... aneb co kutí v Seattlu pro kolemjdoucího.

Nejdříve základní informace

Všemi milované Valve, které se buďto bojí úspěchu pokračování Half Life nebo čísla 3, se rozhodlo oznámit na konci roku 2010 vývoj hry Dota 2. Jedná se o pokračování slavného modu (mapy) do Warcraft III, který položil základy tzv. MOBA (multiplayer online battle arena) žánru či pokud chcete žánru ARTS (action real-time strategy). Na Dotu z třetího Warcraftu již dříve navázaly hry League of Legends (prostě lolko), které je mimochodem nejhranější PC hra na světě nebo třeba Heroes of Newerth (zkuste hádat – honko).
Po necelém roce od oznámení se Valve rozhodlo o neobvylou propagaci své hry a na Gamesconu v Německém Kolíně nad Rýnem uspořádalo minulý rok turnaj Dota 2 Internation ve hře, kterou nikdo z veřejnosti ještě do té doby neviděl, ale všichni fanoušci ji znaly jako své boty. Protože Valve nechtělo vyvolat překvapení i na straně profesionálních hráčů, tak ti dostali klíče do hry týdny předem. Aby byla na druhou Dotu stržena dostatečná pozornost, odměna pro vítěze byla stanovena na 1 mil. dolarů (v tu chvíli si začnete říkat, že jste měli víc trénovat) a celkový prize pool (součet všech výher pro prvních 8 teamů) byl 1,6 milionu. Ať se vám vám to zdá hodně nebo málo, věřte, že některé teamy zpočátku věřily, že Internation je fake, protože v jiných turnajích je prize pool max. desítky tisíc $/€.
Kolín nad Rýnem, Gamescon 2011

Jak to vypadá dnes

Po té co jsem zaslal upozornění, že se mi plete druhý International s fesťákem v Trutnově, tak se termín turnaje posunul na přelom srpna a září a aby Gabe nemusel zase až do Německa, tak se místo konání přesunulo do Seattlu, kde sídlí Valve. Většina lidí zná Valve jako puntíčkářskou firmu, kde komunita je na prvním místě a nejinak to bylo i s letošním turnajem. Valve zacházelo s teamy jako v rukavičkách. Od zaplacení letenek a hotelu, zajištění herny pro trénování až po večerní afterparty. Úspěšně tak dostalo do Seattlu všech 16 teamů ze třech světadílů. Pro všechny co nesehnali lístek do Benaroya Hall umožnilo Valve samozřejmě vysílání ve třech jazycích (angličtina, ruština, čínština) na streamovacích služnách own3d.tv a twitch.tv. Navíc ve Valve uvolnili pro všechny uživatele Steamu (samozřejmě krom těch co už jsou v betě Doty 2) zdarma spectator clienta, což je vlastně samotná hra, ale můžete se v ní koukat jen na zápasy. Tím je dívání na zápas trochu víc interaktivnější. Přítomen byl Secret shop (obchod s merchendisingem), před zápasy se konala „Preshow“ s rozhovory, analyzováním teamů či probíráním různých taktik. Rozdíl od minulého Gamesconu, kde se vše odehrávalo v jedné z 9 hal na ploše 30×30 metrů, nebyl online stream, hra lagovala, nedala se ani pausovat … je asi jasný.
Komentátoři, v pozadí plně zaplněný sál / *spoiler* Gabe Newell předává trofej vítězům
(odkazy vedou na plnou velikost)

A co dál?

Ač podle Valve time mohla celá zeměkoule v tuhle dobu už rok hrát F2P Dotu 2, hra je stále v „uzavřené“ betě (ale pokud chcete klíč, tak ho při trochu úsilí dokážete sehnat nebo si koupíte za 25€) což je na hře asi to nejvtipnější. Dota 2 je po událostech v Seattlu nejhranější hrou na steamu a předčila tak Team Fortress 2, Skyrim nebo třeba legendární Counter-Strike. Přesto se o Dotě 2 nepíše. Alespoň ne moc u nás. Pravda, Dota 2 není obvyklá hra a v portfoliu Valve se jeví jako adoptované dítě. Ale takhle Valve už pár her (z modů) vytvořilo, ne? Je jasný, že eurogamer/games/hrej nebudou psát o tom, že támhle někde eSuba porazila v codku nějaký „vidláky“. Přesto si myslím, že druhý International stojí za povšimnutí. Ne tím kdo vyhrál nebo kolikátý byl československý team (jen pro příklad, naši se tam tenhle rok bohužel nedostali). Na grandfinále se dívalo přes 500 000 lidí, čím se stanovil nový světový rekord v e-sportu. Valve má s Dotou velké plány. Kupříkladu připravuje dokumentární film (viz níže) zaměřený na několik hráčů, jejich rodiny a International.
Teaser na na Dota 2 Documentary movie
Zajímavé bude sledovat jak se Valve bude snažit protlačit Dotu 2 i mezi hráče, kteří mají minimální nebo žádné zkušenosti s hrami tohoto typu. A tím samozřejmě na hře vydělávat. Obecně se má za to, že Dota 2 je ještě těžší než zmiňované lolko nebo honko a to už je co říct (všeříkající video od zoufalého začátečníka).  Proto se Valve do hry snaží implementovat školící systém hráč/trenér. Plus pro úplné začátečníky se doporučuje hrát proti PC řízeným botům. Já sám si nedokážu si představit, jak bych se učil od nuly přes 100 hrdinů a přes 140 předmětů co jsou ve hře. Je to jako znova se učit anglicky. Dát sem link na nejvíc epické utkání, tak 99% čtenářů  nebude vědět co se jim na obrazovce děje. Na rozdíl od ostatních e-sportů se v Dotě zápasy pozorují podstatně hůře. V NBA se počítají koše, ve FIFĚ góly a v CSku počet mrvých na obou stranách. V Dotě se měří několik statistik a sami komentátoři někdy neví, kdo vlastně v danou chvíli vede. Závěrečné slova přenechám Eriku Johnsonovi z Valve, který to s Dotou vystihl:
„If you’ve ever played Dota, even, you know, a little bit, [Dota 2] is a great experience, If you’ve never played Dota but you’re playing with your buddy, it’s a pretty good experience. If you’ve played other games like Dota, it’s also a pretty good experience.
„If you’ve never played any game like Dota and you’re by yourself, it’s terrible experience.“
Pokud jste dočetli můj výtvor až sem, tak se loučím s videem, které slouží jako alespoň lehounké ochutnání atmosféry z Benaroya Hall (sledujte hlavně obecenstvo) a pokud se chcete zasmát, tak koukněte na ruský komentář.