Alien: Isolation

Fanoušky Vetřelčího univerza dosti očekávaná videohra Alien: Isolation se v regálech obchodů objeví již za několik málo dnů. A jak to tak bývá, pár dnů před prodejem se ke hře vyjadřují páni kr… dámy a páni kritici. Předchozí vetřelčí opus si vysloužil více záporných hodnocení, nežli těch pozitivních, snad možná i proto, že očekávání byla opravdu vysoká. Od Alien: Isolation se dle mého skromného názoru čekalo, že to koloniálním mariňákům natře v grafice, ale i hratelnosti a minimem bugů, či jiné havěti. A už díky obrázku nahoře myslím, že můžu směle tvrdit, že po grafické stránce je to lepší, a aby nebylo, vždyť koncem loňského roku jsme opět o generaci hraní dále díky novým konzolím. Hratelnost osobně posoudit zatím nemůžu. K minimu havěti ale opět směle řeknu, že se to podařilo snížit, dokonce na úplné minimum: přesněji jednoho jediného Vetřelce. Pokud vás zajímá, jak to tedy dopadlo v očích kritiček a krtků, čtěte dále.

 PC GAMER – 93 %

Ve hře je sice jen jeden vetřelec, ale po chodbách narazíte i na surové roboty a neméně ohavné lidské protivníky, které zneškodnit je docela fuška. Lepší je použít stealth, radí redaktor PC GAMERU a nadále obdivuje promakanost vesmírné lodě, kterou herní tvůrci nadesignovali tak, že by ji takto nejspíš navrhli sami filmaři v roce 1979 (kdy vyšel první filmový Alien). CRT obrazovky, telefony, klávesnice s čudlíky, ani blikající světýlka, nic z toho tady nepůsobí zastarale. Při hraní jsem pociťoval zvláštní intimní vztah s vesmírnou příšerou, Alienem, dodává recenzent.

 DESTRUCTOID – 8.5/10

Toto je hra, kterou jsme měli dostat od Gearboxu; takto začíná svoji recenzi redaktor Destructoidu. Je zábavné, když se ztratíte na vesmírné lodi, úplně mi stačilo chodit sem a tam, píše. Baterky v baterce se vyčerpají dosti rychle, čímž pádem musíte hledat na lodi nepoužité. Je to jako Resident Evil, kde na každé věci opravdu záleží. Jakmile Vetřelec není poblíž, připadal jsem si jako v Resident Evil 3, kde Nemesis chodí okolo, ale není fyzicky přítomen. Je to pokaždé jiná hra – Vetřelec se pohybuje po lodi nahodile.

 IGN – 5.9/10

Jen to pětiminutové intro je lepší než Colonial Marines, to je bez debaty, uvádí čtenáře do svého textu redaktor IGN. Po hodině hraní jsem se necítil v ohrožení. Jakmile vás začne Vetřelec pronásledovat, pohodové hraní se mění v jeden velký stres. Nemůžete to zastřelit, ani usmažit plamenometem, píše recenzent. Je to celé nahodilé – tím myslí pohyb Vetřelce. Nejlepší metoda je být celou dobu skrčený, při chůzi, běhu, zkrátka při všem. Na papíře je to úžasná hra a prvních pár hodin nabízí reprodukci filmového Vetřelce. Většinu doby se recenzent schovával ve skříňkách a neustále umíral.

GAMESPOT – 6/10

Je to čtyřhodinová hra roztažená do 14 a více hodinového stealth hraní, herních klišé a průzkumu lodi, která vypadá po celou dobu stejně. Detektor pohybu je užitečný, ale plně ho využijí jen ti, kdo mají drahou repro soustavu: detektor vám neřekne, jestli je Vetřelec nahoře nebo pod vámi, zato drahá repro soustava ano. Když se schováváte ve skříňce v přítomnosti Aliena, tlačítkem zadržujete dech – pokud ho zadržujete příliš dlouho, umřete, pokud se nadechnete a náhodně pohybující se Vetřelec je stále v místnosti, umřete také, ale vaše smrt je uskutečněna samotnými hnáty Vetřelce. Je tu pár dobrých nápadů, které budoucí kvalitní hra z Alieního univerza jistě použije, uzavírá recenzi redaktor Gamespotu.

POLYGON – 6.5/10

Firma Creative Assembly nám slíbila hrůzu a napětí filmového Vetřelce. Hráč se setká s Vetřelcem ve hře vícekrát, než kolikrát se s nimi setkala Ellen Ripleyová v celé filmové sáze. Tolik ke hrůze a napětí. Když jsem byl schovaný ve skříňce, chvíli jsem to sledoval. Chodilo to kolem, pak si to odskočilo jinam, aby se to ale zase honem otočilo a vrátilo zpátky. Není tam žádné časové okýnko, ve kterém byste mohli úspěšně absolvovat herní úkol. Ze všech alieních her mě Alien: Isolation zklamal nejvíce, smutně zakončuje text recenzent.

JOYSTICK – 4/5

EUROGAMER – 8/10

GAMESTAR.de – 73 %

MERISTATION – 70/100

EUROGAMER.cz – 9/10

ESCAPIST – 90/100

Alien_Isolation

Takže jak: FUJ anebo huj? Těžko říci. Necháme posoudit naše čtenáře.