XCOM, vlastne pravoverný by povedali X-COM, ale nech je to akokoľvek, fakt je ten, že nám 2K privedie na svet hru, ktorá bude mať vo svojom názve tieto štyri písmená. Stratégiu som samozrejme od 2K nemohol čakať, ešte k tomu ťahovú. No kam by sme došli. Na druhej strane je tu jeden zaujímavý fakt. Keď som si tak čítal článoček (ktorých sa ešte určite pár vyrojí – koniec-koncov jeden je aj z mojej ruky :)) na RPS (Why X-COM Matters (To You)), napadlo mi, prečo práve first-person strieľačka? Resp. prečo práve X-COM?


No vážne. Všetci si na X-COM spomínajú v súvislosti so strategickým elementom, výbornou atmosférou v misiách, či na svojich pomenovateľných vojačikov. Bola v tom istá jednoduchosť v komplexnosti. Strategické uvažovanie, postupy, výskum a vybavovanie z počiatku slabej skupiny ľudí, ktorá sa neskôr bude môcť postaviť mimozemskej hrozbe jej vlastnými zbraňami. Jednoduché, prehľadné a istým spôsobom veľmi osobné. Obzvlášť keď ste si ich vlastnoručne pomenovali. :-) Každý jeden vojak mal zmysel, bol nepostrádateľný – hlavne v pokročilejších častiach hry. Atmosféra, hudba a hlavne tá stratégia… Dosť veľká časť ľudí si spomína na X-COM ako na strategickú hru. Občas sa nájde niekto (ja? :), kto zobral na milosť aj vesmírnu simuláciu.

Prečo teda vlastne FPS? Ešte k tomu niektoré správy spomínajú nejakého agenta FBI. Čo? Tiež som pozeral ako bager na tvrdú hlinu, že čo si to tie média vymýšľajú za zhovadilosti, ale podľa všetkého to patrí niekam do oficiálnych informácií. Alebo sa bude príbeh odohrávať v období pred založením organizácie XCOM a jeho záverom bude začiatok „First Alien War“? Špekulácie, čisté a nepodložené špekulácie.

Nasledujúce príbehové zhrnutie pochádza z môjho starého retro článku z gamesweb.sk

V roku 1947 v púšti neďaleko Roswellu bol zostrelený neznámy lietajúci objekt. Pôvodná správa hovorila o troch bytostiach, ktoré sa nachádzali v tomto objekte – neskôr sa začalo bežne používať označenie „UFO“ (Unidentified Flying Object). Jeden pasažier pád prežil, ďalší dvaja umreli do konca dňa. Vláda však okamžite reagovala, a snažila sa celú záležitosť ututlať. Oficiálna správa znela, že toto tzv. „UFO“ bol len meteorologický balón.


Je rok 1997, za posledných 50 rokov sa stále viac množili prípady ľudí, ktorý prehlasovali, že boli unesení mimozemšťanmi. Svet však tieto „správy“ nebral vážne, a radšej sa zaoberal „dôležitejšími“ vecami, ktorého ho trápili. Avšak, na 50. výročie od havárie v Roswelle, akoby sa niečo stalo. Pozorovaní UFO začalo pribúdať, dokonca i tí, čo v UFO nikdy neverili, sa začali priraďovať k „veriacim“. Najobľúbenejším titulkom novín bolo „Nie sme sami!“ I keď sa o tom veľa rozprávalo, tvorili sa rôzne teórie, nikdy neexistovali žiadne ďalšie dôkazy. Až doteraz…


V 1998 roku sa začali množiť únosy, až tak, že to už príslušné orgány nemohli ignorovať. Únosy mali podobný vzorec – obete pochádzali z vidieckych oblastí z nízkou hustotou obyvateľstva. Bol naviazaný kontakt, ale ostal bez odozvy. Ako únosy pokračovali, rozhodli sa vojenské kruhy ochraňovať svojich obyvateľov. Prvé sa tejto úlohy chopilo Japonsko. So svojím typickým zápalom pre vec, slepou odvahou, sformovali jednotky zvané ‚Kiryu-Kai‘. Boli vyzbrojený najmodernejšou japonskou technológiou, a najlepšími z najlepších v Japonskom cisárstve, ale za 5 mesiacov bola táto jednotka nútená ukončiť svoju činnosť, bez toho aby sa im podarilo dostať čo i len jedno UFO.


11. decembra 1998 sa na zasadnutí v Ženeve zišla Rada Bezpečnosti OSN. Dohodli sa na spoločnej spolupráci medzi národmi sveta, lebo jedine tak sa bude môcť Zem účinne brániť proti mimozemšťanom. Bola založená medzinárodná vojenská jednotka, ktorá mala vyšetrovať útoky mimozemšťanov a zistiť aké nebezpečenstvo predstavujú. Táto organizácia bola známa ako X-INV. Avšak po niekoľkých mesiacoch jej pôsobenia, sa konečne zámery mimozemšťanov plne odhalili, a boli oficiálne uznaní ako nebezpečný pre Zem. A tak sa z X-INV stáva X-COM — eXtraterrestrial Combat Unit.

Ale FPS? Ako som už napísal do istej miery rozumiem tomu rozhodnutiu, lenže v spomienkach tá hra prežíva úplne v inom svetle. FPS. Čo tie artworky? Ako si ich má skalný fanúšik série vysvetliť umelecké smerovanie budúcej XCOM hry? FPS. Trochu to vyzerá na komiksovú štylizáciu prvých dvoch dielov – aspoň tá rozpadajúca sa tvár, ten ďalší obrázok už vyzerá úplne divne. FPS. Prosím, pekne prosím, len žiadne XCOM Warfare, prípadne Bad XCOMpany, také zverstvá by niektorí nemuseli prežiť. Chlapci z 2k Marin sú snáď dostatočne kreatívni a šikovní, aby celú značku neposlali do pekla. Lenže pre koho? FPS. Na minulú hráčsku generáciu sa už aj tak kašle, tak koho bude trápiť, keď z toho bude nový Enforcer?! Nikoho.

Priznám sa dobrovoľne a bez mučenia, novú strategickú hru som ani nečakal – zdravý rozum hovoril, že to nie je možné. Avšak niekde v kútiku duše som dúfal, že ak náhodou…, mohli by skúsiť oživiť koncept X-COM Alliance. I táto nádej však padla posledným oznámením. FPS. Teraz už neostáva nič iné len ticho sedieť a čakať. Zázrak? V hernom priemysle už na zázraky neverím. Čakať a dúfať, že sa značke X-COM podarí vstup do novej éry lepšie ako si ja predstavujem. FPS.

Ale chápete to? FPS? Keď všetci hru adorujú ako vynikajúcu stratégiu (až na pár výnimiek, že pozdravujem istých jedinc(a)ov z Hrej! a Levelu ;) )?