Vector, který debutoval v létě 2012 na iOS a Facebooku prý oslovil přes deset milionů hráčů, se dostal i na Android. Na androidí verzi Vectoru je sympatický fakt, že není žádná free verze a placená verze. Je jen jedna verze, která je zdarma a nabízí 20 úrovní. Za dvacku si můžete přímo z aplikace dokoupit celých 40 úrovní, které vás, pokud půjdete po všem, zabaví na dlouhé a dlouhé hodiny.

Vector je v principu jednoduchá 2D hra, ve které utíká panák sám z leva do prava. Po cestě má překážky a na vás je, abyste se s nimi vypořádali. Tedy něco jako Canabalt, Temple Run, Rayman: Jungle Run a jim podobní. Tady ale tvůrci trochu odkazují spíše na Mirror`s Edge a to jak parkourem, tak tématikou dystopického kontrolovaného světa.

Na příběhu a herním světě ale prakticky nezáleží, protože to nijak neslouží hratelnosti. Která je ze začátku jednoduchá, ale kompletistům pár vrásek na čele přidělá. S postavou totiž jen neskáčete, ale můžete se i klouzat pod překážkami, parkourovým přeskočením překonávat menší překážky a to je asi tak všechno z toho základu.

Prvek, na kterém chtějí vývojáři vydělat, jsou speciální parkourové pohyby. V každé úrovni jsou tři překážky, které můžete – a pokud jste kompletisté musíte – překonat těmito speciály. Za úspěšně provedený speciální pohyb získáte bodové ohodnocení, které, společně s penězi a bonusy rozesetými po úrovni, přidávají k vašemu finálnímu skóre nemalou měrou.

Jde to klidně i bez placení, ale osobně jsem tvůrcům přispěl po pár minutách. Tím jsem dostal takovou hromadu peněz, že jsem se už nemusel trápit jejich sbíráním a mohl si nové pohyby kupovat co hrdlo ráčí. Jediným problémem pak bylo sbírání všeho a kompletování úrovní na sto procent. To šlo ze začátku lehce, ale čím dál ve hře budete, tím náročnější to bude.

Až se to dostalo do fáze, kdy jsem si už fakt nevěděl rady jak sebrat nějaký bonus, že jsem se musel dvakrát nebo třikrát uchýlit na YouTube walkthrough. Pak vás to trkne a zas tak extra složité to není, ale zkoušejte to stopadesátkrát furt dokola. Na to nemám nervy.

Kdo ale nepotřebujete za každou cenu kompletovat všechno na sto procent, tak se frustrace bát nemusí. Vector se hraje příjemně a furt jsem si říkal, jakou že starou PC hru mi to připomíná. A pak jsem na to přišel – Prince of Persia. Kvůli pohybu. Postava má hezky vyřešené animace a pěkně se na ni kouká. Bez toho by Vector ztratil kus svého kouzla.

Vector mi vydržel vlastně docela dlouho. Tvůrci do něj pořád přidávají nové věci a aktuální stav je takový, že se chystají další úrovně do třetího světa. Z toho co ve hře je teď mám už sesbíráno všechno a pár týdnů mi to zabralo. Pár minut v metru, sem tam doma… Není to taková pecka jako Rayman: Jungle Run, ale jasné doporučení si Vector rozhodně zaslouží.