Writing-Feature-720x352
 

Možná jste někdy měli sen, že si napíšete vlastní knihu, ale nevěděli jste, kde začít a jak vůbec postupovat. Jistě existuje spoustu publikací, které by Vám mohli poradit, a někdy dokonce i užitečně, ale podle mě je to jen ztráta peněz. Jedinou vyjímkou je kniha „O psaní“, napsaná Stephenem Kingem.

Myslím, že předtím než začnete psát, je dobré si rozmyslet, jaký žánr knihy vlastně chcete napsat. Samozřejmě je zcela nelogické psát knihu vašeho neoblíbeného žánru. Máte to rozmyšlené? Dobrá.

Nyní přejděme k části, kdy máte začít psát. Spousta lidí říká, že je dobré si rozepsat charakteristiky postav, jejich příběh, a tak dále. Zastávám názor, že tenhle postup je zcela na hovno. Každý si má najít svůj styl, jakým chce psát. Dle mého názoru nejlíp píše Stephen King, jehož postup jsem si přivlastnil i já. Dle mého názoru je i nejsvobodnější.  Ve zkratce bych Vám mohl poradit: Nevymýšlejte nic, ale to by Vám asi moc nepomohlo. Proto Vám dám příklad toho, jak jsem začal se psaním já.

Nevymýšlel jsem žádný děj. K monitoru mého notebooku jsem usedl jen s vidinou toho, jak v podstatě nezničitelný hrdina dorazí na domovskou planetu nepřátelských emzáků a ve velmi krátkém časovém limitu se ji pokusí zničit. To byl jediný impuls, který mě přiměl dokončit dvou set stránkovou knihu. Ostatní události se vykrystalizovali sami během psaní. Něco se změnilo, něco se ve finální podobě vůbec neobjevilo.

Pokud nakonec něco dopíšete, radím Vám jednu věc: S korekturami chvíli počkejte. Dejte si asi tak čtyři týdny voraz, relaxujte, a na věci jako jsou korektury vůbec nemyslete. Pokud byste se do toho dali o něco dřív, je hodně pravděpodobné, že už z toho všeho budete hodně otrávení, korektury nedokončíte a je dost možné, že Vaši několika měsíční práci dokonce smažete, což se stalo mě, když jsem dokončoval svoji druhou knihu. Nakonec Vám radím: Nezačínejte dráhu spisovatele knihou, to nemusíte zvládnout. Nejlepší bude, když si sepíšete nějakou povídku, a během toho zjistíte, jestli je psaní věc pro Vás. Teprve pak se pusťte do něčeho tak obtížného jako je psaní knih. Hodně štěstí! ;-)