Magneto

K celému X-menovskému univerzu jsem byl přiveden až tento rok, a tak pro mě byla Budoucí minulost, co by nejambicióznější film celé série, povinností hodná návštěvy kina. Vždyť První třída se blížila Avengerské velkoprodukci a sama je pro mě tím nejlepším, co mi X-Meni nabídli. Bohužel to platí i dodnes, protože Budoucí minulost své předchůdce nepřekonala a naopak je rozkopala jako cikánské hračky.

Píše se rok 2XXX, již několik let zuří válka mezi lidmi a mutanty a ti druzí jsou na pokraji vyhynutí. Jedinou možnou záchranou je poslání Wolverina zpátky v čase a zamezit válce… No, asi se shodneme, že jsme něco podobného slyšeli už několikrát, ale filmy podle komiksů nemají přece soupeřit s Shakespearem. Zápletka je sice nemastná neslaná, důležitější je, jak se tvůrci poperou s celkovým zpracováním.

Za nejnovější X-Meny padlo určitě hodně milionů. Při wow momentech je poznat, že se na CGI nešetřilo. Scéna, kdy Quicksilver se pohybuje realtime a vše ostatní je zpomalené, je hodně cool. Létající letadla, létající auta, létající superhrdinové a dokonce létající stadion. Soundtrack ve filmu taky uslyšíte, ale nic ve stylu „až přijdu domů, tak si to hned vygooglim“.

Problém je samotné vracení do minulosti. Osobně jsem toho názoru, že tuto berličku autoři sérií používají, až když nevědí kudy kam. Divákovi se nic moc nevysvětluje, zkrátka tady je problém a teď je ho potřeba ho takhle řešit. Pokud se budete ptát, jak onen mutant najednou obživl či proč Wolverine musí v minulosti sehnat všechny hlavní hrdiny, tak se odpovědi nedočkáte. Pokud jste fanoušci diskuzí „po kině“ na cestě domů nebo u piva, Budoucí minulost je přesně pro vás! Bohužel se ta diskuze bude podobat rozpravě studentů po nečekané písemce. U nás taky nikdo nevěděl.

Pejsek a kočička zase vařily dort a dali tam vše, co našli ve všech realitách a časech a mrkly na každého mutanta ze spin-offů X-Menovského univerza. Divák nestíhá. Nedej bože, pokud jste viděli X-Meny naposledy v roce 2011. Vývoj postav či vztahů je upozaděn blockbusterovou akcí, a tak se nedozvíte nic nového. Vzal si režisér Bryan Singer moc velké sousto? Peter Dinklage pro mnohé z nás navždy zůstane Tyrionem. Ten sice odvádí v Minulé budoucnosti dobrou práci, ale jeho role nedostala mnoho prostoru. Death at a Funeral bude spíše jeho šálek kávy.

Dobrou zprávou je, že se nevrátil český dabing z prvního dílu společně s Bouřkou, Rosomákem, Ropušákem či profesorem Kolečkem :). Přesto bych doporučoval originální znění podané v klasickém 2D obraze neboť 3D neoslnilo. X-Men: Budoucí minulost není špatný film, jen nedostál očekávání a navíc poflusal všechny svoje předchůdce. Singer změnou minulosti zničil důležitost všech předchozích Wolverinů a X-Menů. Stalo se to, nestalo se to? Pokud jste ultra fanoušek, budete mít z filmu mnohem víc. Ostatním bych doporučil přehodnocení návštěvy kina a počkal na DVD či ulož.to verzi.