Kingsman

Na Kingsmana jsem šel vlastně s tím, že se v žádném případě nebudu koukat na žádné trailery, nebudu si číst žádné recenze ani komentáře na ČSFD jako to většinou dělám. Jediné, co sem si četl, bylo výsledné číselné hodnocení na koncích recenzí, které se pohybovalo někde kolem 87 až 90%. František Fuka  mu dokonce udělil absolutní hodnocení. Proto lze logicky očekávat, že jsem měl celkem vysoká očekávání a předem upozorňuji, že ten, kdo film ještě neviděl, ať můj článek nadále nečte!!!

Taron Egerton je šikovný zlodějíček, který žije se svojí mámou, kterou zničila záhadná smrt jejího manžela. Zrovna když se dostane do menších problémů, objeví se na scéně charakteristický gentleman s tlustými obroučkami, který si říká Galahad, v podání Colina Firtha a pracuje jako tajný agent, stejně jako jeho otec. Taron začíná odkrývat taje špionské agentury a podstupuje drsný výcvik, aby mohl zastavit šíleného miliardáře, Samuel L. Jacksona.

Kingsman je od začátku do konce vlastně parodie/pocta různým špionským filmům ze začátku druhé poloviny dvacátého století, zejména tedy bondovek. Jasně najevo vám to dává scén, kdy se o tom Samuel L. Jackson přímo zmiňuje. Je zde přítomen typicky suchý anglický humor, záměrně klišoidní drsňácké hlášky, ale i vtipné detaily, jako je třeba stěna polepená výstřižky z novin v Galahadově pokoji.

Co mě potěšilo, byl fakt, že hlavní hrdina není žádný nemotorný idiot, za kterého by se měl jeho zemřelý otec stydět, ale od začátku je to chlapec s ulice, ze kterého si bohatí snobové dělají srandu, jenže i on dokáže v nouzových situacích vymyslet dobrý a hlavně logický plán.

Co rozhodně stojí za zmínku, jsou akční sekvence, které jsou kombinovány zpomalenými a především zrychlenými záběry, které v kombinaci s originální kamerou vytváří zcela unikátní dojem. Z počátku mi to přišlo poměrně chaotické, ale jakmile jsem si na to zvykl, div jsem se v kině při každé akční scéně v kině nevyklonil ze sedačky s pusou otevřenou. Scény jsou i poměrně brutální, ale jsou udělány s patřičně černým humorem.

Na filmu nevidím prakticky nic špatného, a dokonce i Samuel L. Jackson, který je mi ve většině filmů krajně nesympatický, ale šíleného boháče yde yahrál skvěle. Na Kingsmana prostě musíte jít povinně a to hned několikrát, protože společně s Whiplash je to jeden z nejlepších filmů, které jsem ya poslední roky viděl.