Vzpomínám si, jako by to bylo včera, strkám disketu po disketě do mechaniky a vypisuji dlouhý příkaz na rozbalení arj. Hra se načítá – a jsem naprosto uchvácen nejúžasnějším intrem, které jsem kdy spatřil. Počátek Civilizace, vývoj, hudba, tu du dúúúú, tu du dúúúúú (první dú výš, druhé níž).

Jestli někdo tvrdí, že počítačové hry jsou hloupé, agresivní, neobsahují žádné myšlenky, je to Kultura Kriplů, všichni ti holubové na střeše, co vrkají, ať si zahrají GENIÁLNÍ dílo Pana Sida Meiera. Nejlépe tu úplně první, prapůvodní Civilizaci (snad se také jednou objeví v nabídce GOG). Tímto zamyšlením bych chtěl vyjádřit poctu, podle mě nejlepší hře, která kdy byla stvořena. Obsahuje totiž úplně vše.

Začínáme.

Vždycky mě fascinoval počátek Civilizace, – ještě předtím. Země, která by se bez člověka klidně obešla. Fauna, flora, vše by fungovalo jak má, nikdo by se nerozčiloval, nikdo by nic neřešil, nezáviděl, nesnažil se upálit bližního svého, protože má jiný názor, nikdo by nezabíjel, pokud by neměl hlad. Představte si tu krásu, tu čistotu, kdy jako první osadník vstoupíte do nového světa, ne jako Adam vyhnaný z ráje, ale jako hráč, který má celou lidskou civilizaci, od jejího počátku, až do konce (a nebo taky ne) přímo před sebou na hraní.

Ste tam.

Co vlastně nutilo první “civilizované“ lidi začít obdělávat půdu, když lesy byly plné zvěře, řeky plné ryb a každý kdo chtěl a nebyl lempl, uživil se sám? Jenže to zřejmě byli takoví koumáci, co se jim pracovat moc nechtělo, nebo by to neuměli. Hele, co já bych se tu hnal za kancem, když to někdo udělá za mě? A vůbec, kdybychom pěstovali rostliny, obilí, měli bychom všichni dostatek a já bych tomu šéfoval. Seděl bych na zadku, ať mě ostatní živí. A navíc, budem mít navrch nad tou partou divňousů, co žijí támhle za řekou. Sou divný. Nic o nich nevim, a nemám je rád.

Stejně jako první lidi něco táhlo tam, kam by jednotlivec nikdy nepřišel, protože by ho to nenapadlo, hra vás uvede do prvních střetů a vývoje civilizace, o kterou nikdo nestojí, a přece se děje. Proč vlastně? Jak říkal Kristus: „Podívejte se na zvířata, taky nesejí a nesklízí a přesto jsou živi, a oč jste vy milejší Bohu než zvířata? Proč se staráte? Co budete jíst a kde spát? (zhruba volně z hlavy). Z čeho tedy pramení Civilizace? Z ušlechtilých zájmů člověka jít dál? Někam se dostat? Vyvinout se? Pomoci druhým? Kteří nejsou tak dobře vybaveni k lovu např.? Jinak by zemřeli hlady? Nemyslím si. Vždyť to je přirozený řád věcí, přežije ten schopný, co se umí sám o sebe postarat. Jenže Civilizace stojí na lidech, kteří tohle neuměli, tak potřebovali využít ty ostatní.

A to je dobře? Nebo špatně? Co jsme vlastně zač? Za čím se ženeme? Kam směřujeme?

Stejně jako se první tlupy hnaly za ohněm a za úlovkem, potřebovaly stále víc a víc, zdokonalovat se ve všem, aby je další lidé neovládli, nebo nesprovodili ze světa. Tentýž princip pokračuje až na úroveň světové politiky, kdy jedna tlupa musí mít atomovou zbraň, ne aby ji použila, ale protože ji může mít i ta další strana, a taky ji má. Jde tedy o rovnováhu sil, progresi, přitom o neustálý boj nezůstat pozadu.

A kde to všechno začalo? Na začátku hry, kdy s první ikonkou settlera se vydáváte na průzkum a přemýšlíte, jak se nejlépe uživit a civilizovat tak, abyste se měli lépe než ostatní. A proč? Může na to někdo odpovědět? Šlo by to i jinak? Třeba nedělat nic? A jen si užívat života? Je to prostě Civilizace, a tak to je, možná až si ji znovu zahraju, hlavou se mi prožene spousta jiných myšlenek…

ps: Sled fantazie se snaží nejvíce připodobnit k tomu, co mě napadalo přibližně v patnácti letech u této nadmíru výjimečné hry (jo, fakt si to pamatuju!).

Mimochodem, co napadalo při hraní Civky Vás?

Facebooková Civilizace se blíží…