Na důchodcovskou slezinu numéro deux sedí citát páně Klifforda jak zadnice na kastról: bigger, better and more badass. Tentokrát kouří Sly doutníky před kamerou, za ni pustil Simona Westa. Čert ví, jestli je dvojka lepší právě kvůli Westovi, Čakovi, nebo proto, že Arnie a Bruce jen blbě nečumí. Jedno je ale jisté. Mě osobně bavila dvojka víc, než jednička.


The Expendables 2 už nemá to kouzlo, se kterým v roce 2010 vyrukoval Stallone. Logicky. Staří známí se tehdy sešli vůbec poprvé. Když si ale odmyslím tu kouzelnou auru která obklopovala jedničku, tak zůstal jen dobrý akční film. Dvojka je taky dobrý akční film. Má ale víc akce, humoru a hlášek.

Chlapcům umělé klouby fungují pořád dobře a tak se střílí, skáče, kope, seká, lítá, bouchá to, hoří to… Bohužel se i povídá a třeba brácha Thora mě vyloženě štval. Klučíkovi bylo věnováno až moc času jen proto, aby pak mohl Sly seřezat Van Damma s větším gustem. Jako jo, ale stejně. Kdyby Liama trochu prošmikali, tak by to bylo o fous lepší.

Líbí se mi, že West, Sly a jeho parta ví, kde je jejich přednost. A tak po velmi, velmi kratičkém úvodu kdy se nic neděje, přijde zběsilá a překvapivě dlouhá akce cca za dvě minuty od začátku filmu. A fakt povedená. Když vezmeme v potaz čistě jen akční stránku věci, tak shoot em up na začátku je možná i o trochu lepší, než ten na konci. Jenže tam to zase vyvažují staří bardové.

Ex 2 ale nejsou živi jen střílením. Až mě překvapilo, jak je film napěchovaný vtipnými hláškami. A většinou nejsou blbé. První a poslední třetinu fimu jsem měl na tváři permanentní blažený úsměv. Na začátku to bylo spíš kvůli akci, na konci to bylo tak na půl – jeden koutek mi nahoru zvedaly cheesy a self-aware hlášky, druhý zase povedená akce. Jen to kecání uprostřed kdyby bylo o deset patnáct minut kratší.

Bohužel nejsou všechny protézy co koušou a v Expendables 2 mi pár věcí ty koutky zase táhlo dolů. Hned na záčátku vám dá pořádnou facku CGI helikoptéra. Ta vypadala hrozně už v traileru, ale to jsme ještě mohli doufat ve zlepšení. Nepřišlo. Stejně blbě vypadal i ten důlní vozík. Cokoliv co je reálné vypadá skvěle, ale jak tam do něčeho nacpali hodně CGI, šla kvalita dolů. Na hodně béčkovou, možná až céčkovou úroveň. Už ta bortící se věž v jedničce nevypadala nijak špičkově, ale tohle je ještě horší. Škoda.

Moc ideální nebyl v některých chvílích ani střih, který občas vyprodukoval dost divné kontinuum – na začátku jsem nabyl dojmu, že je to jakási poušť a najednou šmik, jsme v džungli. What? Taky scéna, kdy Sly vletěl s letadlem do dolu, byla nastříhaná dost divně. Nepřehledně, zmateně a jaksi to na mě nezapůsobilo. Taky trochu škoda těch nudných/nenápaditých lokací, ale chápu, že rozpočet byl těsnější, než Žán-Klódovy gatě.

Další velký problém jsem neměl s filmem samotným, ale s českými titulky. Expertovi, který film “překládal,” bych naordinoval týdenní maraton všech filmů Stevena Seagala z posledních let. Nepřeložené nadávky jsou pořád zlo, i když jsem si na ně už zvykl. Co je ale mnohem větší zlo, je vyloženě jiný smysl některých vět a hlavně, hlavně nebyly vůbec přeložené některé zásadní hlášky, nebo byly přeložené jinak. Takže český divák, který nevládne angličtinou, nepochytí vtípek “You are terminated” nebo “Yippie Ki-Yay” a další. Ach jo.

Jinak to byla ale parádní jízda a fakt jsem se bavil víc, než při sledování jedničky. Momenty, kdy vedle sebe střílí Arnie, Sly, Bruce a ze shora je kryje Čak, jsou pure gold. Kucí do toho ještě cedí supr hlášky a dělají si srandu jeden z druhého. Paráda!

Belgický rozkrok vám ve filmu vysvětlí proč je důležitý respekt.

Jo a do The Expendables 3 bych prosil toho Harrisona Forda, děkuji.