cropped piece of hearthstone table

Dnes už neutajíte vůbec nic. Přes domény se dostanete velmi jednoduše k údajům o držiteli, z kódu webových stránek zjistíte o co jde, trademarky jsou veřejně zjistitelné, na hrách či filmech spolupracuje hromada externích agentur, dodavatelů a sub-dodavatelů, outsourcing, hráči prolezou zdrojové kódy hry a vycucají info o DLC… Všechno se vykecá. Blizzardu se ale loni povedlo všechny překvapit tím, že něco hrozně fikaně utajil – nikdo na to nepřišel předem, nikdo to nevykecal a nikdo to ani objevit nemohl. Byla to hrozná haluz, ale povedla se.

O co přesně šlo? Blizzard loni oznámil Hearthstone: Heroes of WarCraft. K oznámení došlo na PAXu, nikdo o tom vůbec nevěděl, nikdo nic netušil a nikdo od Blizzardu ani nečekal takovou malou hru. Očekávání ale stranou. Je fascinující, že se o Hearthstone nikdo nedozvěděl předem. Doména Blizzardu není, tam běží nějaký jiný web a vůbec firmy dnes už stále častěji řeší webové stránky ve formě názevfirmy.com/názevhry, nebo názevsérie/názevhry. Zajímavé je, že to neleaklo přes trademark, tak jako doposud všechny datadisky k World of WarCraft a i datadisk Reaper of Souls pro Diablo III.

A to z jednoho prostého důvodu. K oznámení hry došlo v březnu 2013. Blizzard si v Americe podal žádost o trademark 7. července 2013. Ptáte se proč tak pozdě po veřejném představení a oznámení hry? Nebál se snad že mu trademark někdo vyfoukne a i když by ho přes soudy třeba nějak získal, byla by to pruda. Vtip je v tom, že Blizzard si trademarkoval “Hearthstone” ve Svazijském království už v únoru 2013, tedy necelý měsíc před oznámením.

A když máte trademark někde v zahraničí, máte půl roku na to, abyste si ho v klidu aplikovali i v Americe. Po tu dobu vám ho nemůže nikdo vyfouknout, zjednodušeně řečeno. Takže Blizzard byl v klidu. Měl trademark ve Svazijském království a do půl roku si ho převedl i do Ameriky. A nikdo to nevyčmuchal, protože kdo by kontroloval herní trademarky ve Svazijsku? Ptáte se kde je sakra to Svazijské království? Tady. Maličká zemička na jihu Afriky s milionem obyvatel, absolutní monarchií a více jak 25 procentní penetrací HIV mezi obyvateli. What the fuck?

Chtěl bych být u té porady, kdy se hlavouni v Blizzardu rozhodli, že o trademark pro svou novou hru zažádají zrovna ve Svazijském království. Do jaké rozvojové země třetího světa budou cpát svoje trademarky příště?