Končí sa rok! Čože sa? Prečo sa? Ako? Včera sa končil, naozaj prisahám, že to bolo toť včera, kedy som sa lúčil s rokom starým a vítal rok čerstvý. Ani nie päť minút. Ach jaj. Som jediný, čo má pocit, že žije v nejakom časopriestorovom zlome, kde čas plynie akosi inak – príliš rýchlo, než aby to bola pravda? Takýmto tempom si môžem za chvíľu chystať to… pohreb. Ale späť k hrám… na ktoré už tiež začínam byť akosi starý… Fuj, čo to táram. To najlepšie z katastrofického roka 2012 podľa Mága.

Musím povedať, že po hernej stránke to bol rok celkom bohatý. I keď s katastrofálnou príchuťou. Našťastie si všetky nadpozemské mocnosti uvedomili, že ak niekto nedopíše svoj kalendár, neznamená to koniec sveta. Skôr je to taký malý začiatok. Preto by som sa rád na úvod zbavil všetkých herných katastrôf končiaceho roka. Čo bude veľmi jednoduché a množstvo ľudí to možno i prekvapí. Ale taký je život. Mimochodom, určite boli aj horšie hry ako tie menované, ale tie som našťastie nehral. Človek nemôže hrať všetko. Teraz už nie. Kedysi… Och, zase na mňa lezie tá starecká nálada. Fuj. Len databáze-her má za rok 2012 uvedených okolo 222 hier. Nie, vidieť, poznať a hrať všetky, to jednoducho nejde. Začnime teda s tými zlými kategóriami:

Utrpenie roka 2012:
Diablo 3

Alebo ako zjednodušiť niečo, čo už je samo o sebe jednoduché (a blbučké až beda). Ako nám ukázal Blizzard tento rok, ide to veľmi jednoducho. Plus, ich pochybný kšeft s in-game predmetmi tomu nasadzuje korunu trápnosti. Nielenže celá hra stratí atmosféru, ktorú výborne držal predchádzajúci diel, ale celý herný systém postavia tak, aby boli čo najlepšie schopný ryžovať financie na nebohých, mentálne jednoduchých, jedincoch. Navyše ich slávna online DRM, vďaka ktorej na začiatku množstvo hráčov nemohlo ani len hrať. Ale ako vidíte, ani objektívne chyby nikomu nevadia a Diablo 3 sa teší dobrému zdraviu a veselo si zarába. Kto chce kam…

A nebesá sa budú otriasať… No jasné, z nefungujúceho internetového spojenia.

Nuda roka 2012:
Borderlands 2

S kolegom Diablom 3 by si mohli podať ruky v náplni, ktorá je úplne rovnaká, akurát perspektíva nazerania na svet je iná. Človek by si myslel, že po tej strašnosti, ktorým bol diel prvý trochu obohatia nezáživnú hrateľnosť. Nestalo sa. Čo sme dostali je vlastne Borderlands prvý na druhú. Nevyvážená a hlavne nehorázne nudná hra. Málokedy sa mi stáva, aby som pri hre zíval a nebavil sa po prvých 15 minútach. Hrôza.

Áno, tak sa presne cíti človek, keď si Borderlands zahrá – na odstrel.

Sklamanie roka 2012:
Mass Effect 3

O koncoch a masových efektoch bolo tento rok toho napísaného toľko, že už nemá zmysel písať viac. Pravda, viac ma svojou existenciou (svojho času) sklamal iný výtvor Bioware (áno, Dragon Age 2), ale i tretí Mass Effect bol riadnou ranou do rozkroku. Svinsky to bolelo a ani obklad vo forme dodatočného konca to príliš nevylepšil. Nie, naozaj sa mi už o tejto hre nechce nič viac písať.

Škoda slov…

Najzbytočnejšia hra roka 2012:
Syndicate

Ako zo zaujímavej hry spraviť priemernú FPS-ku. V EA by sa mal ten, koho nápad to bol, rovno obesiť – za gule do prievanu.

V tesnom závese potom bude určite remake Death Rally. Načo? Prečo? Odpoveď prenosné i-zariadenia a andruidi, neberiem. Taká pakáž nemá na PC čo hľadať. A keď už som to načal, tak…

Milé deti, toto je Syndicate…nie tamto.

Najdebilnejší trend roka 2012:

Konverzia iOS a androidích záchodových hier na PC.

Nech žije vydávanie zbytočných verzii hier, ktoré snáď ani na platformu PC nepatria. Samozrejme, dajú sa nejakým spôsobom hrať, ale väčšinou sa jedná o formy a typy hier, ktoré sú dobré na pár sekundové/minútové hranie na tróne. Skrátka miesto kam človek raz za čas musí a niekto tam číta noviny a niekto rieši jednoduché, malé hry, ktoré majú miesto na prenosných zariadeniach. Keď sa však dostanú na PC, obvykle sú to úplne tie isté hry, avšak často až desať násobne drahšie. Uf. Nein danke.

Tým by sme mohli túto čiernu kategóriu minulého roka uzatvoriť. Iste, ako som už povedal, boli aj horšie hry. Určite otrasnejšie a absolútne herne nezvládnuteľné, ale tie som našťastie nevidel. Z tých čo som však videl, z tých patria menované k tomu horšiemu, teda nebojím sa povedať až naj-horšiemu. Pre mňa. To sú tie osobné preferencie, herné nálady a objektívne zhodnotenie toho, čo vás počas roka nebavilo. Nepáči sa vám to? Nuž, to je absolútne v poriadku. :-)

Je totiž dosť pravdepodobné, že ak sa niektorí z kolegov kriplov rozhýbe, tak jeho najhorší z najhoršieho bude úplne, ale úplne niekde inde. A nemusíte sa báť, pozitívneho zhodnotenia hernej produkcie sa tiež dočkáte. Niekedy. Už čoskoro… Snáď. :-)