steven artDocela zavádějící nadpis článku, že ano? Naopak my hráči rádi, když nám vývojáři naslouchají. Často tak mohou udělat své hry ještě lepší. A my dostaneme lepší produkt. Na zpětné vazbě si zakládá crowdfunding a zatím to funguje docela dobře. Ne, proti tomuto opravdu nic nemám. Ale ani si neprotiřečím.

Mám na mysli situaci, kdy autor na základě několika hlučných jedinců stáhne ocas a dobrovolně zcenzuruje své dílo. Vůbec to nechápu. Jako autor do svého díla vkládám obsah, za kterým bych si měl stát. Jako autor bych měl taky znát pomyslnou hranici, kterou nepřekročit. Jenže ta hranice není metr přede mnou (mezi porušením zákona a černým humorem je velmi dlouhá cesta).

Jako příklad uvedu The Stanley Parable. Ten obsahuje jedno krátké humorné video, ve kterém bílý muž Steven připaluje cigaretu afro-americkému (když tak nad tím přemýšlím, tak spíše jen africkému) dítěti. Komentář to popisuje, že Steven by mohl strávit roky pomáhání lidem třetího světa. Druhá ilustrace popisuje druhou možnost, kde je stejné dítě polité benzínem a Steven ho zapaluje. Komentář to popisuje, že Steven by taky mohl systematicky zapalovat každého sirotka žijícího okolo jeho domu.

Žádné velké haló se okolo tohoto videa nestrhlo, ale přesto autorovi přišla dvojice nesouhlasných emailů. Jeden z nich byl od jakéhosi spisovatele Olivera Campbella, kterému se nelíbilo, že obrázek neodpovídá komentáři a že by Steven měl malému chlapci opravdu pomáhat. Zní vám to pěkně hloupě? Vždyť právě tohle je ono jádro vtipu. A jeden by čekal, že autor Davey Wreden to takto zamýšlel. Kupodivu to prý takto vyznít nemělo a video bude upraveno (čtěte zcenzurováno).

Jako úplný opak uvedu No More Room in Hell. Jedná se o ne moc originální free to play zombie akci, ve které jdou střílet zombifikované děti. A nebyla by to Steam komunita, aby se neozvala. Vždyť je to přece nemornální, střílet děti! Autoři se proti tomu silně ohradili. Hra má simulovat zombie apokalypsu a dá rozum, že nikdo nákaze neunikne. Je součástí hratelnosti mít špatný pocit ze střílení do dětí, i když jdou po vašich mozcích. Hra je dostupná zadarmo a dělána z čistého nadšení, takže žádné kompromisy nepřipadají v úvahu.

Takový přístup se mi líbí. Stát si za svým obsahem, ať se děje cokoliv. Internet totiž není úplně nejlepší zpětná vazba. Takže vývojáři, naslouchejte prosím jen věrné komunitě, ne úplně všem křiklounům.