Někdo prý jednou řekl: „Víte, jak by vypadal takový multiplatformový herní časopis? Byl by to buďto schizofrenik anebo mutant.“

Asi nečetl Next Level, jinak by něco takového neřekl. No ale o multiplatformových časopisech tento článek tak úplně není, protože takové časopisy fungují – Next Level, Score v začátcích, Excalibur. Článek je zaměřen samozřejmě na to, co nefunguje. A co že to tedy nefunguje, jak by mělo? Řeč je o rovnosti jednotlivých platforem v očích profesionálů, zejména pokud jde o X-Box 360 a PS3. Nejedná se tedy jen o pár případů zaslepenosti jedné skupiny popletených fanoušků, mezinárodně pojmenované jako „fanboys“, ale i o redaktory různých, naštěstí pouze zahraničních, „periodik“.

Nejednou jsem viděl v herních diskusích poznámku o tom, že ten a tamten herní web nadržuje PS3 a tamten zase výhradně X-Boxu. A právě to, že to nebylo pouze jednou, ale že si toho všímá stále víc čtenářů, mě donutilo k sepsání článečku na téma: „Co brzdí herní novinařinu, aby postoupila na další level? Je jedna z těch věcí neprofesionální nadržování jedné platformě?“

Uvedeme si příklady? Tak z toho, co jsem zaslechl, ale spíš přečetl v těch diskusích. Lidé za stránkou Destructoid jsou prý všichni do jednoho majitelé X-Boxů, kteří se netají tím, že je pro ně PS3 něco podřadného. Ve spoustě článků je to naznačeno velice jasně, ale prý vrcholem neschopnosti osádky destrukčního webu je článek o tom, jak jsou PS3 fanboyové tisíckrát horší, než fanoušci X-boxu. Co jsem se tam tak kouknul na sekundu, tak jsem zhlédl článek o jakési budgetovce z Japonska, která je prý až tak špatná, až je podle redaktora Destructoidu lepší než Heavy Rain. Tak o tom můžu říct asi jen to, že buďto se pomátl, anebo mají velmi podivný smysl pro humor. A smajlíky nevedou.

Jednu platformu si hýčká rovněž britský plátek Edge, o němž se na prknech internetu (tzv. message boardech) šušká, že by měl lépe hodnotit hry od Microsoftu, k němuž má blíže i velmi známý server IGN. Naopak velcí fandové PS3 jsou autoři Famitsu, kteří možná ani nevlastní X-Box.

Těžko říct, jestli uvedené příklady korespondují s realitou – řekněme, že spíše ne (samozřejmě až na Destructoid). Někde jinde to ale určitě takhle funguje (vlastně nefunguje). Kde se to bere, tohle neprofesionální upřednostnění jedné platformy a opovrhování tou druhou? Může za to prostý fakt, že v herní novinařině se nepohybují jen profesionálové, ale i tzv. „fanboyové“? Nebo jde o chladný kalkul? Anebo je to úplně jinak a to, že někdo preferuje jednu platformu před druhou, je pouhý internetový mýtus? Doufejme, že je to za C. Jako v té reklamě.