Určitě to máte podobně. Málokdo asi chodí na jednu dvě herní sajty deset let. Támhle se změní redakce, támhle zaměření, tuhle zase podělají nový design… Věci se mění a postupem času se na základě různých faktorů mění i moje preference ohledně herních webů. Nedávno zrušili 1UP a GameSpy, tak by bylo hezké připomenout si, kdy, kam a proč.

Začátky

Já vlastně nejdřív na české herní weby nikdy nechodil. Občas jsem jen někam nakoukl, ale že bych byl pravidelným čtenářem, to se říct nedá. První herní web, na který jsem začal opravdu pravidelně a s chutí chodit, byl Actiontrip. Už ani nevím jak jsem na něj přišel a nepamatuju si kdy to přesně bylo. Někdy kolem roku 2000? Možná i o fous dřív. A tím nemyslím jako první herní web vůbec, ale takovou tu železnou pravidelnost, kdy jsem ještě na modemu koukal několikrát denně a rád na ActionTrip.

Vyhovoval mi jednoduchý a přehledný design i styl psaní. Tehdy jsem nakukoval jak na IGN tak Gamespot, ale opravdu pravidelně jsem chodil jen na Actiontrip. Byl fajn, ale bylo to málo. Pak jsem objevil 1UP. Taky nevím odkud a kdy to bylo. 1UP byl boží. Docela dlouho to byl můj primární herní web. Chodil jsem jen tam a když jsem potřeboval něco “navíc”, poohlédl jsem se po tom někde jinde.

1UP měl obří výhodu v tom, že přitahoval talentované osobnosti. Což šlo vidět na obsahu. V redakci kolem 1UPu seděla taková jména jako Jeff Green, James Mielke, kluci co pak dělali Area 5 a další. Psal tam Klepek, Gies a hromada jiných šikovných lidí. Měli úžasné podcasty (Brodeo!) a špičkový video pořad The 1UP Show (jehož znělku mám už mnoho let jako vyzvánění). Prostě to nemělo chybu. Opravdu předběhli dobu o několik let a dodnes se tomu starému 1UP nevyrovná skoro nikdo.

Hledání

Jenže pak přišlo velké propouštění a redakce se rozutekla. V tu chvíli jsem odešel i já. Nebyl jsem tam kvůli hezkému designu, byl jsem tam kvůli těm lidem. Odešli oni, odešel jsem já. Teď mám v hlavě trochu vymleto a nepamatuju si, kam jsem chodil primárně potom. Tuším že jsem zkoušel anglický Eurogamer, ale ten mi i přes jeho nesporné kvality nějak nepřirostl k srdci.

České weby pro mě byly pořád na okraji zájmu, ale snad od roku 1996 jsem četl Level. Pak se najednou objevilo Hrej.cz s klukama z Levelu a byla ruka v rukávě. Začal jsem chodit primárně tam. Fajn design i obsah, videa, podcast… Byl jsem spokojen a poprvé v životě jsem začal pravidelně navštěvovat český herní web. Jenže nic netrvá věčně a pak přišel ten redesign. Na vzhled a layout webů jsem dost háklivý a nový design Hreje se mi fakt protivil. Hnusná černá, divný layout. Prostě mi to nevyhovovalo. Tehdy tam kluci z Levelu ještě pořád byli, ale přes hnusný design prostě nejede vlak, obsah neobsah. Zůstal jsem jen u hPodu.

Nalezení

Pak vyšel Kane & Lynch. Víte co to znamená. Netrvalo to dlouho a měli jsme tu nový herní web. Giant Bomb. Jejich koncept se mi líbil už od začátku. Nebudeme na web sypat tiskovky ani klasické novinky, budeme dělat primárně videa, budeme mít komplexní wiki se vším všudy a hlavně se u toho budeme bavit. Jakkoliv mám rád byznys info a weby typu GII.biz, něco jako Giant Bomb mi chybělo. Trochu mi to připomínalo 1UP – výrazné osobnosti, redaktoři jen tak blbli, u toho tvořili obsah a byla to zábava jak pro ně, tak pro čtenáře/diváky/posluchače.

Giant Bomb zažila za ty roky několik redesignů a kupodivu mě zatím žádný z nich nenasral. Každý nový mi vyhovuje víc než ten starší a obsah je pořád stejně trhlý jako na začátku. Je to prostě jiný herní web. A to je dobře.

TOP

V současné době mám tři herní weby, na které chodím pořád a to z osobního zájmu. Z “profesního hlediska” chodím na všechno možné a občas i nemožné, ale tahle trojice je teď moje TOP:

Na Giant Bomb chodím kvůli videím, podcastu, recenzím a používám to i jako wiki. Negoogluju informace o hrách, jdu na GB a tam si to ve wiki najdu. Není dokonalá, není tam všechno, ale málokdy se stane, že bych tam něco nenašel a musel jít na Wikipedii. Na rozdíl od Wikipedie tam jsou i obrázky, víc herních detailů, u her od roku 2008 i videa, diskuze a vůbec to i vypadá líp. Navrch samozřejmě parádní audiovizuální obsah a občas i parádní story.

Polygon je pro mě hlavní destinací pro features a novinky. Hrozně jednoduše se dá proskenovat homepage a naklikat si co potřebuju. Recenze tam moc nečtu, když jsem naposled poslouchal podcast tak byl celkem špatný a těch pár videí co jsem tam viděl taky žádná sláva. Tragická je i databáze, kterou si chtějí plnit sami, než aby to udělali jako GB a wiki stylem to nechali naplnit čtenáře. Takhle je databáze Polygonu nepoužitelná. Škoda. Ale features mají skvělé a novinky taky dobré, i když občas píšou o hrozných kravinách.

A na závěr samozřejmě naprosto nezaujatě a objektivně Games.cz. K tomu snad jen jediné – víte jak je v Chromu taková ta feature že když do adresního řádku napíšete písmeno, tak vám to hned nabídne ten nejčastěji navštěvovaný web začínajcí na to písmeno? Tak už od roku 2010 nemám pod géčkem Gamasutru, Google a dokonce ani Giant Bomb, ale právě Games.cz. Toš tak.

Jak to máte vy?