shot of magazine pile

To si tak jednou zoufáte, že je v novém Forbesu pěkný článek který vás zajímá, ale vám se nechce kupovat celý časopis kvůli jednomu článku. Chcete jen ten jeden článek. Pokud nechcete být socka, která bude chodit po trafikách a v každé číst pár odstavců, tak nemáte šanci. V tom mě napadl naprosto revoluční nápad na startup. Který je tak strašně obvious, že to bude v praxi nereálné. Neříkejte mi totiž, že tohle ještě nikoho nenapadlo.

O co jde? Je to jednodušší než ta facka.

Existovala by nějaká aplikace (mobilní, webová, TV, prostě všude…), kde by byla aktuální databáze časopisů a novin. Přehledně by tam byly všechny články s krátkým popiskem, který by vás měl nalákat si právě tenhle článek koupit. Samozřejmostí je systém hodnocení, doporučení, uživatelských recenzí, žebříčků a podobných věcí, které lze od takového systému očekávat.

Pointa je, že byste si mohli à la carte nakoupit jednotlivé články dle chuti a seskládat si z nich vlastní magazín. Články by si buď zachovaly vlastní layout i s fonty, nebo by se to všechno seskládalo do nějakého unifikovaného designu, aby to ladilo dobře jako celek. Nesměla by chybět ani možnost nechat si takto seskládaný časopis vytisknout a klidně do něj nechat přihodit třeba i nějaký článek z webu.

Chápu, že s tím tiskem a custom layoutem je to už trochu kategorie pie in the sky. Ale ta základní idea vyzobání těch subjektivně nejzajímavějších článků a jejich seskládání do jakéhosi vlastního elektronického magazínu mi minimálně po technické stránce neproveditelná nepřijde. Dokážu si ale představit, že vyjednat něco takového u všech vydavatelů by bylo asi prakticky nereálné.

Ale chci to. Až to někdo uděláte, houkněte.

Photo credit: uživatel Flickru LTD Team via Creative Commons: http://www.flickr.com/photos/solsticecetl/4517302813/