdy nebyly tak super exkluzivní tituly jako na PS (ano, Heavy Raine, chci tě ještě pořád), ale přiznejme si, volba konzole je většinou postavená spíš na osobních sympatiích než na nějaké střízlivé analýze :).

Overwatch: Netuším. Zatím ne. Momentálně tam není nic, co bych musel hrát, nebo vyzkoušet. A nebude ani příští rok. Podle mě se to začne pořádně rozjíždět až tak v roce 2015 – bude na to už solidní výběr her, first party studia stihnou tou dobou už vydat nějaké pořádné a skutečné next gen exkluzivity, rozjede se Gaikai a vůbec to už budou konečně “plnohodnotné” konzole. Teď to jsou jen pěkné krabičky s hodně omezeným herní výběrem a jakousi počáteční funkcionalitou, která se bude teprve rozšiřovat. Zatím do toho “příslibu” do budoucna investovat nechci. Až se z příslibu stane realita, tak uvidíme.

Edie: Řekněme, že PS4 a XB1 jsou mírná evoluce. Vždyť zatím není nextgen poznat. Jako minulou generaci se pravá síla krabiček ukázala minimálně až po roce od jejich startu. Asi není překvapením, že si konzoli nekoupím ani tento, ani příští rok. Důvody jsou prosté. Za rok vyjde jen několik titulů, které by stály za pozornost a zároveň jsou exkluzivní pro jednu či druhou konzoli. Za poslední roky je navíc tento trend upozaděn. Navíc když všechny Steamy a Humble Bundly vás zásobují tolika hry… V dnešní době je strašně jednoduché si udělat z obyčejného PC domácí konzoli. Mít v šuplíku alespoň Xbox gamepad je vřele doporučováno ze všech stran (viz port Dark Souls). Tak proč si nesednout do křesílka v rohu nebo na postel a dělat stejně? A pak stačí zašeptat slovíčko Steam Machines? Pro hardcore pařany “meh”, ale pro jiné levnější alternativa. Takže kdy teda? Až na PC (Dota 2) nebude čas, bude se psát jiný rok a budu bydlet ve svém, tak pak večer sednu s přítelkyní na gauč a dáme Raymana na Xbox One 3. generace. Nebo to takhle nechodí?

Zeal: Podejte mi moji věšteckou kouli. Anebo ne; bude to zhruba stejné jako s PS3, kterou jsem si koupil až po dvou letech od vydání konzole. To už bude bohatý výběr her, konzole řádně opatchovaná a hardware se bude vyrábět zase o něco dokonalejší technologií – v současnosti otroci na Tchajwanu vyrábějí next-gen konzole s 28 nanometrovou přesností (pro zajímavost: PS3 začínala na 90 a skončila na 45 nanometrech). Méně nanometrů a více her rozhodne, zda to opět potrvá dva roky, či jestli zakoupím dřív. No, ale nakonec asi bude nejdůležitější to, jestli se objeví nějaký extra šikovný titul, který prostě budu muset mít, ať se děje co se děje.

Redsnake: V týhle chvíli počítám s koupí PS4 příští Vánoce a doufám, že na ní mezitím přistane něco opravdu pěknýho. A nebo možná půjdu do XBOXu, na tom se už teď těším na Titanfall. Jenže SONY má ty svoje first party studia a další kousky od Naughty Dog se mi prostě opustit nechce …

 

Photo credit: uživatel Flickru dalvenjah via Creative Commons: http://www.flickr.com/photos/dalvenjah/9021818089/