Facebook pro mě přestává být užitečný a poslední dobou není ani moc použitelný. Do jisté míry je to můj problém. Jaké máš přátele, takový máš Facebook. Většina věcí jde nastavit, upravit. Základní použitelnost se ale začíná nebezpečně rovnat nule a víte co? Kašlu na nastavení. Produkt, který musím několik desítek minut ladit a přesto se nechová podle mých představ, je pro mě nezajímavý. Ve zrušení účtu mi brání poslední dvě věci.

“The ads and promotions you see on Facebook are designem to be useful, not disrupt your experience,” ukončila Ami promo video na stránce o reklamách na Facebooku. Poslední měsíce mám pocit, že Facebook se zcela vědomě a cíleně snaží všemi silami o pravý opak. Reklamy nejsou ani trochu užitečné a výrazně mi ruší zážitek z používání služby.

Největší průšvih je pro mě osobně fakt, že Facebook začal nedávno stále častěji zobrazovat reklamy na základě toho, že někdo z mých “přátel” lajknul nějakou firemní stránku. V mém News Feedu je „Sponsored“ snad každý pátý příspěvek. Schovávání reklam nepomůže. Facebook reklamy ukazovat nepřestane, jen bude ukazovat reklamy jiné: “Thanks for your feedback! Your response will help us show you better ads.”

Paradoxní je, že čím víc Facebook používáte, tím horší je. Víc lajků a přátel = větší množství reklam. News Feed je zaspamovaný reklamním a promo obsahem a použitelnost klesá. Smutné je, že na kvalitě obsahu nezáleží, důležitá je kvantita. Čím víc aktivity, tím více balastu. Platil bych měsíční poplatek za to, aby můj Facebook nevypadal jako složka se spamem? Možná.

Facebook mě taky ukázkově demotivuje jakkoliv se sociálně zapojovat. Opravdu nechci, aby mí “přátelé” ve svém News Feedu viděli, že jsem někomu okomentoval či olajkoval fotku. Jde to někde v neintuitivních a komplexních menu nastavit? Co já vím, prohrabovat se tím nechci. Proč jsem si tam teda ještě nesmazal účet? Dvě věci. Věřte nebo ne, existují lidé, kteří neumí používat email, sotva používají telefon, ale na Facebooku visí neustále. I takové lidi chci/potřebuji občas kontaktovat. A kvůli eventům.

V mých očích má Facebook to nejlepší za sebou.