O natáčení Europa Report jsem neměl vůbec potuchy. Pak vylezl první teaser a hned jsem si film přidal do To Do. Zajímavá vesmírná tématika, objevování nového, found footage, uvěřitelnost a Sharlto Copley. Těšil jsem se a pak, při zjištění že u nás film v kinech nepůjde, jsem byl zklamaný. Naštěstí tu máme internety a poté co jsem si film legálně obstaral, mám Europa Report úspěšně za sebou. A vy byste měli mít také.

Především je dobré zdůraznit, že Europa Report není sci-fi, sci-fi s příchutí fantasy, horor, drama, nebo snad akční film. Není to ani jako Sunshine. Nějaké drobné prvky sci-fi a thrilleru tam asi jsou, ale jinak je to velmi realisticky a uvěřitelně se tvářící film. Až na pár drobností je to celé jako normální dokument o posádce lodi Europa One, která někam letí.

Samozřejmě nic není tak růžové a jak už trailer napovídá, něco ve své cílové destinaci najdou. Něco se semele. Trailer taky prozradí minimálně jednu smrt. Je škoda, že smrt tady není ztvárněna vážněji, nebo jí není věnováno víc prostoru. Nedokážu přesně ukázat prstem na to co mi vadilo, ale přišlo mi, že když už někdo umřel, tak ok, věnujeme mu pár vteřin a pak zase jedeme dál.

Smrt neměla takový dopad. Nepůsobila jako opravdu zásadní událost. Navíc ještě v kontextu toho, že na lodi je skutečně jen hrstka lidí, nikoliv desítky, stovky, či tisíce členů. Europa Report je vůbec celá taková nevýrazná, “poddimenzovaná”. Nechci říkat mdlá, ale i když už se něco začne dít, je to ztvárněno velmi střídmě až nenápadně. To ale zásadní problém není. Film žádný zásadní problém nemá, stejně jako nemá zásadní highpointy a pozitiva.

Na dobře vybrané herce se pěkně kouká, Sharlto je opět skvělý (škoda že tam nemá tolik prostoru…) a atmosféra nekonečného vesmíru je tu taky povedená. Nenechte se opít trailery, takhle intenzivní to ani zdaleka není. Za pár týdnů nebo měsíců na film asi zapomenete a pochybuji, že ho budete chtít vidět znova. Pokud vás tahle tématika ale aspoň trochu zajímá, tak neváhejte. Europa Report je příjemný film, který za to jedno zhlédnutí stojí.