X-Men Origins: Wolverine nebyl kdovíjaký hit. Jednička měla spoustu problémů, ale i přesto se mi líbila víc, než The Wolverine. Ten sice nabízí pro nás exotičtější prostředí Japonska, ale snad ve všem ostatním selhává. Když jsem teď koukal na trailer na jedničku, tak tam je alespoň trochu zajímavá akce s helikoptérou a jeepem, finální souboj na vrcholu chladící věže jaderné elektrárny a jsou tam zajímavé postavy, které hrají zajímaví herci. Tady je jen Jackman.

A i když je Wolverine v jeho podání pořád výborný a je radost se na jeho nasrání koukat, zbytek filmu je na tom o dost hůř než jednička. Žádné výrazné postavy tady kromě Wolverina nejsou. Vizuálně zajímavá je alespoň Yukio, ale zbytek ansámblu je tak zaměnitelný a nezapamatováníhodný, až to bolí.

Ok, člověk by si řekl že když už Jackmanovi nesekundují dobré postavy ani zajímaví herci, bude tady dobrá aspoň akce, no ne? Trailer přece sliboval akci na rychlovlaku, akci s velkým robotem, akci v noci s desítkami nindžů… Inu, na všechno zapomeňte. Akce s desítkami nindžů akcí vůbec není, trailer nás navnadil zbytečně. Akce s velkým robotem taky není akce, Wolverine spíš jen utíká a brání se.

A ta scéna s rychlovlakem? Z toho by šlo přece vytěžit tolik a tady je toho tak málo. Nemá to drajv, nemá to koule, nehraje k tomu žádná super hudba. Prostě je to dost underwhelming. Prý z akčních scén cosi blíže nespecifikovaného vystřihli a nechali si to na blu-ray. To je sice hezké, ale pan režisér Mangold může zapomenout, že bych si blu-ray někde kupoval, nebo stahoval za peníze. Děkuji, nechci.


Spektákly na vlaku a desítky nindžů nejsou potřeba. Wolverine je přece nejkouzelnější v momentě, kdy se hrozně moc nasere a začne porcovat protivníky hlava nehlava. Trailer sliboval fajnovou akci jeden na jednoho v noci, nindža versus Logan. Noc je najednou z nějakého důvodu hrozně modrá a z papírově efektního souboje se atmosféra jaksi vypařila. Scéna trochu připomíná parádní záběr ze Skyfallu, kdy si to Craig rozdával s jedním záporákem v tmavé místnosti. Svítily jim do toho modré neony a bylo to super. Tady to super není.

Další mínusové body má The Wolverine za údajné znásilnění předlohy. Tu já neznám, takže je mi to jedno, ale pokud jste navíc ještě fanda původního komiksu, tak vás film namíchne asi ještě víc. Byl jsem na 2D verzi, ale dokážu si představit, že u mě by měl The Wolverine další mínusové body za 3D, protože velká část filmu se zase odehrává v noci (co to mají poslední dobou blockbustery s tou nocí?) a tam 3D obecně tak dobře nefunguje. Ale nevím, nehodnotím, viděl jsem 2D.

Tak hlavně že byla na place sranda…

Když ale vezmeme v potaz aktuální absenci velké konkurence, vyšší ceny za 3D lístky, nasazení filmu do skoro čtyř tisíc kin a hlavně potenciálně velké asijské tržby… Tak nám z toho vyjde to, že se The Wolverine nejen v pohodě zaplatí, ale že i velmi pravděpodobně slušně vydělá. Takže až si příští rok odkroutíme očekávaný X-Men: Days of the Future Past, dostaneme asi zase dalšího Wolverina. A já jsem za to rád. Jackmanovi to přeju a doufám, že se mu jednou ta sólovka konečně podaří a bude z ní fakt nekompromisní pecka. The Wolverine jí bohužel není.

Hned po skončení filmu z kina neodcházejte… :)