Kapitán Phillips

Ač jsou poslední týdny plné pokračování Hobití trilogie a Hladových her, 21. listopadu měl v Čechách premiéru film, který nesl nenápadné jméno, měl známý ksicht a hollywoodskou produkci a rozhodně stál za povšimnutí.

Na první pohled letecké drama, které se ale odehrává na obrovské nákladní lodi. Cíl? Nijak epický, přesunout tuny potravin z jedné části Afriky na druhou. Už samotné zasazení dává filmu pocit originálnosti. Film se snaží v krátké době upozornit na problém, o kterém jsme ještě nedávno mohli slyšet z Událostí v 7 večer. Navíc, jak nám ukázalo Black Flag, piráti jsou teď v módě. Ale konec vtipů.

Vtipy totiž ve filmu nehledejte. Hraje si na surovost a chcete-li „dokumentárnost“. Zkuste si sami představit, jak vlastně piráti ve člunech ve stavu deset-minut-a-asi-se-rozpadnu můžou obsadit několik metrů vysokou nákladní loď. Nebude asi překvapení, když se nakonec pirátů podaří nalodit. Zajímavé je i pak pozorovat jak se vlastně posádka při takové situaci chová. Ačkoli, je hraní si posádky s piráty na kočku a myš napínavé, netrvá dlouho.

Poté už je na scéně jen Tom Hanks a piráti. Tom Hanks, zde hraje stejně dobře, jako nám to dokázal v Trosečníkovi (Wilsone!) nebo v Terminálu. Ač jeho výkony byly v poslední době kdovíjaké, nominace na Zlaté glóby naznačili, že role kapitána Phillipse by mu mohla přinést i Oskara. Už jen poslední scéna při „happyendu“, kdy místo sluníčkových scén uvidíte psychické zhroucení člověka, vám dokáže, že Tom Hanks v tomhle byznysu už jede dlouho.

V druhé polovině filmu jsem se začal ptát sám sebe stejně jako po střízlivém shlédnutí Zachraňte vojína Ryana. Co všechno udělá vláda Spojených států pro záchrany jednoho člověka? Nasadí nakonec i Kapitána Ameriku? Ale to samozřejmě přeháním. Zvlášť když je film, podle skutečné události, tak to těm Američanům věřme. Nicméně to je jen malá šmouha na jinak originálním a svěžím Kapitánovi Phillipsovi. Pokud ho ještě někde stihnete v kině, máte moje čtyři palce z pěti nahoře.