Herní průmysl je v posledních letech v rozkošné nejistotě. Nikdo moc neví co bude, jak to bude, jestli to nové konzole nakopnou nebo totálně pohřbí… Skoro každé studio zkouší free to play, někdy se to i podaří a většina z velkých hráčů se bojí sypat prachy do velkých experimentů. Jenže i to se může hodně vyplatit, jak dokázal šéf Quantic Dream – podle něj totiž Heavy Rain vydělal nemalé peníze. Přitom to zase takový experiment není a našli bychom lepší příklady.

“Tyhle projekty výdělečné byly a pořád jsou. Dám vám jeden příklad, o kterém vím: Heavy Rain. Řekněme, že produkce stála 22 milionů dolarů. S marketingem je to možná 30 milionů. S distribucí 40 milioinů. Sony na tom vydělala 100 milionů dolarů, takže je to hodně výdělečné,” řekl na konferenci Digital Dragons šéf QD, Guillaume de Fondaumiere, jak reportuje Games Industry International.

Fondaumiere se prý také bavil s lidmi z ThatGameCompany a byť nezná detaily rozpočtu Journey, ví, že to byla taky výdělečná hra jak pro ně, tak pro Sony. Přitom Journey byla hodně experimentální věc, ještě víc, než Heavy Rain. Ten stál jenom docela dost peněz, Sony hru hodně tlačila a nakonec se to povedlo.

Což je parádní, vzhledem k tomu že HR je v podstatě klasická obyčejná adventura, jen zaobalená do trochu jiného ovládání a vysokých produkčních hodnot. Takže to zase takový experiment nebyl, ve srovnání třeba s Journey a dalšími.

Bylo by ale bláhové tvrdit, že experimenty (za hodně peněz) nevznikají. Naopak. Do určité míry bychom mohli za experimenty považaovat třeba Spec Ops: The Line, Red Dead Redemption, nebo třeba The Walking Dead. Experimentují jen v určitých oblastech a v jiných hrají na jistotu, ale ve své cenové kategorii to jsou odvážná díla.

Experimentuje i Activision. Perfektním příkladem vydařeného pokusu jsou Skylanders. Tady nemůžete Acti osočit z toho, že by jen obšlehnul něco, co dělá každé druhé studio, nebo že by naskočil do rozjetého vlaku. Ve hrách nic moc takového nebylo, ne tak dobře a chytře zpracovaného a Activision na tom vydělal hrozné peníze. A šup, hned tu máme kopírky… EA taky vydali nějaké menší a zajímavé hry, třeba i přes EA Partners.

Miláček všech hráčů s jedním z nejvýdělečnějších experimentů za zády. (credit)

Na nedostatek experimentálních věcí si ale v žádném případě nemůžeme stěžovat, indie scéna bují jako nikdy dříve a na Kickstarteru se může splnit téměř libovolný sen. A experimentuje se i v AAA sféře, byť jen v některých oblastech. Zlaté časy!