poster for guardians of the galaxy

Marvel se po jistotách pustil do nových a neprobádaných vod. Žádní fešáci, nebo týmy, které jsou v komiksech desítky a desítky let – v téhle sestavě prý jede komiks teprve „pár“ let. Navíc je tam mluvící a drzý mýval, strom, zelená paní, wrestler a celé tomu nasazuje korunu druhořadý komik, který ještě nedávno vážil tak o padesát kilo víc. Trailery začínaly s Hooked on a Feeling a aby toho nebylo málo, někoho v Marvelu napadlo že by bylo dobré svěřit takový projekt Gunnovi, který natočil jeden malý horor, parodii na porno a parodii na superhrdiny. What could go wrong? Naštěstí se tahle haluz povedla a dva Kriplové na tom byli o víkendu v kině:

Adam Homola:

Guardians of the Galaxy? Další komiks který neznám a prý tam bude mýval a strom. WTF? Asi tohle jsem si říkal, když jsem se popré o novém blockbusteru od Marvelu doslechl. Trailery ale blbě nevypadaly a líbily se mi svou odvahou – dát tam Hooked on a Feeling byl skvělý tah a světe div se, Groot i Rocket v té dvouminutové stopáži fungovali. A fungovali i teď, když jsem se vrátil z IMAXu. Guardians of the Galaxy stojí za to vidět, ale dokonalý blockbuster to není. Je to ten typ filmu, který kdybyste chtěli pitvat do detailu, tak objevíte spoustu menších chyb. Ale zároveň budete mít většinu stopáže blažený úsměv na tváři a budete se bavit celou dobu.

Zrovna tady to víc než kde jinde stojí a padá na castingu, který se naštěstí povedl na výbornou. Obtloustlý Chris Pratt zamakal a solidně se vyformoval, „hloupý“ Bautista na hromotluka Draxe skvěle sedí, Saldana nic nevylepšila ani nic nezkazila a Cooper by za Rocketa zasloužil nějakou cenu. A zajímalo by mě, kolik za ty v podstatě dvě věty (no dobře, tak trochu víc vět…) Diesel dostal zaplaceno :).

Přišlo mi ale, že Guardians bohužel trpí takovým tím nešvarem prvních dílů. Je tady moc postav a byť je zápletka triviální jako blázen, nic se pořádně nevysvětlí. Všechno je vlastně taková rychlovka, která se bude v detailech pitvat až v dalších dílech. Na které ale velice rád zajdu, protože není moc věcí, které bych mohl režisérovi Gunnovi vytknout. S představením úplně nového vesmíru a postav se v rámci možnost popasoval velice dobře a vždycky budu radši když bude film kratší, než kdybych u něj spal jako u Hobita.

Chvílemi mi ale přišlo, že se Gunn pohybuje nebezpečně blízko parodii žánru. Takové parodii, která by mi už přišla trapná. Naštěstí pod tu hranici nikdy nespadl a vždycky to zachránila nějaká jiná postava, nebo solidní akce. Na druhou stranu se Gunn nikdy nedostal ani k té hranici, u které bych už otevíral pusu, nebo mi začaly vstávat chlupy na rukou. Něco málo tomu vždycky chybělo, ale v těch nejlepších momentech se k pomyslné „AWESOME!“ hranici docela blížil.

Těžko asi přesně popsat, co by film potřeboval, aby mi tu hubu otevřel, ale jedna z věcí, která mi tam chyběla, byla hudba. Představte si tu finální vzdušnou bitvu za doprovodu nějakých veleepických chorálů. Hned by její grády poskočily na úplně jiný level. Takhle byla hudba jen blockbusterově adekvátní, ale zaměnitelná. Generická. A film jako tenhle by nějakou výraznou a chlupy zvedaící main theme zasloužil. Hudební stránku zase ale zachraňují výborné licencované vypalovačky z osmdesátek, které tam světě div se, sedí jako prdel na hrnec.

Geeky a hráčky taky potěší kratičká scéna jako vystřižená z nějaké FPS hry a vůbec akce, která si umí hrát… Buď sama se sebou, postavami, nebo s humorem. V ostatních Marvelovkách se občas nějaká skoro vtipná hláška utrousí, ale tady se sypou většinou povedené vtípky z rukávu každou chvilkou. A když se zrovna nevtipkuje, tak se na to skvěle kouká – pořád se něco děje, je to barevné, bouchá to, hýbe se to, prostě vizuální hody.

Tak jako tak je těžké Guardians of Galaxy nedoporučit. Jděte na to. Je tam celkem slušná akce, kopec humoru a hodně vizuálních cinkrlátek. A podle prvních výsledků by mohl film vydělat zatraceně velký balík, takže za dva roky se uvidíme u Guardians of the Galaxy 2!

Edie:

Nebudu tady opisovat věty výše napsané, nicméně pár věcí chci vypíchnout. Žádná z hlavních postav se ve filmu neztrácela, naopak jste si většinou hned oblíbily. Hitovky z minulého století filmu neskutečně pomohly a vedly až k “zosobnění” s hlavním hrdinou. Mě zase dostala Spirits in the Sky z druhého traileru a tenhle mix mi hraje už pár dní v hlavě.

Strážci Galaxie jsou výborný film už podle diváckých hodnocení (ČSFD i IMDb ukazují shodně 8,9 i když bude nejspíš následovat pozvolné klesání), ale určitě má Marvel prostor na to udělat ještě lepší blockbuster. Při cestě z kina jsem přemítal, jak se tento kousek vyrovná prvním Avengerům. Vždyť oba dva filmy si o srovnání přímo říkají. Hrdinové, invaze, záchrana světa/města/planety/whatever, akce, vtipkování, nadsázka, Marvel. Nuže ještě ten den jsem si dal Avengery. A Strážci galaxie vyhrávají, sice o prsa ale u mě vyhrávají. Proč?

První věc, která je dost zřejmá už na pohled, je že GotG ukázali zcela nové hrdiny. U Avengers jsme všichni věděli, kdo je Thor, Captain, Iron Man a Hulk, protože každý viděl alespoň jeden film od každé postavy. To sice posloužilo jako berlička a mohlo se jít rovnou na věc, na druhou stranu to posunulo do pozadí Hawkeye a Black Widow, protože o nich divák nic nevěděl a nebyly na první pohled tolik zajímaví jako jejich kolegové. Naproti tomu GotG nám ukázali bad-ass mývala, oživlý strom, pistolníka, nasranýho týpka mlátičku a sexy zelenou holku. Co víc si přát?

I když jsem nebyl jako Overwatch v IMAXu, zajel jsem si aspoň do multikina na 2D a znovu musím dát bod navíc pestrobarevným Strážcům Galaxie, na které se mi také mnohem lépe koukalo. Závěrečná bitva bylo oproti šedivému New Yorku pastvou pro oči. Samozřejmě za to, že je New York šedivý, může New York ne Avegers. Různá místa galaxie hrají všemi barvami a vy nevíte kam s očima dřív.

Pokud se vám na Avengers líbily hlášky hrdinů či vtipné scény, budete u GotG potěšeni daleko více. Vesmírná partička je už od základu absurdnější a několikrát se doslova řezalo celé kino. Příště si klidně dám víc!

Avengers byly ve své době top svého žánru, nyní jim však vesele konkurují Guardians of the Galaxy z jedné strany a z druhé X-Meni (a teď myslím První třídu, ne popletenou Budoucí minulost), což je jen dobře. Za necelý rok se dočkáme pokračování Avengerů a ti snad zase nasadí laťku. Nyní kraluje mýval Rocket.