Zbývají hodiny do vydání GTA4, vzniká obrovský hype, GTAčko dostává vesměs hodnocení 12/10, konzolisti v USA netrpělivostí ani nespí, pomalu už staví stany s dieselovými agregáty před jejich oblíbenými obchody, aby si zahráli „revoluční díl“ co nejdříve. PCčkáři samozřejmě smutně koukají a doufají, že se na ně Rockstar na podzim usměje a vydá jim taky hru #1. Ovšem skutečnost může být daleko jinde. Existují 3 scénáře, jak by to mohlo taky vypadat:

GTA vyjde na konzole a o PC se neví: Současný model. Rockstar očekává za první týden 6,5 milionů prodaných kusů, pro konzolisty se GTA4 stává vedle chleba a mlíka 100% jistou položkou na seznamu příštího nákupu. Zbytek čeká a doufá, že se v průběhu léta dostane ven informace, že bude GTA i na PC. V této situaci se počítá s tím, že z prodejů PC verze si uždíbne kus všudypřítomný warez. A prodá se řádově 2 miliony kusů.

GTA vyjde jen na konzole, PC určitě nebude. 6,5 milionu konzolistů se nemění, ovšem je nutné připočítat část počítačových hráčů, kteří jsou ochotni si za celkem směšnou sumu pořídit XBOX a v klidu si zahrát. I když to nebude mnoho, tak by se to číslo mohlo blížit k milionu. Tato varianta má výhodu v tom, že na konzole neexistuje prakticky slovo warez, takže kdo si chce zahrát, tak si musí i zaplatit a Rockstaru se to jedině líbí. (Ano existuje, ale je to jen nějak zanedbatelně malý podíl hráčů)

GTA vyjde na konzole a PC stejný den, nebo PC dříve. Lidi jsou hamižný svině, tak si každý rozmyslí, jestli je pro něj výhodné si za cenu 60$ koupit hru, nebo si jí zadarmo stáhnout. Katastrofální prodeje, absolutně nemyslitelná situace, při které by museli distributoři organizovat prodeje z Jedličkova ústavu.

Zkrátka nic se nemění a stále to vypadá, že první varianta je z pohledu prodejců nejlepší. Druhá by mohla fungovat, jenže není možné velkou skupinu všech hráčů s kompy donutit, aby dala 12 000Kč za konzoli a hru… To rozhodně vyrejžují víc na „poctivcích“ kteří jsou ochotní dát 1 500Kč za samostatnou hru.

Ale jen abych tak netlachal do větru. Nad PC se pomalu a jistě stahují mračna. Rockstar sice nikdy hned neoznámilo přítomnost PC verze, ale teď je situace poněkud jiná. Začínám se silně bát, jestli se nevyplní moje nejhorší noční můry. Na internetu jsou prachsprosté spekulace, které umocňují občasné e-maily od vývojářů, že není na vývoj pro PC čas… Mnoho lidí si přesto přese všechno myslí, že GTA je ryze hra na kompa a že by tam měla zůstat, ale opak je pravdou – GTA bylo vždy konzolovka! Oni to věděli dávno v dobách dávno minulých, a proto se už i GTA2 prodávalo s předstihem na konzolích.

Můžete si za to sami. Kdybyste platili, tak si v klidu zahrajete ve stejnej den jako na konzoli, ale protože je pro vás jednoduší 3x kliknout a den stahovat, tak si můžete akorát nasr*t.

Já mám svědomí čistý. První a druhé GTA jsem hrál v raném dětství, kdy jsem vůbec netušil, že za něco, jako jsou hry, se platí, a když matka dostala první služební počítač, tak už byly hry nahrané na disku od hodného pana programátora. GTA 3 už jsem sice měl 2 měsíce vypálený od kámoše, ale stejně jsem si o něj řekl k vánocům. Vice City a San Andreas byly tutovky, které jsem měl přeobjednané měsíc i více dopředu…

Opravdu si šáhněte do svědomí, jestli se vám vyplatí hry kupovat už jenom z principu, nebo si budete muset koupit jednoúčelovou krabici a hry si stejně kupovat… The choice is yours.