Podle zdrojů Game Informeru už Adam Orth, kreativní šéf Microsoft Studios, v Microsoftu údajně nepracuje. Kdyby zůstalo jen u těch pár tweetů, tak je na své pozici určitě doteď, ale celý internet se zase přepnul do módu Overreaction. A to do takových rozměrů, že se toho chytla i “normální” média a hned byl oheň na střeše. A Orth na ulici. Řekl něco tak hrozného? Záleží na úhlu pohledu. V článku vám svůj názor na věc nabídne i Tlamiczka.

Začalo to spekulacemi o tom, že by měl nový Xbox vyžadovat neustálé připojení k internetu. Bez toho prý nespustíme žádnou aplikaci, ba dokonce ani hru. Krabička nám bude pod televizí jen tak hezky ležet a chytat prach. PlayStation 4 online připojení vyžadovat nebude a pokud by se dřívější spekulace ukázaly jako pravdivé, měl by nástupce Xboxu 360 obří nevýhodu.

Adam Homola:

Orth plácnul na Twitteru pár blbostí, několik rýpavých poznámek a jeden – dva vyloženě nevhodné komentáře. Pak se sice ukázalo, že jsou s Manveerem kámoši a jen se na Twitteru navzájem trollovali, ale i tak. Psát komentáře typu “Proč bych tam chtěl proboha bydlet?” je z pozice šéfa MS Studios bez debat naprostý fail. Ostatní tweety už podle mě nejsou tak palčivé – jsou nadsazené, rýpavé a úmyslně přehnané, ale obecně vzato má Orth pravdu. Jen si zase hráči berou všechno moc osobně a pletou si nadsázku s oficiální tiskovou zprávou.

Objevily se komentáře, že si lidé nový Xbox nekoupí, protože nemají stabilní připojení k internetu. Na to Orth reagoval následovně:

“Někdy vypadne elektřina, nekoupím si vysavač.”
 
“Pokrytí mobilním signálem je v téhle oblasti nespolehlivé, nekoupím si mobilní telefon.” 

Tweety je pochopitelně potřeba nebrat doslovně. Jako ilustrace pointy jsou ale dobré. Stejně si nějakou věc koupíte, i když nemáte zaručenou její stoprocentní funkčnost kdykoliv, kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek. Telefon, auto, nebo vysavač potřebujete. Xbox ne a pokud nemáte spolehlivé připojení a chcete hrát hry, tak máte štěstí, že tu jsou i jiné možnosti. Nezapomeňte ale, že to pořád není oficiální a objevují se i zprávy o tom, že to nakonec bude úplně jinak.

„Sorry, ale nechápu to drama kolem neustále přpojené konzole. Každé zařízení je dnes always on. V takovém světě žijeme. #smiřtesestím“

Tohle byl už docela nevhodný tweet, neboť Orth zřejmě nepochopil pointu. Je rozdíl mezi zařízením, které pro jakoukoliv činnost neustálé připojení k internetu vyžaduje a zařízením, které alespoň nějakým způsobem funguje i bez internetu. Hashtag #dealwithit taky moc nepomohl. Do určité míry je samozřejmě pravda, že bez internetu dnes ztratí většina zařízení podstatnou část důležitých funkcí, ale ne všechny.

Ano, pár jeho tweetů bylo velmi nevhodných. Souhlasím. Jiné byly nadsazené a rýpavé, ale ten význam, který za nadsázkou stojí, je naprosto validní. Proto si myslím, že z obecného pohledu má Orth pravdu, jen to podání těžce pokulhává. Pokud ho Microsoft vyrazil opravdu jen za ty tweety, tak palec dolů pro MS. Nestačil by kobereček u Ballmera a/nebo nějaký finanční postih?

Internet zase reagoval jako hysterka, média si pošmákla a bůh ví, jak to s novým Xboxem nakonec bude.

Tlamiczka:

Na jednu stranu je dobře, že celá tahle kauza proběhla. Jestli Microsoft plánoval always-on “ochranu proti zákazníkům” nebo ne se můžeme jen dohadovat, podstatné je to, že mistr Orth se stal tak trochu prubířským kamenem toho problému a nakrknutí hráči dostali pro svůj vztek na DRM konečně xicht. Proto dostal Orth v médiích tak na prdel – stal se obličejem celé kauzy, šikula jeden.

A Microsoft přes něj opět dostal masivní feedback, aby si to s touhle featurou setsakramentsky rozmyslel. Samozřejmě – křiklounů je vždy naprostá menšina, což pro některé korporátně uvažující bytosti znamená, že neznamenají problém. Ale když je ta uřvaná menšina složená z různých opinion makerů (velké magazíny), rozhodně by to novém Xboxu neprospělo. MS má teď přes další “internet rage wave” opět potvrzeno, jak hodně myšlenku always-on všichni nenávidíme (nervy zjitřené vydáním SimCity v tom roli určitě hrály taky, viz kauza s EA zvolenou v časopise “Konzument” nejhorší firmou galaxie).

Co dodat k tomu, co Orth vyzvracel na Twitteru a že za to byl pravděpodobně “dobrovolně odejit”? Podle tvítů na mě Orth působí jako klasický arogantní manažerský blbeček, který si nevidí na špičku nosu. Nic neobvyklého, takových je v každé firmě dvanáct do tuctu a kdyby měli každého vyhazovat za to, že se chová přesně podle toho, díky čemu se na svoji pozici dostal, šla by polovina managementu do pryč. Pokud by se toho média nechytla, byl by jeho styl vyjadřování “mám pravdu a kdo nesouhlasí jen loser z vesnice” prostě na nějakou výtku od nejvyššího vedení. Možná by musel “dobrovolně” napsat nějakou veřejnou omluvu a pak by si jako docela významný šéf dával trochu víc pozor na jazyk. A o nic by nešlo – nevydával přece oficiální vyjádření za celý Microsoft.

Ale jelikož se toho média chytla, moc se MS nedivím, že ho zřejmě vykopnou. Nebo ho možná přesunou někam z dohledu, pokud by byl i přes svojí aroganci náhodou i dobrý kreativní manager (občas se takové věci dějí). Ale jeho odstranění z pozice je i přes přepísklou internetovou reakci pro nás spíš dobrá zpráva – MS tím podle mě říká, že always-on dělat nebude, přinejmenším ne v té brutální podobě “při jakémkoli problému s připojením na náš server máte doma jen lapač prachu, cha chááá, sráči!”. Kdyby se na to MS chystal, zřejmě by přišla jen omluva. Takhle to je podle mě signál, že MS přijde s nějakým měkčím řešením DRM a třeba pro mě to znamená, že ta konzole bude konkurenceschopná k PS4. Protože já tentokrát budu opravdu rozhodovat peněženkou.

Tlamiczku můžete číst na jejím blogu, nebo sledovat na Twitteru a Google+.