poster for the expendables 3

The Expendables jsou v jedné rovině trochu jako Jurský Park. První Jurský Park nemusel být ani moc dobrý film, protože stačilo mít dinosaury. Do té doby něco nevídaného. Všichni koukali s otevřenou pusou na parádní triky a akční scény a prvotní ohromení tak nějak překrývalo fakt, že jde o skvělý film. Od dvojky se už čekalo něco víc, protože jsme věděli, že tvůrci dinosaury umí o oni sami věděli, že nás jen rozpohybovanými zvířaty neohromí. Trojka jakbysmet. Jenže zatímco všechny tři Jurské Parky jsou dobré filmy, u trilogie The Expendables je to horší.

U prvních The Expendables jsme se tetelili blahem nad dinosaury z osmdesátek a vlastně nám to taky stačilo. Navíc to úplně špatný film nebyl. U dvojky to už bylo horší. Sice pár dinosaurů přibylo, ale mustr zůstal stejný a kvalita šla trochu dolů. Pořád to ale bylo koukatelné. A The Expendables 3 Stalleneho dinosauří formát zazdili úplně. Kolísavé kvalitě se nevyhnul ani Jurský Park, ale jakýkoliv jeho díl byl pořád v úplně jiné kategorii, než The Expendables.

Dát dohromady staré bouchače už potřetí opravdu nestačí a fakt, že tady vedle sebe stojí/střílí/mluví Stallone, Schwarzenegger, Ford, Banderas a další, mě už jaksi nebere. Teď je chci vidět v dobrém filmu, což se tady bohužel nepodařilo. První Expendables měly hodně momentů, které si pamatuju dodnes. A vlastně bych si celý film i rád znova pustil. Z dvojky si pamatuju úvodní a závěrečnou akci a víc ani ťuk. A z trojky? Z té si za pár týdnů nebudu pamatovat lautr nic.

Už teď, den po návštěvě kina, mám problém vzpomenout si co se přesně dělo na začátku a uprostřed filmu. Úvodní akce na vlaku byl tak nudná a tuctová, že mě spolehlivě znechutila zbytek filmu, který už poslední třetina nad úroveň „ok, tak teda jo“ nepozvedla. Po mdlém úvodu přišel na řadu prostředek, který stál taky za starou belu. Z příběhových důvodů se dostala ke slovu omladina, která to těžce nedává.

Ne že by byli Statham, Couture, Stallone nebo Lundgren kdovíjací páni herci, ale přece jen jim ty drsňáky věříte tak nějak víc, než tady těm wrestlerům, boxerům, atletům, nebo co to bylo za lidi. Byli nudní, nezajímaví, jejich postavy neměly žádný zajímavý twist nebo hloubku a vůbec se člověk těší, až zase na plátno napochoduje někdo kdo se narodil před rokem 1970, aby to vrátil z úplné mizérie do alepoň trochu menší nudy.

Stejně jako ve dvojce je tady omladina jen z jednoho prostého důvodu – aby měl pak Stallone nějaký důvod nakopat zadnici záporákovi. Mel Gibson se na The Expendables 3 pěkně nabušil, za to respekt. Ale bylo to vcelku zbytečné a jeho postava je tady trestuhodně nevyužitá. Moc o něm nevíme a většinou se jen rádoby drsně tváří a nepředvádí ani moc herectví, ani moc akce.

A když už dojde na finální střet, tak je výrazně horší a výrazně míň cool, než bitka s Austinem v jedničce, nebo s Van Dammem ve dvojce. Vůbec mi tady chybí nějaký cool moment, nebo cokoliv co by bylo hodno zapamatování. Z jedničky si dodnes pamatuju ten nálet letadla na molo, akci ve sklepech, úvodní akci na lodi a spoustu dalších momentů a hlášek. Dvojka své momenty taky měla. Tady ale není lautr nic.

Když už se přeci jen film o něco pokusí, zabije to absolutně nechuté a do očí bijící CGI, které vypadá jak z nějaké videohry z devadesátek. Fakt bída. Přitom potenciál na super cool akci by tady byl, jen ho neuměli/nemohli tvůrci využít. Třeba hláškující Harrison Ford, který pilotuje vrtulník slalomem mezi komíny, zatímco ho zezadnu nahání několik dalších vrtulníků. Ford má na palubě přitom ještě Arnolda a Liho (který tu má v podstatě jen cameo), kteří pomocí obřích kulometů kropí všechno co se hýbe. No nezní to cool? Zní.

Ale zoufalé CGI, špatný střih a divné kamerové záběry se postarají o to, že z toho nebudete mít vůbec nic a papírově parádní akci si neužijete. Přitom se stačí podívat jak skvělá byla třeba vrtulníková honička v A-Teamu, nebo v Mission Impossible 3. Holt, Patrick Hughes není J.J. Abrams, ani Joe Carnahan. Nápad s odstřelováním budovy pomocí několika tanků je taky fajn idea na papíře, ale opět drhne zpracování. Dostaneme leda normální záběr na tank a pak jen někdo z Expendables běží budovou a za ním něco úplně standardně vybouchne. Nic o čem byste psali domů.

Věřím, že The Expendables 3 muselo na papíře vypadat docela dobře. Jenže pak to kluci natočili a vylezlo jim z toho něco trochu jiného. Žádná akce tady není cool, je to divně sestříhané, občas je to trochu zmatek, občas je to nuda a chvílemi se spíš stydíte, že na takový film vůbec jdete. Vedle otřesného CGI mu podkopává nohy taky prostředí. To je snad ještě zoufalejší než hrozné efeky. Hlavně finále, které je někde na bulharské pustině, kde se shodou okolností nachází padesát let zchátralá konstrukce činžáku a kolem ní jen bordel a drť.

the expendables in cannes

Poslední jízda?

Není na co koukat, je to nezajímavé, vizuálně nudné a vypadá to, jako by si šla jen parta starců zahrát někam na desítky let opuštěné sídliště paintball. V případě špatných triků a extrémně nudného prostředí měl film zachraňovat alespoň dobrý střih, hudba, kamera a samozřejmě herci. Bohužel, ani jedno tady není super. Ano, sem tam se přeci jen nějaké té vtipné hlášky dočkáme a pár záběrů je fajn. Narážka na daně, Willise, Zorra + ikonické hlášky (get to the choppa, I lied) jsou super, ale film nezachrání.

Přijde mi, že The Expendables 3 jsou ve svých nejlepších chvílích jen slabším odvarem průměrných chvil jedničky. Navíc těch nejlepších chvil je tady tak málo, že byste je spočítali na prstech jedné ruky. Borci by na čtyřku ještě snad fyzicky měli, ale já už čtyřku spíš nechci, pokud by pokračovala v sestupném trendu. The Expendables 4 se ale možná ani nedočkáme. Trojka totiž do kin nevstoupila pravou nohou a celkově vydělá asi hodně málo. Nebude to zachraňovat ani asijský trh jako minule, protože tu žádný východní tahák není – ani ve formě prostředí, ani ve formě hereckého talentu.

Zatímco na Jurassic World příští rok půjdu s chutí, Stallonemu už na čtvrtou slezinu dinosaurů nepřispěju. Leda by to vzal do rukou nějaký jiný režisér a povedlo by se mu ze starochů vytřískat ještě poslední zbytky energie. Ale nevím nevím, jestli něco takového po trojce ještě chci. I když nejde o úplnou sračku, má u mě The Expendables 3 jasný palec dolů. Škoda.