Nastal čas na nový stroj. Starý Acer Aspire Timeline 3810T už mlel z posledního, až se na svátky rozhodl, že na to kašle úplně. A tak mi chcípl displej. Nový notebook to chtělo a než vrážet pár tisíc do opravy, vrazím radši mnohem víc tisíc do nového. Předtím jsem měl taky Acera, předtím taky a úplně první notebook byl jakési zoufalé HáPéčko. Ať jsem se díval jak jsem se díval, vytáhnul si krátkou slámku zase Acer.

Ne že bych byl nějaký fanboj, chraň Jobs, ale když jsem si na Czech Computeru v tom levém sloupečku hezky naklikal všechno co chci, tak mi z toho vylezly nejlíp zase víceméně Aceři. A tak nakonec mám Acer Aspire Timeline S-3. Všechno splňovalo mé požadavky, jen z těch Windows 8 jsem nadšením neskákal.

To víte, kdybych měl prachy, tak si koupím toho MacBook Aira, abych s ním pak mohl stylově vysedávat ve Stárbaxu. Jenže na to nemám a musím si zatím nechat zajít chuť. Jsou důležitější věci, do kterých je potřeba sypat peníze. Nájem. Plyn. Elektřina. Voda. Vánoční slevy na Steamu. Znáte to. Tenhle Acer je ale tak akorát to, co jsem potřeboval. Hardwarově. Nějaké pořádné herní testy teprve budu dělat, ale zdá se, že to spoustu moderních her utáhne bez problémů. Sice si detaily nevyšponujete na maximum, ale co. Herní notebook to není.

Systém

Přiznám se, že jsem měl z Windows 8 trochu strach. Mám načteno i nakoukáno, ale pořádná praktická zkušenost chyběla. Věděl jsem, že vydlážděné Metro není povinné a to mi ke štěstí stačilo. Proč to nezkusit? A jestli se proti osmičkám zvedne vlna nevole jako proti Vistám, tak mi můžete víte co. Já si Visty tehdy koupil a neměl jsem s nimi jediný problém.

Metro, nebo jak se ty barevné dlaždice jmenují, vypadá fakt hrozně příjemně. Samozřejmě to nepoužívám, celou dobu trčím v desktopu kde mám zapnutý Chrome. Ale dokážu si představit, že být nějaký nováček, kterému to někdo vnutí a mít všechno v cloudu u Microsoftu, tak je to cool. Navíc ještě s nějakým dotykovým convertible notebookem. Já ale nemám ani jedno, takže to není cool. Naštěstí to používat nemusím, takže whatever.

Vydlážděná frikulínská obrazovka mi nevadí ani v žádných jiných směrech. Nepoužívám totiž nic od Microsoftu a za posledních pár let jsem se naučil mít všechno v cloudu. Nepoužívám Office, píšu v Google Dokumentech. Nemám žádný program na správu fotek, mám je všechny na Picase. A jaký software už zbývá? Nevím, snad žádný. Maximálně Steam a něco na FTP. Když to trochu přeženu, tak mi stačí na většinu věcí ten Chrome. I proto chci Chromebook.

Cloud

Chromebook chci ale hlavně pro to, že mám všechno u Googlu. Login do Windows 8 už není jen tak obyčejný login, už je to vaše Live ID, nebo jak se to jmenuje. Tím jsem se tam přihlásil a – wait for it – nic se nestalo. Protože tam nic nemám. Pro někoho, kdo má všechno u MS, to musí být asi paráda. Podobná, jako když se mě při prvním spuštění zeptal Nexus 7 “Máte Google?” No to víš že mám. A tablet mi hned ušil na míru. Takhle si chci ušít na míru i notebook.

Proto chci Chromebook. A doufám, že za dva tři roky, až nastane čas vyměnit tenhle ultrabook, budou Chromebooky o kus dál. Budou výkonnější, hezčí, samotný systém se posune notně kupředu a hlavně budou dostupné bez problémů i u nás. Do dvou let by u nás mohl být snad už i plnohodnotný Google Play.

Postřeh sem, postřeh tam

Na závěr jen několik drobných postřehů, aneb co je na Windows 8 super a co not so much:

KONEČNĚ jdou normálně típat screenshoty a samy se ukládají (Windows + PrtSc). Že to trvalo. Pořád vytípnutý screen ukládat do malování jako debil mě fakt nebavilo. Na Macu se to sice samo ukládá, ale když chcete vytípnout jen konkrétní okno, tak si pomalu zpřerážíte ruce kolik kláves musíte stisknout.

KONEČNĚ si můžu přeinstalovat (refresh) Windows aniž by to byla otrava. Furt se otravovat s nějakýma CDčkama/DVDčkama, bootováním… No fuj. Konečně se může systém sám “opravit”, aniž bych se s tím musel nějak zásadně otravovat. Za tohle rozhodně +1.

Za ty roky jsme si zvykli, že některé aplikace se křížkem prostě nezavřou. Z hlavy například Steam, nebo Skype. Well, nová doba. Ve Windows 8 nezavřete nic. Microsoft tam ten křížek pro jistotu nedal vůbec. Naštěstí pořád funguje spolehlivé alt+f4, nebo to můžete jaksi přetáhnout z vrchu dolů nebo co. Hlavně že to zavřít jde. Zatím. A ctrl+alt+del taky funguje.

POŘÁD je na nových noteboocích nainstalována hromada pitchovin a balastu, který nikdo nechce! Už by tenhle trend mohl skončit. Tohle mi hrozně vadí. Zabírá to místo na disku, něco z toho ani nejde “normálně” odstranit, je to zbytečné a nechci to používat. Takové softvéry jen všechny obtěžují. Balast, bordel, zbytečnosti. I proto chci Chromebook.

POŘÁD je potřeba kvůli některých updatům furt restartovat. Nevím, na architekturu operačních systémů odborník nejsem, ale sakra. To to vážně nejde udělat tak, abych prostě restartovat nemusel? Navíc to působí fakt blbě. Člověk rozbalí nový stroj a ten se musí ještě pětkrát restartovat, kvůli doinstalování věcí, které tam nejsou, nebo jsou jen částečně.

Obecně ale zatím dojmy z prvních pár dnů pozitivní. Z Windows 8 nejsem nadšen, ale ani zklamán. Důležité je, že mi to neháže klacky pod nohy. Je to ale systém, který je pro mě osobně plný kontrastů. Něco je super, něco ne. Něco působí hrozně příjemně, něco zase křečovitě. Něco vypadá šikovně, ale nikdy bych to nevyužil. A i proto chci Chromebook.

Btw. http://www.google.com/homepage/windows8/